10 inspirujących modeli biznesowych

21.07.2020 Angelika Siczek
rozpisanie modelu biznesowego na kartce

Współczesne biznesy zdecydowanie różnią się od tych, które znaliśmy jeszcze zaledwie kilka lat temu. Dziś nie potrzebujesz floty taksówkarskiej, aby świadczyć usługi transportowe. Nie musisz też otwierać hotelu, aby pod swoim dachem przyjmować klientów. Z takiego typu innowacyjnych modeli biznesowych korzystają różne firmy, w tym, jak się domyślasz – Uber i Airbnb. Podobna sytuacja zachodzi w dziedzinie sprzedaży. Dziś chcąc prowadzić sprzedaż online, nie musisz nawet mieć własnych towarów na stanie, wystarczy, że skorzystasz z metody dropshippingu, jak np. serwis Alibaba.

Tego typu modele biznesowe powstały, aby ułatwić prowadzenie wielu działalności. Dostarczają one różnorodnych wartości, stąd mnóstwo osób korzysta z ich rozwiązań. Poznaj 10 inspirujących modeli biznesowych  i przekonaj się, czy któryś z nich jest odpowiedni dla Ciebie!

1. Airbnb – usługi noclegowe bez pensjonatu

Słyszałeś o portalu Airbnb? Jeśli dużo podróżujesz, z pewnością zetknąłeś się z jego usługami. To bardzo popularny sposób na znalezienie noclegu, szczególnie za granicą. Airbnb to serwis internetowy, umożliwiający osobom prywatnym wystawienie, wyszukiwanie i wynajem zakwaterowania – pokoje jednoosobowe, apartamenty, domy i inne możliwości, za uiszczeniem opłaty manipulacyjnej.

Co niezwykłego tkwi w tym modelu? To, że sama firma, jako największy dostawca zakwaterowania na świecie, nie posiada ani jednego pokoju! Airbnb nie wynajmuje mieszkania od gospodarza. Jest jedynie pośrednikiem pomiędzy nim a klientem. Zapewnia mu popyt, a w drugą stronę jest gwarantem podaży. Model biznesowy tego przedsiębiorstwa opiera się więc na ekonomii akcji i silnym przekonaniu, że posiadacze domów lub mieszkań chętnie na nich zarobią, wynajmując wolne miejsce nieznajomym, poszukującym noclegu. W praktyce takie założenie jest bardzo trafne!

2. Alibaba – sklep bez własnego towaru

Firma Alibaba Group to największe przedsiębiorstwo handlu detalicznego na świecie. Za pośrednictwem jego platformy zyskujesz dostęp do różnorodnych towarów oferowanych przez sprzedawców z wielu krajów, często oddalonych od Ciebie o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

W czym tkwi fenomen modelu biznesowego Alibaba Group? Firma ta nie dysponuje żadnymi własnymi towarami. Nie nabywa od sprzedawców ich artykułów, a podobnie jak Airbnb, stanowi jedynie pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym. Ich celem jest więc łączenie sprzedawców i klientów. Obecnie największą wagę firma przykłada do sprzedawców z Chin. Wartość samego serwisu Alibaba leży więc w interfejsie oprogramowania, a nie w samych produktach, które są oferowane na platformie.

3. Hilti – produkty dla branży budowlanej

Hilti jest międzynarodową firmą mieszczącą się w Lichtensteinie. Czym się zajmuje? Opracowuje, produkuje i sprzedaje produkty dla branży budowlanej, konserwacyjnej i wydobywczej. Ich głównymi klientami są profesjonalni użytkownicy końcowi.

Sekret modelu biznesowego Hilti polega na tym, że ich działalność zakłóciła dotychczasowy rynek tego typu towarów. Przechodząc od sprzedaży do modelu biznesowego opartego na transakcjach wynajmu. Właściciele firmy zdali sobie sprawę, że ich klienci nie potrzebują posiadać niezawodnego narzędzia, a jedynie odpowiedniego narzędzia we właściwym czasie! Hilti oferuje więc konserwację narzędzi, a jej klienci wynajmuję je wtedy, kiedy są im niezbędne. Dzięki temu klienci nie muszą mieć w swoim magazynie wszystkich narzędzi, które mogą im się przydać, a jedynie te, z których aktualnie korzystają.

4. IKEA – samodzielne urządzanie wnętrza

Wszyscy doskonale znamy szwedzką markę IKEA, która na dobre rozgościła się w naszym kraju. To sklep, który często kreuje trendy i oferuje wiele produktów, które chcemy mieć w swoim wnętrzu. Nie tylko dodatki i akcesoria, ale przede wszystkim meble oraz inne elementy wyposażenia domu, ogrodu, czy miejsca pracy. Wszystkie oferowane produkty są przygotowane do ich samodzielnego montażu.

Na czym polega sukces modelu biznesowego IKEA? Obejmuje on globalne pozyskiwanie komponentów, z których tworzone są artykuły. Firma pozyskuje wysokiej jakości produkty o wyrafinowanym europejskim wzornictwie po niskich kosztach. Korzysta z fabryk rozlokowanych na terenie różnych krajów, w tym także w Polsce. Co więcej, w swojej ofercie poza artykułami wnętrzarskimi oferuje także możliwość skorzystania z kawiarni, restauracji i ośrodka opieki dziennej. To dodatkowe udogodnienia dla kochających tę markę klientów.

5. Tesla – najnowocześniejsze samochody elektryczne

Tesla Motors, Inc. to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne i magazynujące energię. Projektuje, produkuje, a następnie sprzedaje samochody elektryczne, komponenty układów napędowych pojazdów elektrycznych i produkty akumulatorowe. Celem firmy jest przyspieszenie nadejścia zrównoważonego transportu dzięki wprowadzeniu atrakcyjnych samochodów elektrycznych na masowy rynek, dostępny dla wszystkich klientów.

Model biznesowy opiera się na tym, że Tesla oferuje szeroki zakres wysokiej jakości usług, sprawiając, że korzystanie z samochodu elektrycznego jest proste i nieskomplikowane. W ten sposób kreuje pozytywne doświadczenia u swoich klientów, którzy są skłonni polecać jej produkty kolejnym osobom. Co więcej, aby zwiększyć swój dalszy rozrost, Tesla mocno inwestuje w swoją infrastrukturę.

6. Wikipedia – encyklopedia dla wszystkich

Jak zapewne doskonale wiesz, Wikipedia to bezpłatna encyklopedia internetowa, z której może skorzystać każdy użytkownik. Pomaga ona poprawić powszechną wiedzę, a ponadto pozwala użytkownikom edytować prawie każdy dostępny w niej artykuł. Za sprawą tego jest to największa i najbardziej popularna ogólna praca referencyjna w sieci. Zalicza się ją do dziesięciu najpopularniejszych stron internetowych.

Siła modelu biznesowego Wikipedii polega na tym, że firma potrafi zmotywować ogromną społeczność do zaangażowania w projekt bez oferowania jakichkolwiek korzyści finansowych. Dzięki wkładowi tejże społeczności online sama Wikipedia zapewnia wysoką jakość artykułów i dostęp do bezpłatnej, rzetelnej wiedzy.

kobieta kupująca ubrania online

7. Zara – coś więcej niż ubrania

Firma Zara to hiszpański sprzedawca odzieży i akcesoriów modowych. Jest jedną z największych firm na świecie o międzynarodowym zasięgu. Produkty oznaczone logo Zary kojarzą się z oryginalnością i prestiżem, który jednak jest dostępny dla większości osób.

Ogromną zaletą modelu biznesowego Zary jest to, że firma produkuje swoje produkty tam, gdzie je sprzedaje. Korzysta więc z bardzo ścisłego łańcucha dostaw – od projektu do końcowej produkcji. Dzięki temu przedsiębiorstwo może dostosować się do nowych trendów i pomysłów zaledwie w ciągu dwóch tygodni! Możliwe są więc krótkie terminy realizacji nowych produktów i szybkie uzupełnienie wysprzedanych towarów. To bardzo mocno podnosi notowania firmy w oczach jej klientów.

8. Local Motors – małoseryjna produkcja pojazdów silnikowych

Local Motors to kolejna amerykańska firma w naszym zestawieniu. Zajmuje się produkcją pojazdów silnikowych. Koncentruje się na małoseryjnej produkcji pojazdów silnikowych typu open source z wykorzystaniem wielu mikro fabryk.

W jaki sposób Local Motors prowadzi swoją działalność? Firma identyfikuje nowe i wybiegające w przyszłość problemy wielu branż i wypracowuje dla nich rozwiązanie. Dzieje się to w zdecydowanie szybszy sposób i przy niższych kosztach rozwoju niż w przypadku tradycyjnych firm. Jest to możliwe dzięki dużej społeczności online, która wnosi wiele korzyści podczas wypracowywania rozwiązań.

9. Easy Bank – nowoczesna bankowość

Firma Easy Bank to drugi co do wielkości bank bezpośredni w Austrii. Swoje usługi kieruje więc do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. W jaki sposób działa?

Oferta produktów finansowych firmy jest bardzo bogata. Są one oferowane za pośrednictwem bankowości internetowej, a co najważniejsze – bez sieci oddziałów banku. Dzięki temu koszty infrastruktury są utrzymywane na minimalnym poziomie. Bank może więc oferować usługi bez opłat transakcyjnych i rachunkowych, co dodatkowo przyciąga klientów i zwiększa zyski firmy!

10. Red Bulletin

Red Bulletin to prestiżowy magazyn, dotyczący stylu życia. Zawiera niezwykle ciekawe wydarzenia sportowe, kulturalne, muzyczne, zakrawające o nocne życie oraz przedsiębiorczość. Magazyn koncentruje się przede wszystkim na rozwijaniu marki Red Bull na całym świecie i powiększaniu grona jej odbiorców.

Jak funkcjonuje magazyn? Red Bulletin generuje przychody dzięki opłatom subskrypcyjnym, jeszcze zanim wystąpią koszty produkcji magazynu. Ponadto, magazyn tworzy dodatkową wartość, reklamują działania Red Bulla na różnych polach. To przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Jak stworzyć swój własny dobry model biznesowy?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością zdajesz sobie sprawę z potrzeb swoich klientów i koncentrujesz się na rozwiązywaniu ich problemów. Kluczem w takim działaniu jest oczywiście dobra znajomość swoich odbiorców. Bez tego nie jesteś w stanie zbudować i prowadzić dobrze prosperującego biznesu. Jeśli jednak wiesz, do kogo kierujesz swoją komunikację, jesteś na dobrej drodze. Odpowiedni model biznesowy z pewnością pomoże Ci w określeniu priorytetów, a nawet przewidzieć, czy uda Ci się osiągnąć sukces. Pamiętaj więc, aby przy tworzeniu własnego modelu myśleć w sposób nieszablonowy. Nie kopiuj rozwiązań innych firm, ale czerp z nich inspiracje i spróbuj tworzyć z nich własne pomysły. Myślisz, że model subskrypcyjny sprawdzi się w Twojej działalności? Przeanalizuj to i wypróbuj go! Pamiętaj, że genialne pomysły często nie pojawiają się od razu i zanim wpadniesz na najlepsze rozwiązanie, możesz przetestować kilka innych możliwości!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: