10 najważniejszych trendów UX w roku 2019

17.12.2019 Angelika Siczek
mężczyzna wskazujący palcem na emotikony oznaczające ocenę satysfakcji klienta

Projektowanie doświadczeń użytkowników to nieodłączny element tworzenia wszelkiego rodzaju produktów cyfrowych. Dlatego bez sprawdzenia tego, czego oczekuje odbiorca ciężko stworzyć w pełni zadowalające narzędzie. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne technologie zmieniają sposób interakcji użytkowników z ich urządzeniami, wpływając na dynamiczne ewoluowanie procesu cyfrowego projektowania produktu. Z tego powodu warto być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i zastosowaniem różnych metodologii, by zapewnić odbiorcom jak największą ilość pozytywnych wrażeń. Poznaj więc 10 trendów UX z 2019 roku, które pomogą Ci tworzyć produkty w pełni zorientowane na użytkownika!

Trendy UX

 1. Znaczące i sensowne rozmowy

Zdarzyło Ci się prowadzić konwersację z botem, która zupełnie nie przypominała normalnej rozmowy? To już przeszłość! W tym roku rozmowy z użytkownikami stały się bardziej spersonalizowane. Język interfejsów, który wzbogacono o algorytmy uczenia maszynowego, zaczął przypominać prawdziwy ludzki głos. Dzięki temu użytkownik, prowadząc tego typu konwersację, ma wrażenie, że rozmawia z prawdziwą osobą.

 1. Wszechobecność asystentów głosowych

Interakcje nawiązywane z urządzeniami wykraczają już daleko poza ekrany smartfonów. VUI – Voice User Interface, czyli asystenci głosowi, są coraz częściej obecni w naszym codziennym życiu. Pojawiają się więc w kolejnych branżach. W dużej mierze opanowały już przemysł motoryzacyjny i hotelarski. To wyzwanie dla projektantów UX, którzy muszą wyjść poza obręb urządzeń mobilnych i desktopowych, aby nauczyć się tworzyć doświadczenia z asystentami głosowymi w codziennym życiu.

 1. Personalizacja doświadczeń

O personalizacji doświadczeń użytkowników mówi się od dawna. Jednak dopiero teraz możemy zauważyć jej rozkwit. Odbiorcy na każdym kroku oczekują indywidualnego podejścia i mocno spersonalizowanych treści. Zgodnych ze swoimi preferencjami, takimi, które biorą pod uwagę ich dane geograficzne, dane demograficzne oraz dane psychograficzne. Jako projektant UX, dzięki algorytmom uczenia maszynowego, możesz gromadzić ogromną ilość informacji o użytkownikach i dzięki temu zapewnić im mocno zindywidualizowane wrażenia.

 1. Projektant UX, który koduje

W procesie powstawania produktu cyfrowego niezwykle ważna jest komunikacja pomiędzy projektantami UX a programistami. To dzięki sprawnemu przekazywaniu informacji i poprawnej współpracy można wprowadzić na rynek w pełni gotowy produkt. Aby usprawnić tego typu współpracę, istotne jest, aby projektant lepiej zrozumiał programowanie. Różnica pomiędzy dwoma specjalistami – projektantami a programistami zaciera się. Wkrótce projektanci UX będą musieli bardziej zapoznać się z kodowaniem i zacząć korzystać z większej liczby rozwiązań sztucznej inteligencji.

 1. Projekty skoncentrowane na biznesie

Tak, jak w przypadku kodowania, tak i w kwestii biznesu projektanci powinni poszerzać swoją wiedzę. Wszystkie firmy cenią agencje projektowe UX oraz inne, które posiadają doświadczonych specjalistów, mogących poświadczyć za skuteczność danego produktu. Z tego powodu projektanci UX powinni zdobywać coraz większą wiedzą związaną z biznesem – poznać kluczowe wskaźniki wydajności, ograniczenia rynkowe danej branży, zasoby i wszystkie inne potrzeby swoich klientów. Dzięki temu będą w stanie lepiej kształtować doświadczenia użytkowników, mając na względzie potrzeby i wartości biznesowe przedsiębiorstwa.

 1. Pokaż proces swojej pracy

Odbiorcy produktów coraz częściej są zainteresowani procesem ich powstawania. Często nie interesuje ich jedynie finalny produkt, ale np. to, w jaki sposób projektanci go wymyślili. Z tego powodu warto prezentować kluczowe momenty i procesy swojej pracy. Tak, aby pokazać, jak osiągnęło się efekt w ramach trwania całego projektu.

 1. Nowe technologie = nowe wzorce projektowania

Pamiętasz pierwsze smartfony z niewielkimi ekranami? Dziś trendy są zupełnie odwrotne. Pojawiły się już urządzania z naprawdę dużymi ekranami, które zaprojektowano z myślą o wygodzie użytkowników. Trzeba jednak nastawić się na nadchodzące nowości. Już wkrótce mogą pojawić się składane ekrany i inne rozwiązania nawigacyjne. Jako projektant musisz więc przygotować się na badanie nowych możliwości pojawiających się urządzeń.

 1. Animacje, które pomagają w zrozumieniu działania produktu

Wszystkie projekty stają się coraz bardziej zrozumiałe dzięki animacjom. Przyjmują one różne formy, pokazując odbiorcom, jak korzystać lub poruszać się po aplikacji. Bardzo często animowane ilustracje lepiej wyjaśniają, jak używać narzędzia, niż np. instrukcje tekstowe. Co więcej, są one bardziej atrakcyjne i przyjazne w odbiorze.

 1. Pierwsze miejsce dla bezpieczeństwa

Głównym trendem w projektowaniu staje się priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa i prywatności. Zapewne wzrośnie też popularność biometrycznego uwierzytelniania. Użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń związanych z ich tożsamością cyfrową. Dlatego też z większą częstotliwością będą podawane informacje o złamanych zabezpieczeniach i masowych naruszeniach danych.

 1. Rozwój AR, VR i blockchain

Wirtualna lub rozszerzona rzeczywistość, a także blockchain już zadomowiły się w niektórych branżach. Jednak wciąż możemy zaobserwować ich ciągłą ewolucję. Technologie AR, VR i blockchain otrzymują coraz więcej uwagi i nabierają tempa w wykorzystywaniu ich w rozmaitych aplikacjach. Jeśli więc chcesz, aby Twój produkt sprostał nowoczesnym wymaganiom rynku, postaw na najnowsze technologie.

 1. Ciągłe zmiany w zakresie projektowania

Jeśli w procesie projektowania przyzwyczaiłeś się do jednej rzeczy, możesz mieć pewność, że za chwilę ulegnie ona zmianie. Pojawianie się innowacji dotyczy każdego obszaru projektowania UX. Postępy technologiczne zapewniają stałe źródło narzędzi i technik, wyłanianie się nowych trendów, a także większe możliwości zrozumienia i poznania potrzeb oraz upodobań użytkowników. Dzięki temu projektanci mogą stać się bardziej produktywni, wydajni i precyzyjni niż wcześniej.

 1. Projekt ruchu i przesuwanie granic

Postępy, które dokonały się w funkcjonowaniu przeglądarek, utorowały drogę projektowi ruchu. Stał się on integralną częścią projektu UX. Dzięki niemu animacje ożywiają cyfrowy interfejs, wzmacniając przekaz marki oraz pomagając użytkownikom zrozumieć to, co dzieje się na ekranie. Doświadczeni projektanci UX właśnie dzięki animacjom będą przekraczać granice i projektować nowe rozwiązania. Od sprytnych logo, które oddaje historię marki po kreatywne i zabawne programy ładujące strony. Rozwiązania te wpływają na emocje odbiorców. Przekazują informacje i zwiększają doświadczenie użytkowników, jednocześnie angażując ich w naprawdę atrakcyjny sposób.

 1. Koncentracja na pisaniu zgodnym z UX

Współczesne marki starają się budować doświadczenie użytkownika, poprawiać je i stale udoskonalać. Umożliwia im to wyróżnienie się na tle konkurencji. Starają się również przekazywać swoje komunikaty, używając naturalnego i łatwego do zrozumienia języka. Sprawia to, że klienci czują się zrelaksowani i bezpieczni, a interakcja z marką jest dla nich przyjemnością. W ten sposób buduje się ich przywiązanie do produktu i samej firmy. Copywriting jest więc niezwykle ważny w budowaniu wizerunku marki. Język, którym pisane są komunikaty, powinien być zwięzły i maksymalnie użyteczny dla klienta, który z łatwością wyłoni z niego istotne dla siebie informacje. W tworzeniu treści należy unikać specjalistycznego żargonu, pisania jedynie pod wyszukiwarki, a nawet nadmiernej kreatywności.

 1. Znaczenie kontekstu

Projektant UX powinien zdawać sobie sprawę z ukrytych czynników, które wpływają na to, czy produkt jest używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Warto więc zastanowić się, co użytkownik może robić podczas korzystania z aplikacji lub sprawdzania strony internetowej. Będzie to miało kluczowe znaczenie w podejmowaniu właściwych wyborów dotyczących projektowania interfejsu użytkownika. Przykładowo, użytkownik, który się spieszy, inaczej wchodzi w interakcje z produktem niż ktoś, kto odpoczywa. Warto więc spróbować „wejść w buty użytkownika”, poznać świat z jego perspektywy, a następnie dostosować produkt do jego sytuacji i kontekstu.

 1. Interaktywne prototypy

Mimo że zwykłym prototypem narzędzia można szybko rozwinąć projekt, nic nie zastąpi testowania doświadczenia użytkownika przy pomocy interaktywnych prototypów. Wszystkie projekty powinny być zawsze sprawdzane na wielu różnych urządzeniach. Należy zobaczyć, jak dane narzędzie funkcjonuje na smartfonie, tablecie czy komputerze stacjonarnym. Dzięki takim testom można szybko dowiedzieć się, czy pojawiają się jakieś błędy lub inne problemy. Umożliwia to projektantom szybkie wprowadzenie zmian i pozwala zaoszczędzić cenny czas oraz pieniądze.

 1. Wielokanałowość

Coraz większą popularność zyskują roboty, np. Alexa, czy inteligentne zegarki Amazon. W związku z tym firmy powinny wykorzystać okazję i dostosować się do wymagań swoich użytkowników i tym samym zdobywać nowe rynki zbytu. Marki, które odnoszą sukces, zmieniają sposób myślenia klientów i kształtują nowe potrzeby. Dzięki temu wiemy, że ważny jest całościowy kontakt użytkownika z produktem. Nie ma więc sensu projektowanie np. aplikacji dla każdego urządzenia osobno. Należy podejść do tego w ramach całościowego doświadczenia klienta i tworzyć produkty tak, aby sprawdzały się w wielu kanałach, zachowując te same właściwości. Umożliwi to odbiorcom płynne korzystanie z produktu, niezależnie od używanego sprzętu – smartfona, tableta lub inteligentnych urządzeń domowych.

Teraz już wiesz, jakie są trendy i tendencje w nowoczesnym podejściu do projektowania doświadczeń. Jeśli więc chcesz tworzyć wartościowe dla użytkowników produkty, spróbuj powyższe wskazówki wdrożyć w swojej pracy!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: