5 wskazówek jak rozpocząć sprzedaż międzynarodową

18.07.2019 Angelika Siczek

Prowadzisz swój sklep online i zauważasz coraz większe wzrosty. Udało Ci się więc stworzyć platformę, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Jaki jest kolejny krok w rozwoju firmy? Z pewnością może nim być rozszerzenie sprzedaży na nowe rynki zbytu, czyli rozpoczęcie działalności w innych krajach. To sprawdzony sposób na rozwój, który wykorzystało wiele przedsiębiorstw. Jak jednak zabrać się za to, aby z sukcesem rozpocząć sprzedaż międzynarodową?

 

sprzedaż międzynarodowa

 

Dlaczego nie sprzedajemy za granicą?

Z przeprowadzonych analiz (451 Research Global Unified Commerce Forecast, 2018) wynika, że do 2022 roku zakupy dokonywane przez internet z kupcami spoza własnego kraju, będą stanowić 17,3% wszystkich transakcji online. Trend wynika z tego, że klienci na całym świecie coraz chętniej wybierają marki międzynarodowe podczas kupowania produktów w sieci. 

 

Mimo zauważalnej tendencji, wielu sprzedawców nie rozszerza działalności poza granice swojego kraju. Dlaczego tak się dzieje?

Aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie, Internet Retailer i Global E-Commerce Leaders Forum przeprowadzili ankietę (kwiecień – czerwiec 2019) wśród 111 marek detalicznych. Okazało się, że sprzedawcy nie podejmują działań międzynarodowych, ponieważ obawiają się przestrzegania przepisów bezpieczeństwa produktów, które różnią się w zależności od prawodawstwa obowiązującego w danym kraju. 

Jednak handel międzynarodowy często wydaje się bardziej niebezpieczny niż jest w rzeczywistości. Klienci z całego świata poszukują przecież nowych produktów, robiąc zakupy online, co jest dla nas gwarancją posiadania klientów. Ponadto transakcje międzynarodowe wcale nie są bardziej nieuczciwe i obciążone większym ryzykiem niż te odbywające się w rodzimym kraju. Jeśli więc dokładnie przeanalizujesz swoje nowe rynki zbytu i wybierzesz odpowiednie narzędzia i technologie do prowadzenia sprzedaży, możesz rozwijać swoją firmę szybciej, niż Ci się to wydaje. 

 

Sprawdź poniższe wskazówki i zabierz się za rozwój swojej firmy!

 

Wskazówka 1: Pamiętaj, że w każdym kraju obowiązują inne zasady w sprzedaży e-commerce

Najważniejszą rzeczą jest pamiętanie o tym, że każdy kraj jest inny, jeżeli chodzi o handel online. Dlatego przed rozpoczęciem działalności, zbadaj dokładnie interesujący Cię rynek. Zastanów się, jak przyszli klienci chcą widzieć informacje o Twoich produktach, jakich metod płatności chcą używać i w jaki sposób otrzymywać zamówienie. Weź pod uwagę lokalne przepisy i zasady związane z płaceniem podatków. Dzięki temu rozeznaniu powiększysz swoje zyski i zminimalizujesz ryzyko związane z rozwojem nowej inwestycji. 

 

Wskazówka 2: Rozpocznij od analizy danych ze swojej aktualnej platformy e-commerce

Jeśli nie do końca wiesz, w jakim kraju chcesz rozpocząć sprzedaż, dobrym rozwiązaniem jest przeanalizowanie aktualnych danych zakupowych. Może bowiem okazać się, że już teraz wśród Twoich klientów są osoby spoza granic kraju, które często odwiedzają Twoją witrynę. Istnieje też szansa, że przeważająca większość ruchu pochodzi z jednego państwa. Jeśli tak się okaże, będziesz miał dobrą podstawę do wyboru tego miejsca jako swojego nowego rynku zagranicznego. 

 

Wskazówka 3: Porozmawiaj z ekspertem specjalizującym się w handlu w wybranym kraju

Jeśli udało się znaleźć państwo, z którego notujesz wysoki ruch na stronie, przeprowadziłeś reaserch we własnym zakresie, to przyszła pora na weryfikację tego, co udało Ci się ustalić. Poszukaj ekspertów znających się na handlu specyficznym dla wybranego przez Ciebie kraju. Mogą to być prawnicy lub inni specjaliści ds. handlu i marketingu. Wypytaj ich o panujące tam zwyczaje, sposoby płatności, odprowadzanie podatków i zasady ochrony danych. Odpowiednia osoba pomoże Ci też zweryfikować Twoje plany i założenia odnośnie sprzedaży oraz udzieli Ci innych pomocnych informacji. 

 

Wskazówka 4: Zaczynaj po kolei – od sprzedaży tylko w jednym kraju

Jeśli decyzja zapadła i zaczynasz przygodę z handlem międzynarodowym, pamiętaj o tym, by nie robić wszystkiego na raz. Zacznij od jednego wybranego państwa. Dopiero kiedy uregulujesz w nim sprzedaż i wszystko będzie już działać sprawnie, zabierz się za rozwój w kolejnych krajach. Pomoże Ci to zachować kontrolę nad marką, a także poradzić z wszystkimi istotnymi formalnościami. Jako priorytet wybierz kraje, z których pochodzi najwięcej ruchu lub w których masz doświadczenia związane z handlem. 

  

Po rozwinięciu sprzedaży w danym państwie przeprowadź analizy. Oceń, czy zamieszczone na stronie informacje i prowadzone działania marketingowe przynoszą rezultaty. Zbadaj współczynnik konwersji wśród lokalnych kupujących. Zwracaj uwagę na wszystkie istotne parametry statystyczne, bo dzięki temu uda Ci się podążać we właściwym kierunku rozwoju Twojej platformy e-commerce.

 

Wskazówka 5: Wybierz odpowiednią platformę e-commerce do sprzedaży międzynarodowej

Zanim rozpoczniesz sprzedaż transgraniczną, upewnij się, że Twoja platforma e-commerce jest w stanie obsługiwać wybrane rynki. Sprawdź, czy istnieje na niej możliwość zmiany na konkretny język, zmiana lokalizacji informacji o dostępnych produktach, odpowiednie opcje płatności oraz wysyłki bez dodawania wyższych kosztów wdrażania i zarządzania platformą. Co ważne, Twoja platforma e-commerce powinna też umożliwiać Ci łatwą integrację potrzebnych rozwiązań z innymi firmami, np. kurierskimi. 

 

Sprzedaż międzynarodowa może zupełnie zmienić Twój biznes i znacznie przyspieszyć rozwój firmy. Jeśli tylko odpowiednio zabierzesz się za przygotowanie procesu sprzedaży transgranicznej, nie powinieneś napotkać niespodziewanych trudności. Podstawą jest dobrze przeprowadzone badanie i analiza wybranego rynku oraz dopasowanie do niego własnych metod sprzedaży.

 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: