Akeneo PIM – zobacz, co może zrobić dla Twojego sklepu

18.03.2022 Oliwia
akeneo

Z raportu “B2C E-commerce Market Size & Share Report, 2021-2028 wynika, że wielkość globalnego rynku e-commerce B2C w 2020 roku wynosi 3,67 biliona USD. Oczekuje się, że w latach 2021-2028 średnie roczne tempo wzrostu (CAGR) będzie utrzymywać się na poziomie 9,7%.

Dynamika prezentowanych w raporcie danych dowodzi, że jesteśmy nowoczesnymi e-konsumentami, poświęcającymi dużo czasu na potwierdzenie swojej decyzji zakupowej, umiejętnie korzystając z informacji, jakie znajdujemy w sieci. Ma to swoje odzwierciedlenie w postawie e-sklepów, które coraz efektywniej potrafią zarządzać informacjami wyczerpująco prezentując swoje produkty w dostępnych kanałach online.

Jednak im większa i złożona baza produktowa, a także liczba obsługiwanych kanałów sprzedaży, tym większym wyzwaniem staje się optymalne zarządzanie informacjami produktowymi. Stopień komplikacji może być także windowany w górę jeśli dane będą gromadzone w rozproszony sposób, będą znajdowały się w wielu plikach Excela czy innych bazach danych. Nie bez powodu stworzono więc odpowiednie systemy, dzięki którym zarządzanie informacjami stało się prostsze. Systemy PIM (Product Information Managment), takie jak Akeneo przekładają się na skuteczność sklepów umożliwiając im spożytkowanie potencjału, jaki tkwi w posiadanych informacjach.

PIM – co to takiego?

Podstawowym celem systemów PIM jest gromadzenie i przechowywanie w jednym miejscu wszystkich danych odnoszących się do oferowanych przez e-sklep produktów. Informacje mają dotyczyć najdrobniejszych detali, które w jakimś stopniu składają się na opis produktu. Będą to więc nie tylko takie informacje jak nazwa, wielkość czy waga, ale także recenzje, produkty powiązane czy pliki multimedialne. Przechowywanie tych danych prowadzi e-sprzedawcę w stronę lepszego, wydajniejszego nimi zarządzania. Swego rodzaju centrum dowodzenia produktami, jakim jest PIM pozwala więc zarządzać bazą danych w sposób scentralizowany, ale także zautomatyzowany i uporządkowany. Bez względu na to, czy e-konsument będzie szukał produktu w wyszukiwarce Google, w social mediach czy porównywarkach cenowych otrzyma precyzyjne i spójne dane produktowe. Klarowność prezentacji i jej wyczerpująca forma ma w rezultacie przekładać się na wyższe wskaźniki sprzedaży. 

W jaki sposób działa PIM?

System PIM ma sprowadzać zarządzanie oraz gromadzenie produktów do jednego miejsca. Potencjał tego rozwiązania nie sprowadza się wyłącznie do tych dwóch możliwości. PIM pozwala także rozszerzać wszelkie dane dotyczące oferowanych produktów, a także dystrybuować informacje o asortymencie do różnych kanałów online.

Narzędzia takie, jak Akeneo umożliwiają więc uporządkowanie danych, które będą znajdować się w jednej, centralnej bazie. Co jest niezwykle cenne przy np. wielotysięcznych bazach e-sklepów ze zróżnicowanymi produktami, które posiadają wiele atrybutów i funkcjonują w kilku wersjach językowych.

Dlaczego PIM pomoże rozwinąć twój sklep online? Sprawdź możliwości tego rozwiązania

Jeśli tylko w twoim sklepie internetowym pojawia się zauważalny problem z zarządzaniem bazą produktową warto rozważyć wdrożenie systemu PIM. Zauważmy, że charakter problemu może być różny. Błędy w opisach, problem promowania produktów w kanałach online, niespójne dane, problematyczna aktualizacja danych, rozbieżności w stanach magazynowych, etc.

Nowoczesny PIM niesie dla e-sklepów wiele korzyści, które w ostatecznym rozrachunku przełożą się na wyższy współczynnik konwersji. Gromadzenie informacji w jednym miejscu to także znaczna oszczędność czasu. Spójność danych prowadzi natomiast do wyeliminowania błędów w opisach. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia kontroli, która dzięki centralizacji danych jest dużo efektywniejsza. Natomiast jeśli sklep online ma również funkcjonować na zagranicznych rynkach, system PIM znacznie ułatwi wszelkie tłumaczenia. Akeneo umożliwia otwarcie jednej wersji językowej obok drugiej, co znacznie przyspiesza samo tłumaczenie.

Dlaczego warto postawić na Akeneo? Poznaj zalety systemu

Akeneo to jeden z wiodących dostawców systemów PIM. Raport IDC MarketScape: Worldwide Product Information Management Applications for Commerce 2019–2020 Vendor Assessment, w którym ocenionych zostało 14 rozwiązań służących do zarządzania produktami, tylko 5 wyróżnił mianem lidera, w tym właśnie Akeneo.

Jakie możliwości realnie przełożyły się na tak wysoką ocenę?

Akeneo to system niezwykle elastyczny, który można odpowiednio skalibrować pod mniejszy lub większy e-commerce, z uwzględnieniem samej oferty produktowej. Pod kątem codziennego użytkowania niezwykłego znaczenia nabiera intuicyjność interfejsu Akeneo. Wprowadzanie opisów, ich aktualizacja czy kontrola danych jest szybka i prosta. Jeden z najpopularniejszych frameworków PHP, Symfony, na którym oparty jest Akeneo, ułatwia rozbudowę tego narzędzia zarówno w sektorze biznesowym, jak i B2C.

Akeneo wyróżnia się także wyjątkowo sprawną integracją z innymi platformami, w tym Magento. Warto także zwrócić uwagę na wydajne API, które obejmuje wszystkie funkcje, które są dostępne we front-endzie narzędzia. Nie ma też problemu z tym, by korzystać z Akeneo w chmurze. To dobra alternatywa dla firm, które nie chcą instalować aplikacji na własnych serwerach.

System PIM od Akeneo to nowoczesne rozwiązanie, które wyraźnie zaznacza swoją obecność na rynku e-commerce. Elastyczne i wydajne narzędzie, które wspiera e-handel i które usprawnia wiele procesów prowadzonych na zapleczu sklepu internetowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym systemie, skontaktuj się z nami. 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: