Akeneo: wyjątkowy system zarządzania informacją produktową?

30.04.2019 Angelika Siczek
biały kod binarny z czerwonym napisem pim

PIM, czyli z języka angielskiego Product Information Management oznacza zarządzanie informacją produktową przedsiębiorstwa. To model biznesowy i technologiczny zaprojektowanym, by w efektywny sposób zarządzać informacją o posiadanych w asortymencie produktach. System PIM chętnie wykorzystuje się w działalności e-commerce, ponieważ znacząco ułatwia obsługę sklepu online oraz kreuje pozytywne doświadczenia klientów w styczności z działalnością firmy. Jednym z narzędzi do zarządzania informacją produktową jest Akeneo.

Głównym celem PIM jest rozprowadzanie informacji produktowej do wszystkich kanałów obsługiwanych przez firmę – serwisów e-commerce, aplikacji mobilnych oraz materiałów drukowanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz większą kontrolę nad prowadzeniem swojego biznesu.

Akeneo – zarządzanie informacją produktową

Narzędzie Akeneo pozwoli ci stworzyć wiele kanałów dystrybucji treści, dopasowanych do Twoich aktualnych potrzeb. Każdy z nich możesz odpowiednio dostosować, tak aby był przygotowany na zbieranie określonego rodzaju informacji.

Czym Akeneo różni się od konkurencji? Przede wszystkim jedną znaczącą cechą. To rozwiązanie bardzo młode ze względu na cykl życia produktu. Oznacza to, że aplikację Akeneo zaprojektowano tak, aby spełniała bieżące potrzeby rynkowe – pod względem funkcjonalnym oraz biznesowym. Dzięki temu interfejs programu jest przejrzysty i estetyczny, a poruszanie się po kolejnych zakładkach jest proste i bardzo intuicyjne.

Oro Platform

Akeneo opiera swoje działanie o Oro Platform. Jest więc oprogramowaniem wysokiej jakości, które można stale rozwijać. Co więcej, jest to narzędzie PIM z otwartym kodem i rozbudowaną społecznością. Oznacza to, że wybierając Akeneo jako system zarządzania informacją produktową, nie jesteś związany tylko z jednym dostawca usługi.

Jak działa Akeneo?

Najważniejszym zadaniem każdego narzędzia PIM jest zbieranie i magazynowanie informacji ze wszystkich źródeł dostępnych w danym przedsiębiorstwie. Należą do nich produktowe bazy danych, wewnętrzne systemy, np. ERP oraz różnego rodzaju pliki, w tym XML, XLS, CSV itp. Niestety zmagazynowanie danych to dopiero połowa sukcesu. Trudnym i żmudnym zadaniem jest ich pełne skompletowanie oraz późniejsza edycja. Na szczęście z pomocą przychodzi właśnie Akeneo. Narzędzie to ułatwia sam proces gromadzenia danych, dzięki wbudowanym mechanizmom ich importu. Korzystając z niego, możesz zautomatyzować ten proces, tworząc szablony importów. Ułatwi Ci to obsługę nawet bardzo skomplikowanych źródeł danych.

Kiedy w swojej bazie danych masz już zebrane informacje produktowe, musisz je odpowiednio uzupełnić. Nie zawsze posiadasz kompletne dane w źródłach, z których je zaimportowałeś. Najczęściej nie dysponujesz od razu wyczerpującymi opiami asortymentu,  zaspokajającymi wymagania klientów. Dzięki Akeneo rozbudujesz swoje dane produktowe. Bez trudu dokonasz wielopoziomowej i wielogrupowej kategoryzacji produktów. Przypiszesz im odpowiednie atrybuty. Rozszerzysz także opisy produktów, tak aby były atrakcyjne zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarki Google. Wzbogacisz posiadane informacje o pliki multimedialne i innego typu załączniki, a także stworzysz właściwe powiązania pomiędzy poszczególnymi produktami. Możesz to zrobić nawet w wielu językach i dla różnych kanałów osobno.

Kiedy masz już w pełni przygotowane dane, możesz udostępnić je do wszystkich posiadanych przez Twoją firmę kanałów dystrybucji. Pomoże Ci w tym narzędzie Akeneo, którego mechanizmy pozwolą Ci stworzyć dowolne pliki wymiany danych oraz rozesłać te dane przez konektor bezpośrednio do danego kanału sprzedaży.

Upraszczając, cały proces zarządzania informacją produktową z Akeneo polega na: zbieraniu, wzbogacaniu i udostępnianiu danych. Wszystko to są czynności niezbędne do sprawnego zarządzaniu w e-handlu. Ponadto decydując się na Akeneo, zyskujesz więcej możliwości konfiguracji grup różnych wariantów, tworzenia rodzin produktów, typów relacji, a także rodzajów walut. Dzięki temu narzędzie zaspokaja nawet bardzo wygórowane oczekiwania i w znaczący sposób odciąża osoby odpowiedzialne za administrowanie danymi produktowymi przedsiębiorstwa.

Akeneo a Pimcore

Decydując się na system zarządzania informacją produktową możesz skorzystać również z oprogramowania Pimcore. To internetowa platforma typu Open Source, która również pozwala w automatyczny sposób zarządzać danymi, a także dba o budowanie pozytywnego User Experience Twoich klientów.

Podobnie jak Akeneo narzędzie jest proste w obsłudze. Jednak oprócz zarządzania informacjami o produkcie Pimcore zarządza również contentem zawartym na stronie internetowej. Bezproblemowo potrafi współdziałać z produktem oraz ze skomplikowanymi meta danymi. Posiada także możliwość zarządzania zasobami cyfrowymi (DAM) oraz na spersonalizowanie doświadczeń klientów poprzez budowanie profili użytkowników. Umożliwia więc zarządzanie wieloma różnymi segmentami danych. W przeciwieństwie do Pimcore, Akeneo oferuje rozwiązania dla firm, które chcą zarządzać jedynie swoimi informacjami o produkcie.

W zależności od tego, jak duża jest Twoja działalność oraz od tego, jak wieloma różnymi danymi chcesz administrować, możesz wybrać odpowiednie narzędzie do zarządzania swoją informacją produktową.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: