Amazon wkracza do Polski – co to oznacza dla właścicieli e-sklepów?

12.02.2021 Angelika Siczek

Amazon to firma, której nazwę z pewnością zna każda osoba interesująca się dziedziną e-Commerce. Jest globalną marką, posiadającą największy na świecie sklep internetowy – amazon.com. W Polsce jeszcze do niedawna przedsiębiorstwo słynęło przede wszystkim z wielkich centrów dystrybucyjnych i magazynów, wysyłających towary do klientów z całej Europy, tworząc przy tym ogromną ilość miejsc pracy. Dziś Amazon idzie o krok dalej i już wkrótce planuje rozpocząć sprzedaż za pośrednictwem polskiej wersji swojej strony. Co to oznacza dla lokalnych właścicieli sklepów online i jak będzie oddziaływać na polski rynek e-Commerce?

Jak działa Amazon?

Zanim Amazon zyskał miano potęgi e-Commerce, sprzedaż poprzez jego stronę dotyczyła wyłącznie książek. Była to jedna z pierwszych internetowych księgarni. Jednak z racji zainteresowania zakupami online do oferty były wprowadzane coraz to nowsze produkty. Dziś Amazon jest ogromną korporacją z oddziałami w ponad 200 państwach na świecie. Za jego pośrednictwem można kupić niemal wszystko – od książek, przez multimedia, zabawki, akcesoria sportowe, odzież, kosmetyki, po sprzęty elektroniczne i mnóstwo innych produktów. Co więcej, oprócz własnych towarów firma oferuje także przestrzeń typu Marketplace, gdzie każdy handlowiec, dzięki udostępnionej platformie, może sprzedawać własny asortyment. Podobnie jak dzieje się to na Allegro lub eBayu.

Mimo, że Amazon od kilku lat wspierał naszych handlowców w swoich innych europejskich oddziałach, nie było dla nich oferty na rodzimym rynku. Podobnie jak dla polskich klientów detalicznych. Jednak wraz z pojawieniem się polskojęzycznej wersji strony – amazon.pl będzie można w pełni skorzystać z nowego sposobu dystrybucji towarów i dostępu do różnych produktów.

Kiedy Amazon pojawi się w Polsce?

Firma ogłosiła rozpoczęcie prac nad uruchomieniem polskiej wersji swojej platformy. Już dziś zainteresowani sprzedawcy mogą rejestrować swoje konta w Panelu Seller Central Polska (sell.amazon.pl). Jednak na oficjalne rozpoczęcie sprzedaży trzeba jeszcze poczekać. Za pośrednictwem strony można natomiast zapoznać się z warunkami korzystania z platformy, wziąć udział w webinarach szkoleniowych, a także przeczytać szczegółowy przewodnik dla początkujących sprzedawców.

Co zmieni Amazon i jakie oferuje korzyści? 

Jeśli jako sprzedawca działający w e-Commerce zastanawiasz się, co zmieni się na lokalnym rynku po wejściu Amazona, możemy przedstawić Ci dwie perspektywy.

Pierwsza dotyczy stricte Twojego biznesu. Jeśli masz własną platformę handlową, możesz dodatkowo wykorzystać potencjał, jaki zaoferuje Amazon.pl. Zapewni Ci on możliwość przeniesienia sprzedaży na zupełnie inny wymiar – dotarcie do większej liczby odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bez konieczności zakładania, chociażby sklepu za granicą czy kosztownego rozwijania platformy. Co więcej, Amazon stanie się Twoim kolejnym kanałem sprzedaży, dzięki czemu zwiększysz swoje możliwości dystrybucyjne, dbając równocześnie o strategię omnichannel. Ta z kolei, z pewnością, zaprocentuje zwrotem z inwestycji, ponieważ Twoi klienci zyskają możliwość wyboru medium, które jest dla nich najkorzystniejsze podczas robienia zakupów.

Druga perspektywa dotyczy całego rynku, a w szczególności platform, oferujących podobne usługi jak Amazon – w naszym przypadku Allegro. Z pewnością wielu przedsiębiorców stanie przed dylematem, co wybrać. W tym miejscu należy pamiętać, że mimo iż oferta dwóch Marketplace’ów krzyżuje się, to mocno różni je jej zakres. Allegro oferuje sprzedaż tylko polskim klientom. Amazon natomiast użytkownikom z całego świata. Allegro jest najpopularniejszym serwisem sprzedażowym w Polsce. Dla wielu konsumentów będzie więc miejscem pierwszego wyboru. Jeśli jednak planuje się ekspansję na zagraniczne rynki, ten fakt nam w tym nie pomoże. Dlatego też przed podjęciem decyzji o wyborze platformy, warto dokładnie zastanowić się nad swoją grupą docelową, a także nad innymi parametrami istotnymi z technicznego punktu prowadzenia sklepu za pośrednictwem Marketplace’u.

osoba adresująca paczkę ze sklepu online

Ile kosztuje prowadzenie sklepu na Amazon?

Informacje o ponoszonych kosztach są umieszczone na polskiej wersji serwisu w zakładce z opłatami. Dowiadujemy się tam, że możemy skorzystać z dwóch planów sprzedaży:

 • Plan indywidualny, w którym należy wnieść opłatę w wysokości 4 zł netto za każdy sprzedany produkt.
 • Plan profesjonalny, który zakłada stałą opłatę 165,91 zł netto miesięcznie bez względu na liczbę sprzedanych produktów.

Do każdego planu należy także doliczyć prowizję, której wysokość zależy od kategorii sprzedawanego produktu. Amazon podaje, że większość prowizji oscyluje w granicach 8-15%. Jednak aby mieć pewność co do swojego asortymentu, trzeba dokładnie zweryfikować tę kwestię.

Kolejną opłatą jest ta za realizację wysyłki. Jej wysokość zależy od tego, czy przedsiębiorca decyduje się na samodzielne wysyłanie zamówień, czy woli skorzystać z oferty Amazona – usługi Fulfilment by Amazon (FBA).

Firma podkreśla, że niektórzy sprzedawcy mogą ponieść jeszcze inne dodatkowe koszty. Na przykład opłaty za długoterminowe magazynowanie produktów lub za opcjonalne usługi reklamowe czy związane z kontem premium.

Przyszłość polskiego rynku e-Commerce

O wejściu Amazona na polski rynek mówiło się już od wielu lat, podobnie jak przy innych trendach w e-Commerce, których z niecierpliwością wypatrywaliśmy. Jednak każda zmiana pociąga za sobą różne konsekwencje. Nie wszystkie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jak może być w tym przypadku? Z pewnością pojawi się większa konkurencja, gdyż coraz więcej sprzedawców zyska łatwiejszy dostęp do przestrzeni online. Podobnie też stanie się w kwestii reklam, z których Amazon zapewne będzie chętnie korzystał, współzawodnicząc z pozostałymi markami. Zmianie mogą ulec również zachowania użytkowników. Pojawią się nowe oczekiwania, za którymi wciąż będą musieli nadążać właściciele e-sklepów, chcący być nadal na topie. Z pewnością przyniesie to także pozytywny oddźwięk na wielu sferach handlu – np. poprawę jakości obsługi klienta – od przykładania większej uwagi do przedstawianych im informacji produktowych, po szybszą i sprawniejszą realizację zamówień. Jaka więc będzie przyszłość polskiego rynku e-Commerce? Zdecydowanie czeka go wielka przemiana!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: