Branża e-commerce w tym roku: największe wyzwania i szanse

10.03.2023 Angelika Siczek
zamyślona kobieta

W ostatnich latach nastąpiła już znacząca transformacja, a trend ten prawdopodobnie utrzyma się w przyszłości; jednak trudności, z jakimi mamy do czynienia dzisiaj, są niepodważalne. Sklepy internetowe muszą być przygotowane zarówno na możliwości, jak i wyzwania rynkowe, jednocześnie starając się zachować konkurencyjność na wciąż zmieniającym się rynku.

Jednym z najistotniejszych wyzwań, przed którymi staną firmy e-commerce w 2023 roku, jest prawdopodobieństwo dalszego wzrostu inflacji i pojawienia się recesji. W tym roku spodziewany jest wzrost inflacji w Polsce i Europie, co może przerodzić się w kryzys finansowy. Jednak pomimo tych wyzwań, istnieje również wiele możliwości rozwoju – e-sklepy, które inwestują w nowe rozwiązania (np. koncentracja na rynkach zagranicznych) nadal się rozwijają i zdobywają nowych klientów.

Jeśli dobrze poznasz potrzeby klientów i będziesz potrafił dostosować się do nich i na nie odpowiadać, będziesz w stanie odnieść sukces i to pomimo trwającego kryzysu.

Wyzwania gospodarcze: inflacja i recesja w 2023 roku

W 2023 roku światowa gospodarka musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Inflacja i recesja to dwa najbardziej palące problemy na horyzoncie. Inflacja, czyli trwały wzrost cen, prowadzi oczywiście do spadku siły nabywczej pieniądza. Może to negatywnie wpłynąć na popyt na wiele produktów – w tym tych sprzedawanych online. Z drugiej strony, recesja to okres spowolnienia gospodarczego charakteryzujący się spadkiem produktu krajowego brutto (PKB) i wysokim bezrobociem.

3 największe wyzwania dla branży e-commerce w czasie recesji i inflacji w Europie:

 • obniżenie wydatków konsumpcyjnych,
 • rosnąca konkurencja
 • wzrost kosztów prowadzenia działalności.

 

Wpływ inflacji i recesji na e-commerce jest złożony. Wpływa na każdy aspekt funkcjonowania firmy: od ustalania cen, przez ofertę produktową aż po obsługę klienta. Istnieje jednak również kilka możliwości rozwoju, w tym handel transgraniczny.

Cross-border – największa szansa dla sklepów internetowych

Handel transgraniczny (en. cross-border) jest jedną z najbardziej obiecujących możliwości dla e-sklepów. Koncentracja sprzedaży i marketingu na rynkach zagranicznych może pomóc nieco zneutralizować spadek sprzedaży dostrzegalny w Polsce. Dzięki temu Twoja firma będzie mogła choć częściowo uchronić się przed zagrożeniami wynikającymi z recesji.

Może on pomóc Twojej firmie w dywersyfikacji bazy klientów, co jest szczególnie ważne dla sklepów internetowych. W ten sposób mogą one dotrzeć do nowych segmentów klientów poprzez wchodzenie na nowe rynki i zmniejszenie zależności od sprzedaży krajowej.

Podkreślmy również, że handel transgraniczny jest dzisiaj dużo łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu, przede wszystkim dzięki platformom e-commerce i marketplace. Te rozwiązania umożliwiają kontakt z klientami na całym świecie i wygodne formy płatności. Ogólnie rzecz biorąc, handel transgraniczny stanowi ogromną szansę dla sklepów internetowych, które chcą złagodzić negatywny wpływ inflacji i recesji w Polsce. Dzięki odpowiedniej strategii i podejściu, możesz rozwijać swoją działalność, przyciągać nowych klientów i w końcu osiągnąć konkurencyjność na globalnym rynku e-commerce.

Strategia sukcesu e-commerce w 2023 roku

Branża e-commerce rozwijała się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, będąc jednym z najbardziej znaczących rynków w dzisiejszej globalnej gospodarce. Jednak w 2023 roku biznes e-commerce bez wątpienia stanie przed różnymi wyzwaniami, w tym wyższą inflacją. Firmy muszą znaleźć sposób, aby dostosować się do tego zmieniającego się środowiska.

Sklepy internetowe powinny skupić się na nowych możliwościach (np. rynki zagraniczne) i innowacyjnych rozwiązaniach problemów związanych z inflacją (np. zróżnicowanie oferty produktowej i strategii cenowych). Dodatkowo nie możesz zapominać o swojej obecności w Internecie (kluczowe elementy to performance marketing i doskonała obsługa klienta), aby zapewnić swoim klientom jak najlepsze doświadczenia zakupowe. 

Ponadto, mając dostęp do wiedzy z innego kraju lub regionu, przedsiębiorstwa mogą produkować i oferować towary, które lepiej spełniają wymagania klientów na rynku globalnym.

Podsumowując, najważniejszym czynnikiem dla Twojej firmy e-commerce jest ta kluczowa zdolność do wdrażania innowacji i adaptacji w stale zmieniających się warunkach rynkowych. Obejmuje to wdrażanie nowych technologii, poprawę doświadczeń konsumentów oraz ekspansję na rynki zagraniczne.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: