Co robi programista PHP i kto może nim zostać?

26.11.2021 Mateusz Rabiega
Co robi programista PHP?

Wraz z nadejściem XXI wieku zawód programisty zaczął być coraz bardziej rozpoznawalny. Dzisiaj w dobie zwiększającej się cyfryzacji w przestrzeni publicznej programowanie przestaje być postrzegane poprzez pryzmat stereotypów. Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że zawód developera stał się jedną z podstawowych profesji, bez których… cóż, nie mógłbyś nawet przeczytać tego artykułu, który widzisz dzięki programistom PHP.

Czym jest PHP?

PHP zasila nie tylko stronę na którą patrzysz w tym momencie, ale również ok. 80% wszystkich witryn i aplikacji internetowych na całym świecie. Jest to open source’owy skryptowy język programistyczny wykorzystanych głównie w web developmencie i prac z HTML-em.

PHP jest wykorzystany do sterowania operacjami server-side. Oznacza to, że pracuje po stronie serwera strony internetowej (backendzie). Przeciwieństwem jest część frontendowa (interaktywna), która jest widoczna dla użytkownika i tworzona za pomocą języka client-side, np. JavaScript. Do jakich zadań jest wykorzystywane? Głównie do aplikacji, które zarządzają dużymi ilościami danych, czyli:

 • Fora dyskusyjne.
 • CMSy.
 • Sklepy internetowe.

 

Czemu warto pracować z PHP-em?

Przede wszystkim PHP jest tak rozpowszechnionym w świecie aplikacji webowych językiem, że został niejako standardem w biznesie IT i e-Commerce. Narzędzia takie jak platformy systemowe, CMSy i inne udogodnienia handlowe, z których korzystają największe firmy, są oparte właśnie na tym języku. Oznacza to, że znajomość języku PHP stwarza szansę na znalezienie zatrudnienia w wielu branżach na całym świecie.

Kolejnym powodem dla którego warto zacząć pracować z PHP jest charakterystyka procesu jego nauki. Technologia ta jest typowym przykładem “easy-to-learn, hard-to-master”. Z tego powodu bardzo łatwo zrozumieć podstawy funkcjonowania tego języka. Jednocześnie, PHP jest tak mocno rozwiniętym językiem, że będziesz rozwijać swoją wiedzę o nim nawet kilka lat po pierwszym zetknięciu z nim.

Jakie są zadania programisty PHP?

Programista PHP jest odpowiedzialny za tworzenie i zarządzanie aplikacjami zbudowanymi za pomocą języka PHP. Do zadań programisty PHP mogą należeć m.in.:

 • Wdrażanie aplikacji internetowych.
 • Zarządzanie mikro-serwisami i komponentami PHP.
 • Rozwój systemów backendowych.
 • Praca nad bazami danych.
 • Integracje API i systemów eCommerce.
 • Analiza i rozbudowa aplikacji webowych.
 • Tworzenie dokumentacji projektowej.

 

W Global4Net wiemy, że programista PHP pełni bardzo odpowiedzialną rolę, ponieważ bez osoby biegłej w działaniach związanych z tym stanowiskiem funkcjonowanie stron internetowych jest zagrożone. Wertując linie kodu trzeba wysokiej wiedzy o tym, co może pójść nie tak, aby prawidłowo zapobiegać problemom i potencjalnym usterkom. Dlatego tak ważnym dla nas jest, aby nasi specjaliści posiadali umiejętności, które pozwolą wykonywać pracę programisty PHP w najwyższym stopniu zaawansowania.

Jakie umiejętności powinien posiadać programista PHP?

Pomimo, że nazwa może wskazywać, że do zostania pełnoprawnym programistą PHP wystarczy nomen omen znajomość języka PHP, jest to częściowo błędne założenie. Aby wykonać wszystkie zadania związane z tą rolą kandydat na PHP developera lub początkujący programista powinien posiąść wiedzę o: 

 • Wybranych CMS-ach wykorzystywanych w danej branży (dla e-Commerce, np. Magento, WordPress, Salesforce, itp.).
 • Wzorcach projektowych.
 • Projektowaniu obiektowego.
 • Wykorzystywaniu języka zapytań MySQL/PostgreSQL.

 

Dodatkowym atutem jest też w miarę podstawowa znajomość języka angielskiego (co najmniej na poziomie B2). Ułatwia to zrozumienie logiki stojącej za językiem programowania. 

Gdzie zdobyć umiejętności programisty PHP?

Nie można nie zauważyć, że umiejętności wymagane do zostania efektywnym programistą języka PHP są liczne i w niektórych przypadkach mogą się wydawać trudne do zdobycia. Dlatego też podamy parę przykładów miejsc i sposób na to jak możesz przyswoić wiedzę i potrzebne doświadczenie.

Kursy internetowe

Dzięki internetowi zdobywanie wiedzy o tematach związanych z IT stało się dużo łatwiejsze. Jednakże gwałtowny rozwój jest też niejako małym przekleństwem. Informacje i prawidła programowania zmieniają się równie szybko, jak pojawiają się nowe kursy i dokumentacje opisujące zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych języków i technologii. Dlatego bardzo łatwo odnaleźć dużo kursów wprowadzających, jednak musisz pamiętać również o aktualizacji swojej wiedzy od czasu do czasu. 

Przy wyborze kursów internetowych kieruj się ocenami, komentarzami i wiarygodnością autorów kursu. Sprawdź ich predyspozycje:

 • Okres doświadczenia.
 • Posadę – czy jest ona związana z branżą IT.
 • Możesz poszukać próbek ich kodu lub referencji od innych wiarygodnych profesjonalistów.

 

Postaraj się unikać kursów typu „Naucz się PHP w 3 dni” lub innych reklamujących się jako kursy błyskawiczne. Znaczna ich część traktuje o najbardziej podstawowych zagadnieniach i jest nastawiona na kuszenie niską ceną i perspektywą prędkiej nauki. W rzeczywistości programowania w PHP-ie po prostu nie da się szybko nauczyć. Ale da się tego nauczyć dokładnie, wiedząc jak dobierać materiały szkoleniowe.

Studia informatyczne

Pomimo, że nie jest niezwykłym, aby rozwijać karierę w IT bez specjalistycznych studiów, jeżeli nie są one dla Ciebie całkowicie wykluczone to warto rozważyć studia jako sposób na zdobycie umiejętności programistycznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że same studia nie wystarczą Ci, aby zapewnić sobie poziom wiedzy, który okaże się konkurencyjny na rynku pracy. Zazwyczaj oferuje ona porządną podstawę wiedzy teoretycznej, której usystematyzowanie we własnym zakresie byłoby większym wyzwaniem. Jednocześnie uniwersytety zazwyczaj nie są tak efektywne w przekazywaniu realnego doświadczenia. Do tego trzeba dodatkowych stażów i innych okazji do wypróbowania swojej wiedzy w bardziej konkurencyjnym i mniej akademickim środowisku.

Staże i konkursy IT

Staże i inne możliwości niestandardowego zdobywania doświadczenia są cenną szansą na poszerzenie realnej wiedzy. Dodatkowo wyglądają bardzo korzystnie na Twoim resume  – pokazuje, że z chęcią rozwijasz swoje umiejętności, co w branży IT jest obowiązkowe. Z drugiej strony staże i konkursy to dobra okazja do networkingu.

Czy zawód programisty PHP jest dla Ciebie?

Ale może najważniejszym pytaniem, które Cię interesuje jest to, czy kariera w PHP jest dla Ciebie? Na pewno nie jest to zawód dla każdego. Programista PHP powinien wyznaczać się wyjątkową uważnością, umiejętnością analitycznego myślenia i logicznego rozumowania oraz znajomością matematyki. Pomimo, że programowanie może kojarzyć się z dość pasywną pracą, to tak naprawdę dzień w pracy programisty PHP zazwyczaj jest dość intensywny. Dlatego, kandydat na to stanowisko musi być skupiony przez 8 godzin i móc przez cały ten czas systematycznie sprawdzać kod, ale również kreatywnie znajdować rozwiązania na problemy. A pojawiające się nagminnie problemy z kodem w IT to bardzo często codzienność.

Jeśli nadal sądzisz, że bycie programistą PHP jest dla Ciebie, możesz przejrzeć naszą stronę kariery i sprawdzić, czy nie znajdziesz tam oferty odpowiedniej dla siebie.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: