Dlaczego system Master Data Management jest kluczowy w organizacji łańcucha dostaw?

27.02.2020 Angelika Siczek
parę osób na spotkaniu omawiający wykresy

Odpowiedni system MDM jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu danymi oraz do stworzenia konsekwentnej i kompatybilnej bazy danych, która będzie leżała u podstaw zysków w sklepie e-commerce. Przedsiębiorstwa świadczące usługi łańcucha dostaw są odpowiedzialne za dane master na temat klientów, produktów, lokacji, sprzedawców i dostawców.

System Master Data Management - MDM

Jak MDM może pomóc?

Konsekwencja w zarządzaniu danymi jest kluczowa dla organizacji łańcucha dostaw. Dlatego liderzy tego segmentu muszą dokładnie przyjrzeć się systemom MDM i rozważyć je jako rozwiązanie do implementacji. Skala obrotów biznesu e-commerce wzrasta, a sieci dystrybucyjne są w stanie ciągłego rozwoju. Łańcuch dostaw musi więc nadążyć za swoimi partnerami.

Efektywna platforma zarządzania danymi leży w centrum zainteresowania firmy łańcucha dostaw, ponieważ bierze odpowiedzialność w przechowywaniu i pozyskiwaniu informacji. Współczesne firmy tego typu w dużej mierze polegają na zarządzaniu danymi. Jeśli zostaną one przekonwertowane na informacje, dadzą doskonały wgląd w zależności rządzące organizacją e-commerce i mogą pomóc odkryć odpowiedni przepis na sukces.

Minusy braku systemu MDM

Zwykle firmy specjalizujące się w łańcuchu dostaw operowały na wielu różnych systemach. W ich skład wchodziły systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), zarządzania relacjami z klientami (CRM), księgowania finansów oraz magazynowania. Wszystkie razem pracowały w celu zbierania danych. W teorii układ ten jest dobry, ale jeśli wszystkie te elementy nie były ze sobą połączone, tworzyły nieuporządkowane i nieujednolicone zbiory danych. Działało to przeciw produktywnie dla całego przedsiębiorstwa łańcucha dostaw.

Efektem źle zaprojektowanej platformy są firmy bez odpowiedniego dostępu do danych, która prowadzi również do nieudanej współpracy z partnerami handlowymi. Większość firm w segmencie łańcucha danych ma problem z dostępnością danych, ponieważ znajdują się one w silosach w wielu różnych formach. Dzieje się tak ze względu na niespójne narzędzia i standardy lub po prostu dlatego, że informacje są nieprawidłowe. Dane pofragmentowane i niespójne opóźniają wartość time-to-market, zwiększają ryzyko złych prognoz i w efekcie nietrafionych strategii handlowych. Są powodem błędów w planowaniu inwentarza i w końcu pomniejszają możliwości up-sell i cross-sell, czyli sprzedaży produktu lepszego niż zamierzony przez klienta oraz produktu dodatkowego.

Zalety posiadania systemu MDM

Ekspresowy dostęp do uporządkowanych i poprawnych danych jest nierozłączny dla odpowiedniej komunikacji z dostawcami, partnerami, brokerami, ale również dla promocji produktów i wprowadzania innowacji. Jak więc w najłatwiejszy i najbardziej wydajny sposób wydostać dane, które wpłyną na jakość świadczonych usług? Odpowiedzią może być system MDM.

Jest on narzędziem do pokonania większości wyzwań kolekcjonowania i porządkowania danych oraz tworzenia z nich jednolitej bazy danych. Zapewnia jednakowy i bezpieczny dostęp do informacji dla całego przedsiębiorstwa. Jest wyposażony w funkcję prezentowania danych analitycznie na wykresach. Posiada również przyjazny dla użytkownika panel obsługi. Organizacje łańcucha dostaw mogą wykorzystać systemy MDM do pozbycia się nieprawidłowych danych i do przeprowadzenia bezproblemowej digitalizacji. Operacja taka dokonana zostanie konsekwentnie i w określonym standardzie.

Jednyne właściwe źródło danych

Firmy IT posiadają teraz ilości danych większe niż kiedykolwiek. W jaki sposób mogą one mieć pewność, że są uporządkowane i zorganizowane do stopnia, który pozytywnie wpływa na jakość podejmowanych decyzji? Dane muszą być rozprowadzone po wszystkich kanałach. Ze wzrastającą zależnością od danych, ich złożonością, ale przede wszystkim ich przytłaczającą ilością, odpowiednia platforma staje się pragmatycznym przymusem. Pozwoli ona centralizować i synchronizować wszystkie kanały dopływu danych w pojedynczą bazę. System MDM umożliwia dzięki temu konsolidację i porównywanie ze sobą atrybutów oraz weryfikowanie informacji. Zapewnia precyzyjny obraz zachowań i potrzeb klienta oraz partnerów handlowych na wyłączność właściciela sklepu e-commerce.

Homogeniczność i transparencja

Silosy w działach wewnątrz organizacji łańcucha dostaw to wciąż duży problem i powód nieprzejrzystości danych. To z kolei wpływa negatywnie na decyzje kierownicze, które powinny opierać się na transparentności. Jej zwiększenie wpłynęłoby pozytywnie na poprawę działania przedsiębiorstwa w każdym dziale.

Szeroko zakrojona strategia, oparta na systemie MDM, może działać jako pomost komunikacyjny pomiędzy systemami dostawców i systemami ERP i CRM. Wszystkie atrybuty znajdują się w systemie – opisy produktów, kody kreskowe, ilości produktów, wymagania łańcucha chłodniczego, metody zaopatrzenia, czas produktu na półce, rozmiar i kolor. Konsekwentna baza danych, prowadzona w każdej strefie obrotu produktem, jest kluczowa dla sukcesu, a przeglądanie tych informacji i wyciąganie z nich wniosków daje możliwość stworzenia całkowitej transparentności.

MDM szczególnie wykaże się swoimi zaletami podczas przejęć lub scalania firm czy działów. W trakcie przyjmowania nowych partnerów, nawiązywania współpracy z nowymi dostawcami lub podczas wdrażania nowego systemu, im większa jest transparencja w przedsiębiorstwie, tym łatwiej operacja jest finalizowana. Jak na dłoni widać wtedy możliwości zwiększenia zysków lub poprawy działania wewnętrznych systemów i metod pracy.

Przewidywanie trendów i zarządzanie asortymentem

Zarządzanie asortymentem i przewidywanie trendów idą w parze. Jeśli obie operacje prowadzi się jednocześnie, a nawet uznaje się je za jedną, wzrośnie satysfakcja klienta oczekującego natychmiastową dostępność produktu. Sklep e-commerce będzie wtedy generował odczucie sklepu stacjonarnego, w którym zakupów można dokonać błyskawicznie, bez oczekiwania na sprowadzenie asortymentu. Odpowiednie zarządzanie zawartością magazynu oznacza szybką dystrybucję na wielu kanałach i skracanie czasu, jaki produkt musi przeleżeć na półce.

Tworzenie właściwych nawyków zaopatrywania magazynu na czas poprawia znajomość stanów magazynowych dostawcy oraz odpowiada na popyt klientów przez cały rok. Odpowiednie zarządzanie bazą danych za pomocą systemu MDM w efekcie zmniejsza koszty, ponieważ większa precyzja w odpowiedzi na zamówienia klientów oznacza większą satysfakcję z zakupów i szansę na powrót kupującego do sklepu. Wraz ze zwiększonym monitorowaniem i wydajnością asortymentu przychodzi lepsze źródło informacji dla dalszego planowania i tworzenia strategii sprzedażowych.

Pomoc w operacjach globalnych

Operacje handlowe na skalę globalną niosą za sobą duże ryzyko, ale też równie duży potencjał sukcesu. Jednak ze zwiększeniem zasięgu sprzedaży przychodzą nowe regulacje prawne i większa konkurencja. Kolejną zmianą będzie gwałtowny rozrost ilości zbieranych danych. Z rosnącym łańcuchem informacji, wzrośnie również liczba węzłów, a to sprawi, że kolekcjonowanie danych pomiędzy działami wewnętrznymi będzie trudniejsze. Każda niekonsekwencja może skutkować dużymi stratami.

Zarządzanie ryzykiem łańcucha dostaw (SCRM – Supply Chain Risk Management) jest kluczowe w starciu z międzynarodowymi umowami handlowymi, cłami, prawami, regulacjami, a nawet normami społecznymi. MDM zapewni płynną współpracę z systemami GSDN (Global Data Synchronization Network) poprzez standaryzację formatów i ujednolicanie baz wewnętrznych. Zmniejszy to potrzebę pracy administracyjnej, a poprawi precyzyjność danych finansowych i w efekcie przyspieszy transakcje z dostawcami.

Inteligentne zarządzanie i rozwój

W czasach powszechnej integracji biznesów na rynku, zarządzanie pełnym cyklem dostawy w sposób rozproszony na podstawie wielu systemów i standardów jest przestarzałe. Lekiem na rosnący poziom skomplikowania operacji handlowych jest odpowiednia płynność procesów dzięki wizualizacji dostaw, optymalizacji asortymentu i szacowanie popytu na przyszłości. Odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku e-commerce jest mocna i bezobsługowa baza danych z dostępem w czasie rzeczywistym, możliwością konfiguracji stopnia dostępu, ale przede wszystkim – całościowym zarządzaniem danymi.

System MDM zbudowany na pojedynczej platformie, dającej możliwość ciągłej konfiguracji, to narzędzie silne w rękach sprzedawcy nastawionego na rozwój i sukces. Eliminowanie silosów danych i integrowanie informacji w wielu kanałach w sposób niezauważalny oferuje możliwość stworzenia pojedynczego portalu, który sprosta wszystkim wyzwaniom współczesnego biznesu e-commerce. MDM nie tylko nieprzerwanie prowadzić będzie bazę danych, ale będzie również nieustannie poprawiać ogólny stan zarządzania. Odpowiedni system MDM zdejmie ogromny ciężar z barków sprzedawcy, dając mu czas na poprawę usług w innych aspektach.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: