Doradztwo a cyfryzacja przedsiębiorstw – jak to robić?

13.07.2021 Mateusz Rabiega
biznesmeni opracowujący cyfryzację przedsiębiorstwa

Cyfryzacja przedsiębiorstw, firm i sklepów w ostatnim czasie stała się, jeśli nie obowiązkiem, to na pewno bardzo opłacalnym kierunkiem rozwoju biznesu. Wzrost znaczenia e-Commerce sprawił, że coraz więcej sprzedawców decyduje się na wzmożoną digitalizację handlu. Transformacja cyfrowa oznacza więcej możliwości: według ekspertów IT już niedługo nasze smartfony będą wiedziały więcej o Twoim stanie emocjonalnym od członków Twojej rodziny. Jednak tak gwałtowny rozwój sprawia, że zwiększa się prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy cyfryzacji przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne przy procesie digitalizacji jest doradztwo e-Commerce. W tym artykule dowiesz się m.in.:

 • czym jest cyfryzacja
 • jak wpływa na sprzedaż
 • jak przeprowadzić digitalizację przedsiębiorstw

 

Doradztwo e-Commerce

Przy działaniu na rynku e-Commerce najważniejsze są doświadczenie i sprawdzone, skalowalne rozwiązania przygotowane z myślą o zmiennych trendach elektronicznego handlu. Dlatego niezależnie od Twojego e-komersowego stażu powinieneś rozważyć współpracę z konsultantami cyfrowymi. Doradztwo e-Commerce pomaga przygotować Twój istniejący biznes do zmian związanych z transformacją cyfrową i dalszymi wdrożeniami wchodzącymi w strategię cyfryzacji. W skład tych przygotowań mogą wchodzić takie działania jak:

 • optymalizacja modelu biznesowego,
 • przygotowanie architektury biznesowej,
 • dopasowanie modelu dochodów do wymagań i typu biznesu,
 • dobranie technologii i zarządzanie kompetencjami,
 • wsparcie digital marketingu,
 • przygotowanie strategii pozyskiwania klientów.

 

Jeśli planujesz transformację cyfrową swojego biznesu, zastanawiasz się nad nową strategią rozwojową, chcesz poprawić wyniki sprzedażowe lub zoptymalizować architekturę techniczną swojego e-Commerce’u, powinieneś skorzystać z doradztwa cyfrowego. W Global4Net od ponad 10 lat dostarczamy najlepszych, sprawdzonych rozwiązań i najnowszych technologii naszym klientom. Dbamy także o to, żeby każde wdrożenie było poprzedzone gruntownymi badaniami biznesu i planowaniem strategii cyfrowej i rozwojowej. Co najważniejsze, traktujemy naszych klientów jak partnerów w każdym projekcie i tłumaczymy szczegółowo o co chodzi w cyfryzacji przedsiębiorstw.

Czym jest cyfryzacja?

Cyfryzacja to przeniesienie operacji i działań danej organizacji z tradycyjnej formy (stacjonarnej) do internetu i urządzeń elektronicznych (digitalowej). Jako, że każda firma jest inna, proces cyfryzacji także będzie się różnić w zależności od tego, gdzie będzie przeprowadzana. Oprócz zmian w wykonywaniu operacji biznesowych, które łączą się z integracją technologiczną, transformacja cyfrowa oznacza także zmianę kultury pracy. 

Cyfryzacja to zmiana w znaczeniu globalnym i całkowitym, dotykająca nie tylko modeli biznesowych i produkcji, ale także specjalistów zatrudnianych w danej firmie, technologiach i danych przez nią wykorzystywanych. Być może jedną z najważniejszych zmian jest ta dotycząca związku z konsumentami i sposobu, w jaki wchodzą w interakcję z Twoją marką. Będziesz musiał zdefiniować nowe podejście do klientów internetowych, aby móc wykorzystać ich potencjał zakupowy. Jest to kluczem do zwiększenia wyników sprzedażowych.

Digitalizacja – jak wpływa na sprzedaż?

Według raportu Digital Transformation Survey: Creating Products and Services in a Digital World, głównymi zaletami digitalizacji, jakie podkreślają sprzedawcy są: zwiększona wydajność operacji (40%), krótszy czas wprowadzania produktu (36%) i spełnianie zmieniających oczekiwań klientów (35%). To właśnie doświadczenie konsumenta (consumer experience) jest jednym z działań najbardziej sfokusowanym przy transformacji cyfrowej. Jak podaje Forbes prawie połowa badanych firm zaczęła digitalizację od zwiększenie zadowolenia konsumentów i poprawy customer experience. Natomiast badania przeprowadzone przez McKinsey & Company pokazują, że proces cyfryzacji skoncentrowany na innowacjach związanych z doświadczeniem konsumentów może wygenerować średnio 20 do 30% wyższe zadowolenie klientów i od 20 do 50% większy przychód. Dlaczego tak jest? Na to pytanie odpowiedzi można znaleźć w raporcie State of the Connected Customer od Salesforce.

 • 91% zbadanych klientów stwierdziło, że rozważyłoby powrót do sklepu po pozytywnych doświadczeniu zakupowym.
 • 71% z nich powiedziało, że dokonali zakupu na podstawie jakości customer experience.

 

Czy w takim razie dobrze przygotowana digitalizacja wpływa pozytywnie na wyniki sprzedaży? Cóż, ponad połowa właścicieli sklepów (56%) zapytana przez Gartnera przyznała, że cyfryzacja doprowadziła do zwiększonych przychodów. 

Jednak transformacja cyfrowa to nie tylko same plusy. Jest to skomplikowany i wymagający proces, który bez prawidłowej struktury i szczegółowego planu może skończyć się niepowodzeniem i doprowadzić do strat finansowych, a nie zysków. Według badań Forrestera więcej niż połowa cyfrowych transformacji w roku 2018 zakończyła się kompletnym niepowodzeniem. Dlatego tak ważna w procesie cyfryzacji przedsiębiorstw jest pomoc doradców e-Commerce.

Jak digitalizować przedsiębiorstwo – krok po kroku

Zanim jednak przystąpisz do takiej współpracy, warto wiedzieć jak się do niego przygotować i z jakich etapów składa się digitalizacja.

Ocena potencjału firmy i współpraca z doradcą od cyfryzacji

Aby wiedzieć jak rozpocząć cyfryzację Twojego przedsiębiorstwa i na jakich zagadnieniach skupić się na początku, musisz zdefiniować silne i słabe strony swojej firmy, a także ocenić potencjał swojej firmy i pomyśleć nad celami, które chcesz osiągnąć dzięki digitalizacji (krótko- i długoterminowe). Sporządź listę – nie musi być wyczerpująca, jeszcze nie raz będziesz ją aktualizować. Kiedy to zrobisz, skontaktuj się z wybranym doradcą e-Commerce.

Planowanie transformacji

Konsultanci e-Commerce zapoznają się z Twoją listą i na jej podstawie stworzą mapę rozwoju, która pozwoli Ci osiągnąć założone cele i zadbać o dobre wyniki po procesie digitalizacji takie jak: zwiększenie ruchu internetowego, wartości koszyka i optymalizacja jakości doświadczeń zakupowych.

Planowanie modelu i architektury biznesowej

Aby osiągnąć założone przez Ciebie targety, doradcy cyfrowi zbadają Twój obecny model i architekturę biznesową w celu przygotowania strategii zmian, którym będzie musiał ulec podczas procesu cyfryzacji przedsiębiorstwa. Konsultanci określą nowy model dochodowy, pozyskiwania produktów i sprzedażowy. Razem z nimi zdefiniujesz też jaka polityka cenowa będzie obowiązywała w Twoim biznesie.

Konsultacje technologiczne

Gdy doradcy e-Commerce ukończą etap modelowania procesów biznesowych, nadejdzie czas na dobór technologii, które pomogą Ci w najwyższym stopniu wykorzystać potencjał Twojej firmy. W skład tych narzędzi wchodzą takie rozwiązania jak platforma sprzedażowa, systemy ERP, aplikacje PIM, jak i wybór rodzaju aplikacji Twojego sklepu. Każda z technologii powinna odpowiadać Twojej mapie celów i ustalonemu wcześniej modelowi biznesowemu. 

Planowanie zarządzania kompetencjami

Nowe technologie i nowy sposób zarządzania biznesem wymaga od Twojej firmy ewolucji w obszarze kompetencji posiadanych przez Twój zespół. Doradcy e-Commerce pomogą Ci w ustaleniu efektywnej strategii szkoleń istniejących pracowników i przyszłościowy plan dotyczący zatrudnień.

Planowanie działań digital marketingu

Marketing cyfrowy to kolejna część wchodząca w strategię digitalizacji przedsiębiorstwa, przy której możesz liczyć na pomoc konsultantów e-Commerce. Opracowują oni dla Ciebie plan działań pokrywający wszystkie rodzaje taktyk wykorzystywanych w e-marketingu:

 • SEO i SEM,
 • Social media i kampanie e-mailowe,
 • inbound i outbound marketing, 
 • video marketing (YouTube, Vimeo, wideo produktów i usług),
 • kampanie leadowe i PPC (pay-per-click),
 • content marketing (opisy usług i produktów, strona blogowa, itp.)

 

Rozpoczęcie procesu cyfryzacji przedsiębiorstwa

Po sporządzeniu i zatwierdzeniu wstępnej dokumentacji biznesowej i technicznej, pora rozpocząć pierwsze kroki wdrożeniowe długiego procesu cyfryzacji przedsiębiorstwa. Pierwszym projektem, od którego zaczniesz cyfryzację będzie stworzenie strony internetowej Twojego biznesu za pomocą platformy e-Commerce. Będzie się to łączyć z wieloma innymi integracjami i ważne jest, byś uzbroił się w cierpliwość i czujność. Pośpiech może doprowadzić do błędów we wdrożeniu i dodatkowych opóźnień.

Proces wdrożenia

Cyfryzacja przedsiębiorstw to cykl wdrożeń, na które składają się prace nad projektami graficznymi, prace programistyczne, a także testowanie rozwiązań, deployment i końcowa optymalizacja. W Global4Net przebiega on w rytmie regularnych spotkań między klientami, a zespołem deweloperskim. Spotkania te nazywamy sprintami. Podczas nich dostaniesz informacje na temat progresu wykonywania poszczególnych zadań graficznych i deweloperskich. Dodatkowo co jakiś czas będziesz miał możliwość spotkania się z team leaderem by wymienić się uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi potencjalnych działań projektowych. Po pracach produkcyjnych nadejdzie czas na testowanie rozwiązań (testy wydajnościowe, weryfikacja spójności danych, itp.).

Następnie projekt wejdzie w fazę deploymentu, gdy zostanie on wdrożony do środowiska produkcyjnego i wykonana zostanie migracja brakujących danych potrzebnych do poprawnego funkcjonowania produktu. Na końcu tej fazy Twój produkt zostanie też nareszcie uruchomiony. Po tym etapie nadejdzie czas na prace optymalizacyjne związane z rozwojem architektury systemowej, integracji osobnych technologii ulepszających sprzedaż, a także działań digital marketingowych.

Czy cyfryzacja przedsiębiorstw ma swój koniec?

W poprzednim akapicie napisaliśmy, że cyfryzacja przedsiębiorstw to cykl wdrożeń. Jest to prawda, bo gdy wydaje nam się, że po kilku wdrożeniach zatoczyliśmy koło i cykl zaczyna się kończyć, pojawia się nowa technologia, która w jakiś sposób usprawnia sprzedaż lub doznania klientów. Może to być nowy system PIM, najnowszy plug-in pomagający przyśpieszać i optymalizować kampanię newsletterów, aktualizacja platformy e-Commerce lub wprowadzenie wirtualnych chatbotów jako asystentów zakupowych.

Tak czy siak, powiedzenie, że cyfryzację można zakończyć jak czytanie książki, jest błędne. Bardziej poprawnym jest stwierdzenie, iż digitalizacja to maraton podczas którego w pewnych momentach możesz zrobić krótką przerwę. Nie musisz biec na łeb i szyję i wdrażać każdej nowej technologii. Jeżeli jednak odmówisz uczestniczenia w tym wyścigu na dłuższy czas, w końcu większość Twojej konkurencji Cię wyprzedzi. A za nimi pójdą Twoi klienci. Nie pozwól, aby to się stało. Niezależnie czy dopiero zaczynasz myśleć nad transformacją cyfrową lub jesteś w trakcie cyfryzacji swojego przedsiębiorstwa, jesteśmy gotowi Ci pomóc i podzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą. Skontaktuj się z nami i sam się przekonaj.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: