Gdzie jest przyszłość systemów zarządzania danymi MDM?

02.04.2020 Angelika Siczek
widok komputera na biurku

Organizacje operujące na danych to już standard. Dziś informacja jest potężną bronią. Umożliwia innowacje, szybsze usługi i ciągłe skracanie czasu reakcji na zapytania klientów. Jednak co najważniejsze pozwala podejmować mądre decyzje biznesowe. Niestety dla kierownictwa i działów zarządzania danymi praca z informacjami wciąż jest wyzwaniem.

Muszą oni przekazywać odpowiednie dane działom, które ich potrzebują – dział kreatywny, IT, marketing, sprzedaż, finanse i obsługa klienta. Żaden z nich bez dostępu do bazy danych nie będzie funkcjonować w pełni potencjału. Dla firm, które idą z duchem czasu i pracują w stanie pełnej cyfryzacji, automatyzacji, a nawet przy użyciu sztucznej inteligencji, zarządzanie danymi w przyszłości będzie ważniejsze niż kiedykolwiek.

System zarządzania danymi MDM

Dlaczego potrzebny jest system MDM?

W obliczu zalewu informacji z różnych źródeł i w różnej formie firmy IT nie mają wyboru. Podejście nowoczesne i inteligentne jest koniecznie do rozwoju usług, utrzymywania kontaktu z klientami i wglądu we własną platformę. Dzięki temu możliwa będzie głęboka analiza służąca tworzeniu strategii biznesowej nastawionej na sukces.

Kierownictwo i zarządu wielu różnych organizacji interesują się rozwiązaniami MDM (Master Data Management). Potrzebują ich do usprawnienia zarządzania szybko rosnącej bazy danych. Wszystko w celu optymalizacji działania firmy. Potencjał rozwoju leży w gospodarowaniu informacjami na użytek wewnętrzny w taki sposób, aby nie było żadnych błędów w komunikacji informacji, aby wyeliminować wszystkie silosy danych, ale przede wszystkim, aby wyprzedzić konkurencję.

System MDM nie tylko w branży IT

Specjaliści do spraw informatyki nieustannie szukają sposobów na digitalizację swojego sektora rynkowego i stworzenia nowoczesnej usługi dla swoich klientów. Nie obca jest im potrzeba posiadania konsekwentnej i godnej zaufania bazy danych master, z której korzystać będzie można w całym przedsiębiorstwie. Działy IT skupiają się na wysokiej dostępności danych master w celu poprawienia ich analizy i w efekcie — lepszego zrozumienia rynku.

Kto korzysta z systemów MDM?

Grono branży korzystających z systemów MDM dawniej było zdecydowanie skromniejsze. Finansowość, opieka zdrowotna i sprzedaż byli pionierami w adaptacji nowych rozwiązań kolekcjonowania danych i w efekcie rozwijali tę gałąź technologiczną. Było tak głównie z powodu przepisów i regulacji oraz zarzadzania ryzykiem, które ich obowiązywało. W branży medycznej MDM pomagał uprościć zarządzanie czasem pracy pracowników oraz uniknąć kar za niedopełnienie regulacji prawnych. W finansowości wykorzystywano MDM w celu kolekcjonowania lepszych informacji na temat klientów, co w efekcie umożliwiało oferowanie im lepszych produktów. W sprzedaży zarządzanie danymi wiązało się głównie z chęcią poprawy obsługi klienta przez lepsze zaopatrzenie i pełniejsze opisy produktowe.

Od pewnego czasu coraz więcej gałęzi rynku implementuje rozwiązania MDM oraz technologie towarzyszące — telekomunikacja, produkcja przemysłowa czy produkty szybkozbywalne. Branża telekomunikacyjna tworzy za pomocą systemów MDM pojedyncze źródło danych dla informacji na temat produktów i klientów. Dzięki temu są w stanie szybko i sprawnie zmodyfikować lub nawet zbudować od podstaw nową usługę. Branża zajmująca się produktami szybkozbywalnymi dzięki MDM jest w stanie w sposób centralny monitorować swoje operacje w asortymencie i prognozować sprzedaż oraz zysk. Produkcja przemysłowa korzysta z zarządzania danymi w celu optymalizacji ewidencji swoich wytworów, poprzez nadzór produkcji i informacji na temat zużycia materiałów.

Systemy MDM poprawią wirtualnych asystentów

Przedsiębiorstwa skupiają się coraz częściej na kompletnej kontroli sytuacji – obserwacji klientów, zapewnianie najlepszej usług na wielu kanałach i ciągłe poprawiania jakości zarządzania produktem. Technologie bazujące na sztucznej inteligencji, takie jak asystent głosowy, chatboty czy inteligentni asystenci personalni często psują rynek obsługi klienta.

MDM mogą bardzo pomóc w kwestii polepszenia jakości takich narzędzi, przez poprawienie ich precyzyjności i dostępności informacji w czasie rzeczywistym. Dla przykładu zaprogramowanie chatbota lub wirtualnego asystenta nie byłoby możliwe bez dobrze uporządkowanych metadanych. W przypadku automatycznego rozpoznania mowy w celu dokonania zakupów lub znalezienia odpowiedniego produktu, rezultat polega mocno na szybkości, czystości i efektywności zebranych danych.

Zarządzanie danymi wielodziedzinowymi

Zarządzanie danymi master najczęściej przydaje się do organizacji informacji na temat klientów i produktów. W przeszłości rozwiązania MDM oparte byłych na konkretnych wymogach biznesowych. Najczęstszym z nich były jednodziedzinowe dane, działające na zasadzie pojedynczego procesu biznesowego jak dane klienta lub dane produktowe.

Teraz jednak, dzięki zaawansowaniu systemów MDM, zainteresowaniem cieszą się inne rodzaje kolekcjonowanych danych jak zasoby cyfrowe, dane na temat dostawcy, hierarchii, dane geoprzestrzenne lub porównawcze. Według Gartnera zaletą posiadania danych wielodziedzinowych jest ewolucja z funkcji przechowywania do łączenia ich ze sobą.

Dzięki temu przedsiębiorstwa korzystające z rozwiązań MDM są w stanie odkrywać wewnętrzne zależności, łączyć je ze sobą i dzięki temu tworzyć nowe możliwości rozwoju. Dla handlu oznacza to skrócenie czasu produktu od powstania do sprzedaży (time-to-market) przez wzajemne powiązania między samym produktem a dostawcą i klientem.

Systemy MDM działające w chmurze

Wraz z rozwojem branży korzystających z systemów MDM wzrasta zapotrzebowanie na integracje z systemami wewnętrznymi. Coraz więcej przedsiębiorstw operuje na chmurach i wymagają one, aby implementowane rozwiązanie również miały taką możliwość. Umożliwia to ciągłe migracje informacji aplikacji i związanych z nimi baz danych. Poza tym wpływ na chęć operowania na chmurze ma również redukcja kosztów. Wynika ona ze sprawności, szybkości, dostępności i pojemności, która oferowana jest przez chmurę.

Istotna jest również prostota systemu. Łączenie danych, ich integracja, modelowanie i ogólny centralny dostęp do danych jest łatwiejszy w chmurze. Według Gartnera w roku 2020 75% firm korzystających z chmur, ale zarządzających danymi poza zwierzchnictwem wewnętrznych działów dedykowanych w tym celu, ograniczą wartość posiadanych informacji o nawet 50%.

Uczenie maszynowe i AI w systemach MDM

Niezależnie od branży, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencji budzi zainteresowanie. Wiele przedsiębiorstw bierze pod uwagę integracje systemów MDM z rozwiązaniami ML (Machine Learning) i AI (Artificial Intelligence), ale nie są onena zaawansowanym poziomie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja pozwala wielu firmom bezbłędnie przeprowadzać powtarzalne i przewidywalne operacje. Niektóre z nich przekazują całkowicie kontrolę nad niektórymi zadaniami w celu zwiększenia zadowolenia klienta. W ten sposób mogą zwiększyć zasięg, szybkość i ilość danych na przestrzeni wielu kanałów bez mnożenia ilości interesariuszy. Automatyzacja pozwala również wykryć duplikaty rekordów oraz utrzymać odpowiednią jakość informacji.

Poziom zarządzania danymi wzrasta wraz z rozwojem systemów MDM i narzędzi towarzyszących. Dużą rolę odgrywają również firmy angażujące się w integracje systemów MDM na swoich platformach. Popyt na rozwiązania MDM wysokiej jakości zwiększa się, ponieważ posiadają one potencjał rozwoju biznesu i generacji zysków. Wysiłki skoncentrują się więc na inteligentniejszych i samowystarczalnych implementacjach, które pójdą w parze z chęcią optymalizacji działania całego przedsiębiorstwa, przestrzegania regulacji prawnych i zarządzania ryzykiem.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: