Jak Akeneo PIM pomaga w dostosowaniu oferty produktowej

06.10.2020 Angelika Siczek
bogata oferta produktów online dzięki Akeneo PIM

Do prowadzenia biznesu bardzo często zastosować można uniwersalne prawidła. Z obecnej epoki lub nie, jeśli tylko zakładają prężne podejście i nastawienie na rozwój, z pewnością wskażą odpowiednie podejście do rozwoju firmy. E-commerce to nowoczesna gałąź rynku, ale podobnie, jak w przypadku sprzedaży tradycyjnej, polega na ciągłym rozwoju w kierunku nowych i lepszych rozwiązań. To dzięki nim jesteśmy w stanie skalować swój biznes i zwyczajnie iść na przód. Zobacz, w jaki sposób robić to najlepiej!

Pomoc w utrzymaniu oferty produktowej

Bez stałego zachęcania klienta nową ofertą produktową ciężko będzie utrzymać się na rynku. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy zaufanie użytkowników do jakichkolwiek usług jest obniżone, jeszcze ważniejsze jest dbanie o to, by asortyment nie tylko był na aktualny, ale również odpowiednio zaprezentowany i opisany.

Częste aktualizacje i zmiany w ofercie produktowej otwierają miejsce na błędy. Potrzebne jest stabilne rozwiązanie, które zadba, aby katalog pozostał bez błędów, a opisy produktowe były na najwyższym poziomie. W przeciwnym razie będzie to tracenie czasu klientów, jak i Twojego – na nieskończone poprawki oraz ciągłe powracanie do detali sklepu, nad którymi prace się już zakończyły.

Akeneo PIM jest doskonałą pomocą w prowadzeniu oferty produktowej. Jest zaprojektowany, aby pomóc Ci ją aktualizować oraz wprowadzać zupełnie nowe elementy. Zapewni kontrolę nad własnym asortymentem i katalogiem. Dzięki temu rozwiązaniu szybciej wprowadzisz artykuł na rynek oraz zmienisz odsłonę oferty produktowej zgodnie ze zmianą sezonów. Nawet dodawanie nowej kategorii nie będzie stanowiło już problemu, a czas pracy przy ofercie produktowej znacznie spadnie.

Aktualizacja oferty produktowej

Na rynku e-commerce niekiedy zdarza się, że nagle pojawia się okazja w postaci nowego produktu, który robi furorę. Możliwość szybkiego wprowadzenia nowego przedmiotu do oferty produktowej jest w takim wypadku kluczowa. Musisz być w stanie błyskawicznie dodać nowe informacje w odpowiednim formacie i do odpowiedniej kategorii. Ręczne wykonywanie tej operacji będzie czasochłonne. Szczególnie jeśli nie masz do dyspozycji całego zespołu specjalistów.

Elastyczność Akeneo i jego zdolność adaptacji do różnych platform to jego ogromna zaleta. Wprowadzenie nowego produktu do katalogu, atrybutów lub zmiany w istniejących kanałach sprzedaży staje się proste. W czasach COVID-19 wiele firm w e-commerce potrzebowało nagłej zmiany podejścia i dodania nowych produktów lub całych kategorii. Jednak dzięki Akeneo dla niektórych kolosów rynkowych taka operacja trwała krócej niż tydzień. To błyskawiczny czas adaptacji, a przecież niektóre firmy zmuszone były do całkowitego przebranżowienia się!

kobieta zadowolona z bogatej oferty produktów w sklepie online

Komunikacja wartości firmy

Ogromnym zjawiskiem, które pojawiło się w trakcie pandemii, było repozycjonowanie produktów dla nowej gamy klientów lub oferowanie całkowicie nowego rodzaju artykułów. Przykłady najbardziej popularnej to sprzedaż bandam i kominów jako maseczek ochronnych. Wiele firm odzieżowych zaczęło produkcję masek z materiałów, które mieli dostępne, ponieważ używali ich do szycia koszulek i innych części garderoby. Z takimi zmianami idzie nagła potrzeba szybkiej modyfikacji profilu produktu i jego opisu, czyli przedstawienia aspektów technicznych, wraz z normami sanitarnymi odpowiednimi dla kraju, w którym będą sprzedawane.

W związku z tym również klienci stali się bardziej wymagający pod kątem detali produktów sanitarnych, które nabywają. Wartości firmy i profesjonalizm stał się najbardziej cenioną cechą również na rynku e-commerce. Ważne jest przekazanie informacji do tej pory często pomijanych jak pochodzenie produktu, proces powstania, źródła składników wykorzystanych w produkcji oraz oczywiście rozbudowane opisy techniczne. Należy dodać je do tradycyjnych informacji, które zawsze znajdują się w karcie produktu.

Akeneo umożliwia aktualizację oferty produktowej centralnie, w jednym miejscu, dla wielu produktów naraz. Niepotrzebne jest pojedyncze dodawanie atrybutów i pisanie osobnych opisów dla każdego artykułu. Współczesne firmy e-commerce z dumą prezentują rozbudowane opisy produktowe i swoją strategię przejrzystości i wychodzenia naprzeciw klientowi opierają głównie na dobrym systemie PIM. Staje się on centrum ich długoterminowej strategii marketingowej oraz częścią marki.

Nowe strategie sprzedaży

Kolejnym rezultatem pandemii jest konieczność zamykania stacjonarnych sklepów i punktów odbioru na rzecz przesyłek kurierskich. Cały ciężar transakcji przenosi się na serwery, a klient jeszcze bardziej polega na karcie produktu i od poziomu jej rozbudowania może zależeć czy zdecyduje się on na zakup. Jeśli sklep stacjonarny nie może oferować odbioru w salonie, dobrym rozwiązaniem jest odbiór bezkontaktowy. Zorganizowanie zewnętrznych punktów odbioru, po uprzednim zamówieniu towaru przez internet, to fenomen wytworzony przez COVID-19. System informacji produktowej musi zawierać dodatkowe do tej pory nieistniejące informacje. Potrzebny Ci system PIM, który nadąży za zmianami.

Ważne jest w takiej sytuacji, aby na bieżąco informować klienta o etapie, na jakim jest jego zamówienie. Dzięki takiemu poziomowi przejrzystości relacja z klientem się zacieśni. Budowany jest związek szacunku i zaufania, który potrzebny jest w czasach, gdy nawet przesyłki kurierskie stanowią pewne ryzyko. Pozostanie przy realistycznych obietnicach, będzie służyć marce, ponieważ razem z zupełnie jawnym procesem dostarczania produktu mniej będzie rozczarowanych klientów i zagubionych w drodze paczek. Istotne jest, aby w informacjach produktowych załączyć również wymiary artykułu, wagę i ewentualną instrukcję montażu. Im więcej unikniesz błędów, tym większe stanie się zaangażowanie klienta.

Z odpowiednim systemem PIM wszystkie te wytyczne z łatwością zostaną spełnione. Kiedyś powróci normalny świat, jaki pamiętamy sprzed roku. Jeśli jednak zbudujesz mocną platformę e-commerce, opartą na dopracowanym systemie dostawy bezkontaktowej, nie będzie potrzeby zmiany takiego podejścia. Kupujący wyrobią sobie nowe nawyki, które pozostaną, bez względu na stan epidemiologiczny. Miejmy nadzieję, że sytuacja zmieni się jak najszybciej. Jednak w niepewnych czasach Akeneo PIM doskonale poradzi sobie z każdą transformacją oferty produktowej, jakiej będziesz potrzebować. Bycie gotowym na zmiany i posiadanie odpowiednich narzędzi zarządzania jest teraz najważniejsze!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: