Jak działa Apache Solr?

30.06.2020 Angelika Siczek
kobieca ręka trzymająca telefon

Wyszukiwanie pełnotekstowe Apache Solr to obecnie niezwykle chętnie wdrażana i rozwijana przez programistów technologia. Korzysta z niej wielu światowych gigantów – m.in. firma Adobe, Apple, Disney, Netflix, czy Instagram, a także serwisy NASA oraz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych. Co sprawia, że Apache Solr cieszy się tak dużą popularnością? Zobacz, w jaki sposób działa i jak możesz wykorzystać potencjał tego narzędzia!

jak dziala apache solr

Co to jest Apache Solr?

Apache Solr jest platformą przeznaczoną do wyszukiwania pełnotekstowego, dostępną na zasadach openource, stanowiąc część projektu Apache Lucene – oznacza to, że korzysta właśnie z biblioteki wyszukiwania Lucene. Dzięki otwartoźródłowej licencji jest stale rozwijana i ulepszana. Pracuje nad tym wielu programistów, a każdy z nich ma dostęp do kodu źródłowego swojej platformy. Takie rozwiązanie oferuje więc dostosowanie technologii do własnych potrzeb i preferencji.

Solr, tak jak Lucene, jest napisana w Javie. Wyposażono ją w interfejsy API HTTP/JSON, które są podobne do REST. Cały silnik wyszukiwarki zaprojektowano z myślą o skalowalności i stabilnym działaniu. Ogromne możliwości integracji pozwalają dostosować Solr do wielu różnych rodzajów aplikacji oraz wtyczek. Ta wyszukiwarka pełnotekstowa jest więc doskonała w przypadku tworzenia dedykowanych aplikacji, które wymagają mocno indywidualnego podejścia. Chętnie stosuje się ją także przy dużych systemach korporacyjnych oraz tych wymagających analiz.

W jaki sposób funkcjonuje Apache Solr?

Apache Solr jest samodzielnym serwerem, którego działanie polega na wyszukiwaniu pełnotekstowym z możliwością wyróżniania trafień, z pojawiającymi się sugestiami odnośnie do wyszukiwanych terminów, a także ze sprawdzaniem pisowni. Solr potrafi również wykrywać język, korzystać z wyszukiwania fasetowego (odnajdywać zbiory informacji posiadających cechy wspólne), tworzyć dynamiczną hierarchię klastrów oraz obsługiwać różne formaty plików, np. Ms Word (doc lub docx) i PDF. Co więcej, Apache Solr ma bardzo dużo możliwych do przeszukania plików tego typu.

Od strony technicznej Apache Solr udostępnia interfejsy API opierające się na HTTP i JSON/XML podobne do REST. Pozwala to na prostą integrację z aplikacjami i innymi serwisami bez konieczności pisania kodu w języku Java. Możliwość użycia wtyczek pozwala rozszerzyć funkcje wyszukiwarki i dostosować ją do wielu rodzajów aplikacji. Platforma Solr może korzystać z licznych bibliotek klienckich dla języków programowania takich jak: Java, PHP, C++, C#, Python, Scala, Ruby i wielu innych.

Jak wygląda cały proces wyszukiwania w Apache Solr? Najpierw indeksuje się zestaw danych, czyli dokonuje konwersji dokumentu na format umożliwiający jego późniejsze szybkie wyszukiwanie. Następnie wysyła się zapytanie do Solar. Jest ono odpowiednio interpretowane przez wyszukiwarkę, która przeszukuje bazę i dobiera informacje odpowiednia dla wpisanej przez użytkownika frazy. Warto w tym miejscu podkreślić, że indeksowanie danych następuje w czasie niemal rzeczywistym – bliskim do rzeczywistego (NRT – near real time). Nie jest więc konieczne zatwierdzanie wyszukiwania, bo z każdą wpisaną literą pokazują się coraz bardziej odpowiednie wyniki. Następnie następuje mapowanie wpisanego zapytania na indeksowane dokumenty, by znaleźć odpowiedni wynik. Wyniki wyszukiwania – dokumenty – pojawiają się w postaci rankingu i są posortowane według swojej trafności.

Czy Apache Solr to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Jak już wspomnieliśmy, z możliwości Apach Solr często korzystają wielkie serwisy, a także użytkownicy potrzebujący potężnych, dedykowanych aplikacji na miarę swoich złożonych potrzeb. Warto pamiętać też, że Solr korzysta z metod globalnego wyszukiwania. Oznacza to, że po wdrożeniu każdej, nawet najmniejszej, zmiany wprowadzonej w bazie danych, należy odświeżyć calutką bazę. Jeśli więc pracuje się z danymi, które nie wymagają zbyt częstych zmian, natomiast potrzebna jest duża dokładność i wydajność wyszukiwani, Apache Solr jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To także narzędzie, które dobrze rokuje na przyszłość, ponieważ zarówno Apache Solr, jak i Apache Lucene są rozwijane przez ten sam zespół Apache Software Foundation, który dokłada wszelkich starań, aby ich produkty były jak najbardziej wydajne.

Zależy Ci na wydajnym wyszukiwaniu pełnotekstowym i jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego serwisu? W takim razie wykorzystaj szerokie możliwości Apache Solr!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: