Jak PWA może pomóc Twojemu sklepowi w poprawieniu pozycji w rankingu?

19.07.2022 Angelika Siczek
jak_pwa_moze_pomoc_podniesc_twoja_pozycje_w_rankingu

Algorytm Google`a jest nieustannie udoskonalany. Jego zadaniem jest selekcjonowanie wyników wyszukiwania w taki sposób, by stanowiły idealną odpowiedź dla zapytań wprowadzanych w wyszukiwarkę przez użytkowników. Jednak nie bez znaczenia pozostaje nieustannie ewoluująca technologia. Obecnie, wspomniane zapytania w przewadze pochodzą z urządzeń mobilnych. I to właśnie te urządzenia narzucają obecnie standardy, jakie obowiązują w sieci.

Już od jakiegoś czasu algorytm aktualizowany jest pod kątem przyjazności dla rozwiązań mobile, dużą wagę przykłada się też do prędkości wczytywania danych np. na smartfonach. Technologia, która coraz częściej jest używana i umożliwia konstruowanie stron www przystosowanych do najnowszych rozwiązań to PWA, czyli Progressive Web Apps. Wprawdzie PWA funkcjonuje już od paru lat to jej potencjał został dostrzeżony stosunkowo niedawno. To właśnie dzięki tej technologii przeglądanie stron internetowych jest szybsze, bardziej intuicyjne i wygodniejsze. Nie bez powodu coraz przychylniej w stronę PWA spoglądają właściciele sklepów internetowych. Jak się okazuje wdrożenie PWA w obszarze e-commerce poprawia pozycję sklepu w tzw. SERP`ach, czyli w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Zobaczmy więc czy dokładnie jest PWA, czym różni się od aplikacji mobilnych i jak przekłada się na osiąganie lepszych wyników finansowych.

Czym jest PWA?

Progressive Web Apps w wielkim uproszczeniu jest technologią pozwalającą tworzyć strony internetowe przypominające swoim wyglądem aplikacje opracowywane pod system Windows. Taki sposób kreacji stron sprawia, że świetnie się one prezentują np. na smartfonie, a jej funkcjonalność i wygląd zbliżony jest do aplikacji budowanych pod system Android. Dużą zaletę PWA jest to, że umożliwia ona wysyłanie powiadomień push oraz pozwala na korzystanie ze strony pozostając bez połączenia z siecią, a także dodanie skrótu na pulpicie smartfona.

Jakie cechy PWA warto szczególnie wyróżnić:

 • bezpieczeństwo – PWA korzysta z protokołu HTTPS,
 • praca bez połączenia z siecią, 
 • responsywność,
 • dostęp do wielu funkcji urządzenia,
 • progresywność – strony działają bez względu na przeglądarkę, z której korzysta użytkownik.

 

Jakie płyną korzyści z wdrożenia PWA?

Jednymi z najistotniejszych korzyści, na jakie może liczyć sklep internetowy to te związane z wykorzystaniem potencjału, jaki tkwi w powiadomieniach push, kodach kreskowych czy kodach QR. Całkiem istotna jest także geolokalizacja. Warto też zwrócić uwagę na to, że użytkownik nie jest zobowiązany do wykonywania żadnych dodatkowych działań np. związanych z instalacją czy aktualizacją aplikacji. PWA nie jest pobierany z App Store czy Google Play. Sklep internetowy korzystający z możliwości PWA, zapisuje swoją zawartość w pamięci urządzenia. Nie można też pominąć atutu PWA w postaci tego, że sklep korzystający z tej technologii spełnia wszelkie swoje funkcje w dowolnym systemie i na wszystkich urządzeniach.

A co z SEO – jak to wygląda w kontekście PWA?

Optymalizacja SEO sklepów www, które korzystają z technologii PWA, w zasadzie niczym nie różni się od tych standardowych. Działania pozycjonujące, mające na celu wprowadzenie kluczowych fraz do top 10 wyników wyszukiwania dla danego sklepu online, muszą być prowadzone długofalowo i w sposób przemyślany. Powinny też obejmować te same elementy, z których korzysta się przy pozycjonowaniu stron tradycyjnych, jak np. analiza fraz kluczowych, pozyskiwanie wartościowych linków czy tworzenie contentu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że serwisy PWA kwalifikowane są przez googlebot`y jako strony, które opierają się na języku JavaScript. Co to oznacza? Nich innego jak to, że ta technologia w znacznym stopniu narzuca obowiązek podjęcia odpowiednich działań, że należy uwzględnić wskazówki Google opracowane dla stron JavaScript. Będą to np. takie czynności jak unikanie „#” w adresach URL (strony z hashtagiem rzadko są indeksowane przez Google), upewnienie się, że nie ma zablokowanych zasobów w pliku robots.txt, czy weryfikacja w Google Search Control jak googlebot „widzi” stronę internetową, etc.

Wydawać by się mogło, że to wiele pracy, która niekoniecznie przyniesie oczekiwane rezultaty. Gra warta jest jednak podjęcia trudu. Od dłuższego już czasu Google premiuje strony, które wykorzystują technologie ułatwiające zapoznanie się z treścią za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Co więcej, prezentacja treści w kontekście PWA jest znacznie wydajniejsza i szybsza, a to bezpośrednio przekłada się na osiąganie lepszych wyników w prowadzonych kampaniach SEO. Wspomniana dobra wydajność może mieć przełożenie na wyższy współczynnik konwersji.

Podsumowując Progressive Web Apps jest stosunkowo nową technologią, która umiejętnie i niezwykle efektywnie godzi zalety klasycznych stron internetowych, a także sklepów online z aplikacjami. Zwiększając komfort użytkowania witryny na urządzeniach moblinych, PWA pozwala także osiągać lepsze wyniki prowadzonych kampanii SEO. W kontekście sklepów internetowych PWA może odgrywać istotną rolę, budując przewagę konkurencyjną. Oczywiście należy mieć na uwadze specyfikę elementów budowy takiego sklepu i jego działania pod kątem optymalizacji.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: