Jak rozpocząć e-biznes z doradztwem e-Commerce?

15.07.2022 Angelika Siczek
jak_rozpoczac_biznes_z_doradztwem_e_commerce

Wejście na rynek e-commerce w tej chwili wiążę się z wielkim wyzwaniem. Segment sprzedaży online jest bardzo szczelny i trudno znaleźć w tej przestrzeni jakąś niszę. Wprawdzie rynek e-commerce nadal rośnie, to jednak nowe sklepy internetowe mają niezwykle utrudniony dostęp do e-konsumentów, którzy już mają swoją ulubioną markę i często są wobec niej lojalni, lub wybierają te produkty i te sklepy, które mają dłuższą historię i są dobrze opiniowane. Jak się w takim razie przedrzeć ze swoim e-sklepem, jak zaistnieć w świadomości doskonale poruszających się w sieci użytkowników. Dużą rolę w tej kwestii odegra doradztwo e-commerce, dzięki któremu uda się wypracować konkurencyjne przewagi z dobrze zaplanowaną strategią.

Doradztwo e-commerce co to takiego i jak może pomóc?

Doradztwo, czyli, innymi słowy, konsulting, to udzielanie profesjonalnych i wyczerpujących rad oraz wsparcia w konkretnym temacie. Jeśli weźmiemy pod lupę biznes to doradztwo niezależnie czy będzie to e-biznes, czy biznes tradycyjny odnosi się zarówno do czynników zewnętrznych, jak i do funkcjonowania firmy wewnątrz. Wewnętrzne działania będą obejmować m.in. takie przestrzenie jak model biznesowy, sprzedażowy, architekturę biznesową, działania marketingowe czy politykę sprzedaży.

Niezależnie od tego czy już prowadzisz sprzedaż stacjonarną i chcesz wykorzystać potencjał produktów poprzez uruchomienie e-sklepu, czy też startujesz z zupełnie nowym sklepem online konieczne jest perfekcyjne rozplanowanie swojego pierwszego e-commerce`u. Jakie podstawowe kroki należy podjąć? Trzeba zdecydować się na model biznesowy, dobrać najlepszy sposób sprzedaży w sieci (sklep online, e-aukcje), zdefiniować model dochodów, czy też wybrać idealne do oferowanych produktów rozwiązanie technologiczne.

Zagadnień, którym przyjdzie stawić czoła podczas całego procesu prowadzącego do uruchomienia własnej sprzedaży w sieci jest bardzo wiele. Dlatego tak istotnym czynnikiem, który pozwoli zminimalizować lub zupełnie wyeliminować błędy jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. Niezwykle ważną kwestią jest to, by rozpocząć współpracę z firmą doradczą, która może pochwalić się dużym doświadczeniem, wieloma wdrożonymi projektami, które nadal funkcjonują i się rozwijają.

Jakie są modele biznesowe funkcjonujące w e-commerce?

Wracając do samego modelu biznesowego to warto troszkę bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Wspominane już wcześniej modele to:

 • B2C – odnosi się do sprzedaży produktów klientom indywidualnym. Wprawdzie jest to rodzaj biznesu, którego potencjał dochodowy jest bardzo duży, nie można zapominać o tym, że będzie wymagał też znacznych budżetów, które należy przeznaczyć na marketing internetowy. Nie bez znaczenia pozostają takie kwestie jak strategia cen i promocji,
 • B2B – z jednej strony najbardziej dochodowy rodzaj sprzedaży internetowej, jednak z drugiej strony będzie on wymagał największego nakładu finansowego. W tym modelu sprzedaż zachodzi pomiędzy sprzedawcą a klientem biznesowym. Będą to więc zamówienia większe gabarytowo i wartościowo. Tu będzie się liczyć niezawodność, płynność w realizacji zamówień. I szczególnie w tym segmencie doradztwo e-commerce może okazać się bezcenne, ułatwi wypracowanie wszelkich procesów biznesowych,
 • C2C – ten segment rynku w zasadzie pojawił się dopiero wówczas, kiedy szerzej zaczął funkcjonować internet, a wraz z dynamicznym rozwojem technologii C2C coraz wyraźniej zaznaczał swój udział w rynku e-commerce. Customer to customer opiera się na transakcjach zawieranych pomiędzy konsumentami.

 

Na jaki rodzaj się zdecydować?

E-commerce udostępnia szeroki wachlarz możliwości w kwestii modelu dochodu. Jeśli już ustalony został model biznesowy, to czas podjąć decyzję w kontekście sposobu zarabiania. Wprawdzie możemy się zdecydować na jeden, konkretny model dochodu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z kilku z nich i je ze sobą rozsądnie pogodzić. W tej kwestii także warto skorzystać z doradztwa e-commerce, dzięki któremu uda się uszczelnić sprzedaż. A co mamy do wyboru? Możemy zdecydować się na wygodny dropshipping, który wydaje się najprostszą metodą sprzedaży w sieci. Ogranicza się do połączenia własnego e-sklepu z witryną dostawcy, by móc prezentować produkty i stany magazynowe e-hurtowni. Prostota tego rozwiązania przejawia się tym, że produkty zamawiane są u dostawcy wówczas, kiedy zamówienie złoży klient sklepu. Nawet dostawa do konsumenta jest po stronie hurtowni. Natomiast jeśli okazałoby się, że pewne produkty wymagają od nas trzymania ich na stanie można zdecydować się na współpracę z partnerem, który oferuje usługę tzw. fullfilmentu. Wówczas towarami zarządza zewnętrzna firma, która zajmie się też konfekcją i wysyłką. Możliwości jest bardzo wiele, i jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał e-commerce`u to zdecydowanie warto doradzić się w tej kwestii profesjonalnej firmy konsultingowej.

Pozostają też kwestie związane z wyborem odpowiednich rozwiązań technologicznych. Czy zdecydować się na rozwiązania SaaS, a może wybrać bardziej elastyczne open source`owe technologie, takie jak np. Magento. A jak w pełni wykorzystać wielokanałowe ścieżki sprzedaży? Zdecydować się na sieci afiliacyjne, linki sponsorowane, kampanie SEO, regularny content? Pytań jest wiele, dlatego skorzystanie z usług doradczych, w dobie już mocno zagospodarowanego e-rynku, wydaje się jak najbardziej słuszne.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: