Jak Spring Boot ułatwia tworzenie aplikacji w Javie?

05.12.2019 Angelika Siczek
Spring Boot Java

Spring Boot to framework oparty na Java, stworzony z myślą o tworzeniu mikroserwisów. Powstał z rąk Pivotal Team – międzynarodowego zespołu deweloperów. Przystosowany jest do tworzenia aplikacji samodzielnych. Dzięki architekturze mikroserwisów umożliwia uruchamianie poszczególnych elementów osobno, niezależnie od siebie.

Spring Boot oferuje szybkie i bezproblemowe postawienie aplikacji w krótkim czasie, ponieważ odbywa się to bez dodatkowych konfiguracji podczas instalacji. Skraca to nie tylko czas tworzenia aplikacji, ale również zasoby finansowe i kadrowe potrzebne do jej uruchomienia.

Spring Boot - Java

Jakie są różnice między Spring Boot a Spring?

Spring Boot jest ulepszoną wersją Springa. Motywacją do jej stworzenia były minusy i większe niedogodności stojące przed użytkownikiem oryginalnego Springa. Przed projektem Spring Boot użytkownicy i deweloperzy, korzystający z tego frameworka, sami musieli martwić się o strukturę dodawanych przez siebie bibliotek. Generowało to problemy w kwestii konfiguracji  API z powodu braku kompatybilności bibliotek. Kolejną niedoskonałością był obowiązek posiadania zewnętrznego serwera do ładowania aplikacji w celu sprawdzenia jej działania. Wszystko to sprawiało, że obsługa aplikacji stawała się pracochłonna.

Na czym polegają mikroserwisy Spring Boot?

Mikroserwisy to niewielkie aplikacje, których wspólne działanie buduje cały system. Są one autonomiczne i mogą powstawać od siebie niezależnie. Oznacza to dowolne kreowanie środowisko IT na własnych zasadach. Ponadto serwisy te uruchamia się na osobnych hostach, co zwiększa niezależność i bezawaryjność w razie awarii.

Korzystanie z mikroserwisów posiada wiele atutów. W jednym projekcie można korzystać  z kilku języków programowania. Istnieje możliwość dodania relacyjnej lub nierelacyjnej bazy danych NoSQL. Obciążone systemy można replikować i dzięki temu równomiernie rozłożyć ruch na poszczególne node. W ten sposób fragment systemu będzie działać szybciej. Najważniejszą zaletą mikroserwisów jest jednak jego wewnętrzna niezależność pomiędzy poszczególnymi elementami. Wdrażanie nowych elementów nie wymaga restartu całego systemu ani obaw o pojawienie się błędów w trakcie uruchamiania ponownego.

Mikroserwisy są nowoczesnym rozwiązanie, wychodzącym naprzeciw każdemu klientowi, który chce stopniowo rozwijać swoją aplikację, nie będąc uwiązanym z żadną konkretną technologią. Architektura ta jest elastyczna i jednocześnie prosta w konfiguracji. Rozwój systemu jest nieskomplikowany i możliwy w wielu kierunkach.

Jakie są zalety Spring Boot?

Spring Boot to nie tylko mikroserwisy. Dzięki niemu unikniesz też kompleksowej konfiguracji XML w Spring. Framework ten posiada elastyczne metody ustawiania Java Beans. Ponadto zawarto w nim pliki wsadowe zajmujące się REST punktów końcowych. Spring Boot posiada również wbudowane Servlet Container. Wszystkie dodatki i cała konstrukcja jest prosta w konfiguracji lub zupełnie automatyczna.

Jak stworzyć aplikację przy użyciu Spring Boot?

Dzięki starterom, zapewnionym przez deweloperów z Pivotal Team, zarządzanie zależnościami jest znacznie ułatwione. Rozwiązuje to szereg problemów i skraca czas pracy, szczególnie w przypadku dużych projektów.

1. Rozpoczynanie – startery

Aby ułatwić początkowe etapy pracy przy aplikacji, deweloperzy zapewnili tzw. startery. Są to biblioteki i zbiory konfiguracji, razem ze wbudowanym serwerem aplikacyjnym Tomcat, służącym do testu aplikacji.

Biorąc za przykład korzystanie ze Spring i z JPA (Java Persistence API) w celu uzyskania dostępu do bazy danych, najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z zależności spring-boot-starter-data-jpa. Wszystkie startery rozpoczynają się od „spring-boot-starter-„. Zależności dodaje się do pliku konfiguracyjnego.

Przykład zależności bezpieczeństwa:

<dependency>
  <groupId>org.springframework.boot</groupId>
  <artifactId>spring-boot-starter-security</artifactId>
</dependency>

Później wystarczy już tylko utworzyć klasę, która odpowiadać będzie za uruchamianie aplikacji.

@SpringbootApplication
public class ExampleApplication {
public static void main (String[] args) {
SpringApplication.run (ExampleApplication.class, args);
}
}

2. Rozpoczęcie projektu

Twórca Spring Boot udostępnił formularz inicjacyjny aplikacji. Stworzyć ją można na trzy sposoby: [1] przez stronę Spring Initializr (https://start.spring.io/), w której konfiguruje się projekt przez wypełnienie pól i określenie szczegółów aplikacji, [2] przez zainstalowanie wtyczki do IDE i stworzenie projektu przy pomocy Spring Tool Suite (https://spring.io/tools3/sts/all), lub [3] przez skorzystanie z odpowiedniego narzędzia, takiego jak Maven.

3. Automatyczna konfiguracja

Auto konfiguracja Spring Boota polegać będzie na wykorzystaniu zależności JAR, które zostały dodane do projektu. Jeśli baza danych MySQL znajduje się w ścieżce klasowej, ale nie jest połączona z żadną bazą, Spring Boot automatycznie stworzy wbudowaną w pamięć wewnętrzną bazę danych. W tym celu należy uruchomić przypis @EnableAutoConfiguration lub @SpringBootApplication w głównym pliku.

import org.springframework.boot.SpringApplication;
import org.springframework.boot.autoconfigure.EnableAutoConfiguration;
@EnableAutoConfiguration
public class DemoApplication {
public static void main(String[] args) {
SpringApplication.run(DemoApplication.class, args);
}
}

4. Skanowanie składników

Spring Boot przeskanuje wszystkie zdeklarowane paczki podczas inicjalizacji aplikacji. Należy dodać przypis @ComponentScan do pliku, aby ta operacja została rozpoczęta.

import org.springframework.boot.SpringApplication;
import org.springframework.context.annotation.ComponentScan;
@ComponentScan
public class DemoApplication {
public static void main(String[] args) {
SpringApplication.run(DemoApplication.class, args);
}
}

Podsumowanie

Spring Boot nastawiony jest na elastyczność działania, prostotę inicjalizacji oraz obsługi i szybkość konfiguracji. Każdy element, zawarty w tym frameworku dopracowany jest przez profesjonalistów z myślą o innych deweloperach i projektach, którym muszą stawić czoła. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych narzędzi, a startery ułatwiają uruchamianie kolejnych funkcjonalności. Jest to tak proste, jak dodanie biblioteki i uruchomienie adnotacji. Mikroserwisy i ich potencjał w tworzeniu rozbudowanej architektury IT to zdecydowanie doskonała opcja dla deweloperów liczących uproszczone, ale rozwinięte środowisko programowania. Niesie ono ze sobą ogromny potencjał rozwoju, o czym świadczy jego popularność na całym świecie.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: