ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 769 11 32
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Spring Boot to framework oparty na Java, stworzony z myślą o tworzeniu mikroserwisów. Powstał z rąk Pivotal Team – międzynarodowego zespołu deweloperów. Przystosowany jest do tworzenia aplikacji samodzielnych. Dzięki architekturze mikroserwisów umożliwia uruchamianie poszczególnych elementów osobno, niezależnie od siebie.
Spring Boot oferuje szybkie i bezproblemowe postawienie aplikacji w krótkim czasie, ponieważ odbywa się to bez dodatkowych konfiguracji podczas instalacji. Skraca to nie tylko czas tworzenia aplikacji, ale również zasoby finansowe i kadrowe potrzebne do jej uruchomienia.
Spring Boot jest ulepszoną wersją Springa. Motywacją do jej stworzenia były minusy i większe niedogodności stojące przed użytkownikiem oryginalnego Springa. Przed projektem Spring Boot użytkownicy i deweloperzy, korzystający z tego frameworka, sami musieli martwić się o strukturę dodawanych przez siebie bibliotek. Generowało to problemy w kwestii konfiguracji API z powodu braku kompatybilności bibliotek. Kolejną niedoskonałością był obowiązek posiadania zewnętrznego serwera do ładowania aplikacji w celu sprawdzenia jej działania. Wszystko to sprawiało, że obsługa aplikacji stawała się pracochłonna.
Mikroserwisy to niewielkie aplikacje, których wspólne działanie buduje cały system. Są one autonomiczne i mogą powstawać od siebie niezależnie. Oznacza to dowolne kreowanie środowisko IT na własnych zasadach. Ponadto serwisy te uruchamia się na osobnych hostach, co zwiększa niezależność i bezawaryjność w razie awarii.
Korzystanie z mikroserwisów posiada wiele atutów. W jednym projekcie można korzystać z kilku języków programowania. Istnieje możliwość dodania relacyjnej lub nierelacyjnej bazy danych NoSQL. Obciążone systemy można replikować i dzięki temu równomiernie rozłożyć ruch na poszczególne node. W ten sposób fragment systemu będzie działać szybciej. Najważniejszą zaletą mikroserwisów jest jednak jego wewnętrzna niezależność pomiędzy poszczególnymi elementami. Wdrażanie nowych elementów nie wymaga restartu całego systemu ani obaw o pojawienie się błędów w trakcie uruchamiania ponownego.
Mikroserwisy są nowoczesnym rozwiązanie, wychodzącym naprzeciw każdemu klientowi, który chce stopniowo rozwijać swoją aplikację, nie będąc uwiązanym z żadną konkretną technologią. Architektura ta jest elastyczna i jednocześnie prosta w konfiguracji. Rozwój systemu jest nieskomplikowany i możliwy w wielu kierunkach.
Spring Boot to nie tylko mikroserwisy. Dzięki niemu unikniesz też kompleksowej konfiguracji XML w Spring. Framework ten posiada elastyczne metody ustawiania Java Beans. Ponadto zawarto w nim pliki wsadowe zajmujące się REST punktów końcowych. Spring Boot posiada również wbudowane Servlet Container. Wszystkie dodatki i cała konstrukcja jest prosta w konfiguracji lub zupełnie automatyczna.
Dzięki starterom, zapewnionym przez deweloperów z Pivotal Team, zarządzanie zależnościami jest znacznie ułatwione. Rozwiązuje to szereg problemów i skraca czas pracy, szczególnie w przypadku dużych projektów.
Aby ułatwić początkowe etapy pracy przy aplikacji, deweloperzy zapewnili tzw. startery. Są to biblioteki i zbiory konfiguracji, razem ze wbudowanym serwerem aplikacyjnym Tomcat, służącym do testu aplikacji.
Biorąc za przykład korzystanie ze Spring i z JPA (Java Persistence API) w celu uzyskania dostępu do bazy danych, najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z zależności spring-boot-starter-data-jpa. Wszystkie startery rozpoczynają się od „spring-boot-starter-„. Zależności dodaje się do pliku konfiguracyjnego.
Przykład zależności bezpieczeństwa:
<dependency>
<groupId>org.springframework.boot</groupId>
<artifactId>spring-boot-starter-security</artifactId>
</dependency>
Później wystarczy już tylko utworzyć klasę, która odpowiadać będzie za uruchamianie aplikacji.
@SpringbootApplication
public class ExampleApplication {
public static void main (String[] args) {
SpringApplication.run (ExampleApplication.class, args);
}
}
Twórca Spring Boot udostępnił formularz inicjacyjny aplikacji. Stworzyć ją można na trzy sposoby: [1] przez stronę Spring Initializr (https://start.spring.io/), w której konfiguruje się projekt przez wypełnienie pól i określenie szczegółów aplikacji, [2] przez zainstalowanie wtyczki do IDE i stworzenie projektu przy pomocy Spring Tool Suite (https://spring.io/tools3/sts/all), lub [3] przez skorzystanie z odpowiedniego narzędzia, takiego jak Maven.
Auto konfiguracja Spring Boota polegać będzie na wykorzystaniu zależności JAR, które zostały dodane do projektu. Jeśli baza danych MySQL znajduje się w ścieżce klasowej, ale nie jest połączona z żadną bazą, Spring Boot automatycznie stworzy wbudowaną w pamięć wewnętrzną bazę danych. W tym celu należy uruchomić przypis @EnableAutoConfiguration lub @SpringBootApplication w głównym pliku.
import org.springframework.boot.SpringApplication;
import org.springframework.boot.autoconfigure.EnableAutoConfiguration;
@EnableAutoConfiguration
public class DemoApplication {
public static void main(String[] args) {
SpringApplication.run(DemoApplication.class, args);
}
}
Spring Boot przeskanuje wszystkie zdeklarowane paczki podczas inicjalizacji aplikacji. Należy dodać przypis @ComponentScan do pliku, aby ta operacja została rozpoczęta.
import org.springframework.boot.SpringApplication;
import org.springframework.context.annotation.ComponentScan;
@ComponentScan
public class DemoApplication {
public static void main(String[] args) {
SpringApplication.run(DemoApplication.class, args);
}
}
Spring Boot nastawiony jest na elastyczność działania, prostotę inicjalizacji oraz obsługi i szybkość konfiguracji. Każdy element, zawarty w tym frameworku dopracowany jest przez profesjonalistów z myślą o innych deweloperach i projektach, którym muszą stawić czoła. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych narzędzi, a startery ułatwiają uruchamianie kolejnych funkcjonalności. Jest to tak proste, jak dodanie biblioteki i uruchomienie adnotacji. Mikroserwisy i ich potencjał w tworzeniu rozbudowanej architektury IT to zdecydowanie doskonała opcja dla deweloperów liczących uproszczone, ale rozwinięte środowisko programowania. Niesie ono ze sobą ogromny potencjał rozwoju, o czym świadczy jego popularność na całym świecie.
Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.