ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 769 11 32
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Czym jest Symfony? To framework opracowany przez Sensio Labs już w 2011 roku. Oparty na języku PHP. Został udostępniony na licencji wolnego oprogramowania. Można więc w tym przypadku modyfikować, kopiować, udostępniać, a nawet sprzedawać go po wprowadzonych zmianach. Co jednak ważne w Symfony to fakt, że jest on prosty w obsłudze, w instalacji na większości platform, a także to, że wykorzystuje model programowania obiektowego. Jednak łatwa obsługa to nie jedyna zaleta tego frameworka. Niesie on za sobą szereg innych korzyści. Dowiedz się, co zyskasz, stawiając na Symfony!
Z biznesowego punktu widzenia, dzięki temu, że Symfony umożliwia szybkie tworzenie wysokiej jakości aplikacji, inwestor oszczędza czas i pieniądze. Optymalizacja to żmudny proces, który najczęściej ujawnia się na zakończenie projektu. Jest trudny i wykonanie go przeciąga zakończenie projektu w czasie.
Symfony posiada ogromną liczbę wtyczek, co sprawia, że tworzenie aplikacji przebiega bardzo szybko. Rozszerza to znacznie możliwości konfiguracyjne. Oznacza to również gwarancję zgodności z najwyższymi standardami i nowoczesnymi wzorcami budowy aplikacji. Oprócz tego framework ten działa na zasadzie MVC (Model-View-Controller), czyli umożliwia organizowanie struktury aplikacji posiadających graficzne interfejsy użytkownika.
Co sprawia, że Symfony tak bardzo ułatwia projektowanie aplikacji? Przede wszystkim możliwość rozbudowy z gotowych bibliotek. W łatwy i intuicyjny sposób można go zainstalować i konfigurować na większości dostępnych platform. Jest bardzo elastyczny, ze względu na swoją niezależność od danego systemu bazodanowego oraz ze względu na możliwość zarządzania sesjami i walidację formularzy.
Framework ten wykorzystuje również metodę scaffoldingu. Oznacza to budowanie na bazach danych i założenie, że developer tworzy specyfikację opisującą strukturę w bazie danych, a dopiero kompilator generuje możliwy do czytania i aktualizowania w bazie kod. Ten stopień automatyki nie tylko zdejmuje z ramion programisty ciężar pracy manualnej, ale również minimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia błędu.
Budowanie aplikacji zachodzić może na trzy sposoby. Używać można Full Stacka, jeśli istnieje potrzeba rozbudowania aplikacji z wieloma funkcjonalnościami. Brick by brick, jeśli framework tworzony jest według funkcjonalności potrzebnych w projekcie lub microframework, jeśli trzeba wykorzystać konkretne funkcje w projekcie. Nie wymaga to programowania wszystkiego od początku, a jedynie wybranie potrzebnych elementów.
System pakietów w Symfony, czyli bundle, jest wtyczką, czyli pluginem w innych programach. Każdy z nich wprowadza nowe możliwości i nowe opcje. Pluginy można używać wielokrotnie, co znaczy, że można je wykorzystywać w wielu różnych projektach i udostępniać na potrzeby społeczności. To kolejna zaleta i cecha rozbudowująca elastyczny charakter tego frameworka. Zamiast gruntownej przebudowy wtyczka umożliwia dopasowywanie wyglądu projektu na bieżąco, bez potrzeby konfigurowania wszystkiego na nowo.
Framework Symfony kładzie silny nacisk na dobre praktyki programowania, a filozofia twórców łączy się z profesjonalnym podejściem do tworzenia aplikacji. Ma służyć nie tylko użytkownikowi, ale również programiście. Natomiast najwyższym celem jest stworzenie odpowiedniego oprogramowania i do tego zmierzają twórcy frameworka. To dzięki takiemu podejściu Symfony jest chętnie wybieranym frameworkiem.
System ten wspierany jest przez SensioLabs, na który składa się duża społeczność zaangażowana w rozbudowę frameworka. Mają oni duże doświadczenie w branży i w samej platformie, więc korzystanie z ich pomocy oraz ich rozszerzeń to wielkie udogodnienie. Szczególnie jeśli developera czeka pierwszy projekt przy użyciu Symfony. Jest on regularnie poprawiany, a aktualizacje wychodzą często. Użytkownicy testują go i zaprawiają w boju kolejne poprawki, dzięki czemu korzystanie z ich oprogramowania obchodzi się bez niepotrzebnych niespodzianek.
Symfony posiada dobry cashing management. MySQL wykonuje każde zapytanie odczytywane przez framework. Zapisują się one, dzięki czemu nie trzeba wykonywać tych instrukcji ponownie. Można również cashować fragmenty strony. Dzięki temu zmniejsza się liczba zapytań na bazę danych. Można korzystać z tej funkcji w przypadku koszyka na zakupy lub komentarzy czy statusów logowania.
Korzyści mnożą się przy opisaniu każdej kolejnej funkcji tego frameworka. Wielka elastyczność wypływa z możliwości pracy na wielu różnych platformach, a licencja wolnego oprogramowania zapewnia nieograniczone opcje rozbudowy. Oprócz tego jest duża społeczność, która dba o rozwój Symfony i projektuje kolejne dodatki, testuje je i udostępnia. To zdecydowanie ułatwia budowanie aplikacji na tym frameworku. Symfony nie zużywa dużych zasobów systemowych ani skoro o tym mowa – finansowych. Prostota budowy przekłada się na prostotę programowania, a to z kolei na szybkość postępów projektu. Symfony umożliwia tworzenie rozbudowanych stron firmowych, a zbudowane na nim aplikacje są kompatybilne z większością platform. A więc oprócz elastyczności jest również wysoka zgodność. Framework ten jest doskonały do najróżniejszych projektów, a ilość dodatkowych materiałów powinien zachęcić nawet programistów, którzy nie mieli z nim wcześniej do czynienia.
Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.