Porównanie PIM – Pimcore i Akeneo

18.02.2020 Angelika Siczek
makieta wózka zakupowego, monety i małe torby rozrzucone na biurku

Twój biznes wymaga fachowego podejścia do zarządzania informacją o posiadanych w asortymencie produktach i nie możesz pozwolić sobie na niedokładność? W takim wypadku potrzebujesz odpowiedniego systemu PIM (Product Information Management). Dzięki niemu możesz tworzyć i rozpowszechniać informacje produktowe w różnych kanałach, np. w systemach e-commerce, aplikacjach mobilnych, na stronach internetowych, a także w katalogach i plikach PDF. 

Dzięki nowoczesnym technologiom możesz uprościć i usprawnić wiele procesów w swojej firmie. Od zamawiania po dystrybucję. Nawet z pozoru niemożliwe do zarządzania procesy, okazują się możliwe dzięki odpowiedniemu wyposażeniu programistycznemu.

Najpopularniejszymi systemami PIM są Pimcore i Akeneo. Który z nich jest najlepszy dla Twojego biznesu? Sprawdź porównanie obydwu i dowiedz się, które funkcje oprogramowania PIM najlepiej pasują do Twojej działalności!

System Pimcore vs system Akeneo – charakterystyka

Aby porównać oba systemy, warto przyjrzeć się ich poszczególnym parametrom takim jak technologia, elastyczność dopasowywania się, współdziałanie z innymi systemami, możliwości personalizacji, łatwość integracji, skalowalność, cechy i funkcje, cennik, sposoby zarządzania danymi klientów oraz na przeznaczenie marki.

Technologia Pimcore i Akeneo

Najnowsza wersja Pimcore to Pimcore 5. Opiera się ona w pełni na frameworku Symfony 3. Jest typem oprogramowania open source, dlatego z łatwością możesz z niego korzystać i rozwijać według swoich potrzeb. System posiada potężne moduły API, uprawnienia użytkowników, ustalanie przepływów pracy oraz własny system przesyłania wiadomości.

Akeneo, podobnie jak Pimcore, również korzysta z modułowej technologii Symfony 3. Jego działanie opiera się na dostępie open source.  Wykorzystuje także interfejs API i może być dopasowywany do wielu różnych wymagań.

Ze względu na technologię oba systemy PIM są więc do siebie bardzo podobne.

PIM - Pimcore i Akeneo

Elastyczność systemów PIM

W oprogramowaniu Pimcore wszystkie wprowadzone dane możesz dowolnie porządkować, wzbogacać o kolejne informacje oraz importować lub eksportować za pośrednictwem standardowych interfejsów API. Ponieważ Pimcore jest również systemem MDM, uławia kontrolę nad szerokim zakresem danych – tekstami ofert czy statystycznymi atrybutami mediów, a także informacjami o kliencie, produkcie i jego dostawcy.

Pimcore jest w pełni przystosowany do obsługi wielu poziomów hierarchii produktów. Specyfikacja danego wariantu produktu jest nieograniczona i może mieć wiele wyróżników. Co więcej, konfigurację danych można przeprowadzić za pomocą graficznego interfejsu użytkownika (GUI), co jest sporym ułatwieniem.

Decydując się na Akeneo, produktami możesz zarządzać przy użyciu modelu Entily Attribute Value. Jednopoziomowe hierarchie są obsługiwane dla rodzin produktów zamiast hierarchii wielopoziomowych, jak ma to miejsce w Pimcore. Można wybrać maksymalnie dwa wyróżniki produktu, aby utworzyć jeden jego wariant. Akeneo nie umożliwia też dostępu do konfiguracji modelu danych w swoim graficznym interfejsie użytkownika. Pod tym względem system ten jest polecany dla firm, niemających zbyt dużej oferty produktowej.

Poza zarządzaniem informacjami produktowymi system Pimcore integruje zarządzanie treściami (WCM – Web Content Management). Działa więc bezproblemowo zarówno z danymi na temat produktu, jak i z innymi danymi podstawowymi. Ponadto wbudowane cyfrowe zarządzanie zasobami (DAM – Digital Asset Management) i sprzedaż zintegrowana (Integrated Commerce) pozwala w łatwy sposób zrządzać treściami publikowanymi na stronie sklepu internetowego. Akeneo natomiast oferuje jedynie rozwiązania PIM dla przedsiębiorstw zarządzających tylko informacjami o swoich produktach.

Personalizacja Pimcore i Akeneo

System Pimcore umożliwia personalizację w CMS, która pozwala na automatyczne dostosowanie treści do użytkowników. Dzieje się to dzięki analizowaniu ich zachowania. Rozwiązanie Pimcore zwiększa więc zaangażowanie odbiorców za sprawą zindywidualizowanych doświadczeń cyfrowych opartych na targetowaniu behawioralnym, profilowaniu użytkowników, gromadzeniu danych za pośrednictwem analityki internetowej i analizy biznesowej.

W przypadku Akeneo personalizacja ogranicza się wyłącznie do zarządzania informacjami o produkcie. Nie ma więc możliwości dopasowania systemu pod klienta. Doświadczenia użytkowników można jednak personalizować dzięki narzędziom zewnętrznym, np. poprzez silniki rekomendacji (RichRelevance, Avail i Prediggo) oraz za sprawą narzędzi do wyszukiwania (np. Fredhopper lub Endeca).

Łatwość integracji systemów PIM

Pod względem możliwości i łatwości integracji oba systemy także różnią się między sobą. Pimcore zawiera opcję „podłącz wszystko”. Może więc zintegrować dowolną ilość i rodzaj danych cyfrowych dla dowolnej wielkości przedsiębiorstwa z wybranej branży. Jego API umożliwia połączenie z CRM, ERP, ESB, BI czy z aplikacjami innych firm. Pimcore jest więc gotowy do integracji w każdej sytuacji. W przypadku importowania i eksportowania format pliku w ogólnie nie ma znaczenia i nie jest dla systemu żadnym ograniczeniem. Integracja punktów końcowych jest możliwa dla wszystkich rodzajów połączeń.

Z kolei Akeneo oferuje własny ekosystem integratorów. Są to niestandardowe złącza dla dowolnego źródła informacji o produkcie. Ideą tego systemu jest to, że rozwiązania partnerskie mogą pomóc w kwestiach biznesowych i taksonomicznych, aby zapewnić płynną integrację pomiędzy Akeneo a innymi systemami. W przypadku importu i eksportu obsługiwane są jedynie pliki w formacie Excel i CSV. Integracja punktów końcowych nie wspiera połączeń z Java Massage Queus, Hotfolders i innymi.

Skalowalność Pimcore i Akeneo

Pimcore jest wysoce skalowalną i gotową do użytku w firmie aplikacją internetową. Jest przystosowany do zwinnych globalnych środowisk. W tym do ogromnych ilości danych, zasobów cyfrowych i dużej liczby produktów, a także do wielu redaktorów (osób zarządzających zawartością) i milionów użytkowników odwiedzających stronę w ciągu miesiąca. Z tego powodu skalowalność Pimcore jest nieograniczona. A modelowanie i przyjmowanie nowych danych jest w pełni elastyczne.

We wrześniu 2017 roku, kiedy pojawiło się Akeneo PIM 2.0, zwiększyła się jego skalowalność i łatwość zarządzania złożonymi katalogami. Ze względu na to, że Akeneo jest oprogramowaniem open source, możliwe jest opracowanie do niego dodatkowych komponentów. Jednak w gotowej wersji brakuje wsparcia dla modelowania danych i innych wymagań.

zarządzanie produktami w sklepie

Cechy Pimcore

Do najważniejszych cech Pimcore należy to, że daje on możliwość:

 • elastycznego modelowania danych,

 • zarządzania danymi przedsiębiorstwa i wykorzystywania ich w procesach biznesowych,

 • personalizowania rozwiązań i dostarczania potrzebnych danych,

 • zapewnia wysoką jakość danych i ich uporządkowanie dla lepszej inteligencji biznesowej (BI) i prowadzenia analityki,

 • zarządzania przepływem pracy (Workflow Management), aby tworzyć i modyfikować inne przepływy pracy.

Cechy Akeneo

Akeneo oferuje Ci:

 • edytowanie i tłumaczenie danych,

 • gwarancję jakości i kompletności,

 • import i eksport danych,

 • organizację i klasyfikację produktów.

Cennik

Jak już wspomnieliśmy, Pimcore jest oprogramowaniem typu open source. Oznacza to, że jest bezpłatny dla wszystkich użytkowników, tj. małych firm, deweloperów i ogromnych globalnych przedsiębiorstw. Nie musisz kupować na niego żadnej licencji. Firma zarabia na sprzedaży opcjonalnych umów o gwarantowanym poziomie usług (SLA), szkoleniach oraz na innych profesjonalnych usługach, takich jak doradztwo i pomoc we wdrożeniu.

Mimo że Akeneo także jest oprogramowaniem open source i posiada darmową wersję społecznościową, dla przedsiębiorstw wymagana jest dość kosztowna licencja.

Zarządzanie danymi klientów

Jeśli Twoja firma skorzysta z Pimcore, z łatwością będzie mogła zarządzać danymi klientów w połączeniu z danymi produktowymi. Zebrane dane będą mogły zostać wykorzystane w celach marketingowych i aby przeprowadzić automatyzacje. W Pimcore w prosty sposób dokonasz sortowania i filtrowania danych.

Z Akeneo stworzysz jednolite doświadczenia w kontakcie z produktem w wielu różnych kanałach sprzedaży i regionach świata. Przyspieszy to czas wprowadzania nowych produktów lub zdobywania zupełnie nowego rynku. Jednak nie przyczynia się to w żaden sposób do automatyzacji w marketingu. Ponieważ istnieje tylko jeden poziom hierarchii produktów, nie ma możliwość filtrowania listy wartości według rodziny produktów.

Marka Pimcore i Akeneo

Marka Pimcore kojarzy się przede wszystkim z najlepszymi rozwiązaniami z zakresu zarządzania informacją produktową, zasobami cyfrowymi, treścią i e-commerce. Oferuje PIM / MDM, DAM, CMS i e-commerce dla przedsiębiorstw, aby usprawnić i zwiększyć wydajność ich pracy. Sprawia, że staje się ona szybsza, m.in. dzięki eliminacji konieczności kompleksowej integracji. Łączy kluczowe aplikacje, zapewniając duży zwrot z inwestycji (ROI).

Akeneo, jako system zarządzania informacją produktową (PIM), zaprojektowano dla detalistów, w ramach odpowiedzi na ich zróżnicowane potrzeby.

Liczymy, że przedstawiona charakterystyka ułatwi Ci podjęcie odpowiedniej decyzji. Pamiętaj, że odpowiednio dopasowując system PIM do specyfiki swojego biznesu, zapewniasz sobie sprawniejszą obsługę firmy!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: