ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 769 11 32
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Czym jest PIM? Co powinieneś o nim widzieć? Jak działa i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie? Sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania, aby w bardziej wydajny sposób zarządzać swoim biznesem.
PIM z ang. Product Information Management to system do zarządzania informacją produktową. Jest procesem biznesowym, a także technologicznym stworzonym po to, by móc w efektywny sposób zarządzać, z poziomu centralnej bazy danych, wszystkimi informacjami o produktach posiadanych w asortymencie sklepu. To bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie w branży e-commerce sektora B2B i B2C.
W praktyce jest więc zestawem praktyk do wdrożenia oraz pakietem aplikacji, które umożliwiają sprawne zarządzanie informacjami produktowymi. Wykorzystuje do tego całą organizację. Od momentu dostawy asortymentu po jego sprzedaż.
System PIM jest łatwy do zintegrowania z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Posiada jedno miejsce do gromadzenia, administrowania i rozszerzania wszystkich informacji o dostępnych produktach. Posiada także możliwość wykorzystania informacji produktowych do ich dystrybucji w wielu rozmaitych kanałach, w tym np. w katalogach promocyjnych, na stronach internetowych, platformach e-commerce, systemach ERP i innych zewnętrznych sieciach sprzedaży. Narzędzia PIM dają więc możliwość stworzenia centralnej bazy do wspólnego zarządzania wszystkimi danymi produktu. Poprzez co upraszcza się proces tworzenia, utrzymywania i używania opisów produktów dla wielu różnych kanałów jego dystrybucji. Dzięki takiemu uporządkowaniu osoby odpowiedzialne za promocję mogą podnieść jakość posiadanych o produkcie danych oraz przyspieszyć zarządzanie katalogami, w których jest przedstawiony asortyment. Usprawnia to wprowadzanie do sprzedaży nowych produktów w szybszym czasie i w zdecydowanie bardziej atrakcyjnej dla klienta formie. Przekłada się to bezpośrednio na zadowolenie użytkowników, większy wskaźnik konwersji oraz na rozszerzanie sprzedaży na nowe kanały.
Działanie rozwiązania PIM można przedstawić w kilku prostych krokach.
Krok 1: Zbieranie informacji z różnych wewnętrznych i zewnętrznych źródeł i gromadzenie ich w centralnej bazie danych.
Krok 2: Uzupełnianie, klasyfikowanie i lokalizowanie informacji o produktach w PIM. Odbywa się za sprawą osób odpowiedzialnych za jakość danych produktowych – ich szczegółowych opisów i parametrów. Zasady biznesowe i procedury weryfikacji poprawności danych oraz narzędzia do zarządzania użytkownikami, pozwalają kontrolować proces poszerzania danych i ich lokalizowania.
Krok 3: Rozpowszechnianie kompletnych danych do różnych kanałów dystrybucji, np. na platformach e-commerce, w katalogach online i offline, w chatbotach, w różnych punktach sprzedaży produktu, na aukcjach rynkowych, w aplikacjach mobilnych i innych miejscach sprzedaży.
System do zarządzania informacją produktową można wykorzystać do administrowania różnymi rodzajami informacji. W tym przede wszystkim do:
Informacji technicznych – specyficznych cech produktu, takich jak rozmiar, waga, skład, materiał, kolor i inne istotne parametry.
Informacji o użytkowniku – o najważniejszych kwestiach, które zainteresują potencjalnego odbiorcę. Wchodzą w nie szczegółowe opisy produktów i kategorii produktów z pomysłami na ich wykorzystanie, z instrukcjami obsługi i z konkretnymi przykładami ich użycia.
Informacji emocjonalnych – rozbudowane opisy produktowe z użyciem storytellingu oddziałującego na wyobraźnię, z prawdziwymi historiami klientów, dołączonymi fotografiami, które pozwolą użytkownikom zobaczyć zastosowanie produktu, a także przyczynią się do jego wzrostu zaufania do firmy oraz nawiązania więzi z marką.
Należy jednak pamiętać, że system PIM przeznaczony jest do zarządzania opisami produktów, ich specyfikacji i parametrów. Nie uwzględnia się w nim danych dotyczących transakcji, stanów magazynowych i cen. To narzędzie przeznaczone przede wszystkim do działań z zakresu Content Marketingu.
Oprócz niewątpliwego usprawniania metod zarządzania informacja produktową, PIM to także doskonałe rozwiązanie technologiczne zapewniające:
Prowadzenie działań marketingowych w wielu różnych kanałach (omnichannel).
Zwiększenie czynnika konwersji w Twoim sklepie online.
Zapewnia szybszy czas wprowadzania produktu na rynek (TTM).
Umożliwia posiadanie większego asortymentu produktów.
Pomaga w opanowywaniu nowych rynków zbytu.
Ułatwia wdrażanie nowych technologii i automatyzacji działań
Zmniejsza liczbę zwrotów towarów.
Zapewnia pozytywne wrażenia w kontakcie użytkownika z produktem.
Jak wynika z przeprowadzonych badań i analiz (MarketsandMarkets), system PIM zaspokaja oczekiwania klientów odnośnie jakości danych zawartych w ofertach handlowych. Użytkownicy lubią posiadać dokładne i aktualne informacje na temat produktu. Chcą przyjrzeć się fotografiom uwzględniającym detale. A także mieć możliwość zobaczenia filmików pokazujących, w jaki sposób korzysta się z produktu. Jeśli nie zaspokoisz ich zapotrzebowania na informacje, jest duża szansa, że pójdą na stronę Twojej konkurencji. Jednak dzięki PIM nie musisz się o to martwić. System zapewnia szybkie i łatwe gromadzenie kompletnych danych, a Twoi odbiorcy mają do nich dostęp we wszystkich kanałach sprzedaży.
Co więcej, system PIM umożliwia Ci szybki zwrot z inwestycji dzięki wysokiej wydajności i obniżaniu kosztów. W porównaniu z droższymi rozwiązaniami do administrowania informacjami, narzędzia PIM jest dużo tańsze, a przede wszystkim łatwo możesz zmierzyć otrzymane dzięki niemu biznesowe korzyści. Namacalnym dowodem są statystyki, w tym wyższy współczynnik konwersji oraz niższy wskaźnik zwrotów produktów w porównaniu do wcześniejszych okresów bez używania narzędzia.
Oprócz uszeregowania informacji produktowych, zadbania o ich jakość i szybką dostępność, system PIM przekłada się także na lepsze funkcjonowanie całego biznesu.
Jest doskonałym bodźcem do rozwoju. Dzięki Product Information Management możesz rozszerzyć sprzedaż na międzynarodowe rynki. Ponieważ zyskasz możliwość łatwego przygotowania informacji produktowych w wielu językach. Ponadto w prosty sposób możesz skalować swoje katalogi, edytować informacje w czasie rzeczywistym i rozpowszechniać je w kilku kanałach. Co więcej, dzięki narzędziom PIM spersonalizujesz dostępne informacje do wszystkich użytkowników bez względu na ich język czy miejsce zamieszkania. Pozwoli Ci to kreować pozytywne doświadczenia zakupowe niezależnie od kultury swoich klientów.
PIM przyspiesza wejście Twoich nowych produktów na rynek. Usprawni wprowadzanie nowego asortymentu do obrotu, wszystkich sezonowych kolekcji lub specjalnych okazji. W przeciwieństwie do metod gromadzenia informacji produktowych w arkuszach kalkulacyjnych lub innych nieprzystosowanych do tego plikach, które nie umożliwiają takiego sprawnego działania.
Jeśli więc zależy Ci na stałym rozwoju swojego biznesu w czasach dynamicznego rozkwitu branży e-commerce, musisz być na bieżąco. System PIM oferuje Ci taką możliwość, pomagając w zarządzaniu istotnymi informacjami.
Jaki system PIM wybrać? Możesz skorzystać z internetowej platformy typu Open Source Pimcore. Opiera się ona na oprogramowaniu do zarządzania danymi, a także na wzbogacaniu doświadczeń użytkownika. Łączy w sobie wiele funkcji zarządzania informacja produktową, cyklem życia produktu, danymi cyfrowymi i treścią w internecie. Możesz też zdecydować się z Akeneo PIM. To rozwiązanie, które zaoferuje Ci przyjazny interfejs, uprzyjemniający i ułatwiający pracę, narzędzia do importowania danych, ich rozszerzania i modyfikacji, a także usprawni pracę załogi Twojej firmy, odpowiedzialnej za informacje związane z Twoim asortymentem.
Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.