Trendy UX w 2023 roku

17.02.2023 Angelika Siczek
trendy ux aleksandra stopczanska

Zmiany jakie miały miejsce w poprzednich latach mocno wpłynęły na to jak będą wyglądać trendy w projektowaniu UX w 2023 roku – design jest bowiem odpowiedzią na potrzeby ludzi, a UX na potrzeby konkretnego użytkownika. W dalszym ciągu odczuwamy skutki pandemii, która wymusiła na nas zamknięcie w domach, a otwarcie na możliwości wirtualnego świata. Ci, którzy sporadycznie korzystali z szybkich zamówień online, mogli się od nich uzależnić, grupy użytkowników, które nigdy nie chciały wejść w świat e-commerce zostały do tego przymuszone, i już tam częściowo zostały. Nie tylko więcej użytkowników zaczęło kupować online, ale także firmy musiały przenieść swój biznes do internetu i stworzyć od początku swój wizerunek w sieci. Wprowadzenie dobrych zasad UX oswoiło wirtualną rzeczywistość dla wielu użytkowników, a niektórych przyzwyczaiło do panujących standardów. Dlatego w roku 2023 dobry standard może okazać się niewystarczający by zatrzymać użytkownika na stronie. Projektanci muszą dać klientowi więcej, żeby zachęcić go do zrobienia zakupów właśnie w tym sklepie. 

Scrollyteling – czym jest?

Trendem, który pomaga zachęcić użytkownika do korzystania ze strony i sprawia by pozostał na niej jak najdłużej jest scrollyteling. Nazwa powstała od połączenia słów scrolling – przewijanie, oraz telling – opowiadanie historii. Scrollytelling to interaktywna narracja opowieści oparta na przewijaniu strony internetowej. 

Aby przykuć uwagę użytkownika musimy go zainteresować, a nawet wciągnąć w opowiadaną przez nas historię. Designer prowadzi przez ścieżkę, przykuwa uwagę odbiorcy animacją, przekształcającym się obrazem, grafiką. Treść często wzbogacona jest dynamicznymi elementami, to zabawa formą przyciągającą użytkownika. Cała strona to opowieść, która ma swój początek i koniec, więc musi być przescrollowana do samego końca. Zadaniem Designera jest budowanie ciekawości odbiorcy na każdym z etapów tej historii.

Data sexy for user

Jak przyciągnąć, a nie odstraszyć? Data sexy for user to sposóba na oswojenie dużej ilości danych, z którymi użytkownik musi się mierzyć po wejściu na niektóre strony. Duża ilość informacji często jest spowodowana formalnościami lub regulacjami prawnymi, których nie da się zredukować. UX Designer powinien dążyć do tego, aby przedstawić ten zbiór danych w sposób czytelny i przyjazny użytkownikowi. W tym trendzie należy zminimalizować ilość informacji, skupić się na tych najbardziej użytecznych dla odbiorcy, a wszystko podać w formie jak najbardziej angażującej dla użytkownika. Zaangażowany odbiorca to osoba bardziej skupiona na dostarczanej mu treści.

Ux writer + UX content + Ul = emotional design

Na rynku zauważamy coraz większą świadomość firm i zrozumienie potrzeby posiadania specjalistów zajmujących się treściami. Jest wiele aplikacji posiadających podobne rozwiązania, nie wystarczy już tylko poprawność i czytelność żeby przyciągnąć użytkownika, liczą się również doznania jakich doświadcza użytkownik. Do tego potrzebne są nowe role takie jak UX Writer/UX Content – to oni przy tworzeniu odpowiednich treści we współpracy z UX/UI Designerami pozwolą wykreować spójny odbiór aplikacji.  

Wiele funkcji – jedna platforma

Co jeszcze będzie wyzwaniem dla UX Designera w 2023? Jeśli trudno jest stworzyć jedną spójną dobrze działająca aplikacje, która zawładnie sercami milionów, jak umieścić wiele funkcjonalności w jednej platformie? SuperApp – ​​aplikacja mobilna, która oferuje wiele funkcji i usług w jednym miejscu. SuperAppy są często uważane za kompleksowe rozwiązanie dla różnych potrzeb użytkownika, takich jak komunikacja, zakupy, płatności, bankowość, itp. Celem jest zapewnienie użytkownikom wygodnego i jednolitego doświadczenia, bez konieczności pobierania wielu różnych aplikacji (w Azji bardzo popularne są m.in. WeChat, GrabFood). Obecnie z taką zmianą mierzy się również Elon Musk przekształcając Twittera w platformę X.

Rozwój AI

W kontekście trendów UX/UI trudno nie wspomnieć o rozwoju AI i rozważaniach jak mocno rozwinie się w 2023 roku. Mimo wielu głosów, które szerzą niepokój o likwidowaniu stanowisk poprzez rozwój AI, warto spojrzeć na to z innej perspektywy. AI może wprowadzać zmiany w procesie projektowania UX, ale jest również narzędziem, które może pomagać projektantom w ich pracy. AI może zautomatyzować proste zadania i umożliwiać projektantom skupienie się na bardziej kreatywnych i strategicznych aspektach projektowania. W rezultacie, UX Designerzy będą w stanie wyjść poza tradycyjne ograniczenia i stworzyć bardziej spójne i efektywne doświadczenia użytkowników. Ostatecznie, wprowadzenie AI do procesu projektowania może być szansą dla UX Designerów na rozwijanie swoich umiejętności i tworzenie jeszcze lepszych produktów. Już teraz sieć zaczynają wypełniać narzędzia AI wspomagające projektantów, m.in. pomoc w kreacji grafik : DALL-E 2, Astria, Magican Design Plugin. Od sztucznej inteligencji już się nie uwolnimy i na pewno w najbliższym czasie możemy spodziewać się jej rozwoju.

Figma vs Adobe XD

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to na pewno to zrobisz, projektanci przesiadają się z Adobe XD na Figmę (Figma od września 2022 należy również do Adobe). Jest to intuicyjne narzędzie, które ułatwia tworzenie interaktywnych prototypów, to również wygodne narzędzie do pracy w zespole. W porównaniu do Adobe XD, Figma daje możliwość szybszego i łatwiejszego wizualizowania pomysłów. Jako główny z powodów projektanci podają możliwość pracy całego zespołu na tym samym pliku. W pracy nad projektem doceniają to również klienci.

Urządzenia wearables, a UX

W roku 2023 w dalszym ciągu rozwijane będą urządzenia wearables (urządzenia ubieralne) między innymi: smartwatche, opaski fitness, inteligentne bransoletki, pierścionki, okulary. Projektowanie UX dla urządzeń noszonych wymaga uwzględnienia ich nietypowych cech, takich jak niewielki rozmiar i brak fizycznej klawiatury, a także interakcji z urządzeniem za pośrednictwem dotykowych ekranów lub gestów. Projektanci UX powinni zapewnić intuicyjne i proste interfejsy, aby użytkownicy mieli łatwy dostęp do funkcji i usług, których potrzebują, bez konieczności używania jednej ręki lub konieczności używania dodatkowych urządzeń. Ponadto, projektowanie UX dla urządzeń noszonych powinno zachęcać do stałego użytkowania i angażowania użytkownika w działania związane z jego zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Przedstawienia tych samych funkcjonalności na innych urządzenia w wielokrotnie mniejszej skali to nie lada wyzwanie dla każdego UX Designera.

MVP vs MLP

MVP (Minimum Viable Product) oznacza najprostszą wersję produktu, która pozwala na przetestowanie jego funkcjonalności i wartości dla użytkowników. Celem MVP jest szybkie i efektywne wprowadzenie produktu na rynek, aby móc uzyskać szybko informacje zwrotne od klientów i dostosować produkt do ich potrzeb. Minimum Lovable Product (MLP) jest tak naprawdę produktem MVP tylko bez kompromisów i bugów. Jest to produkt, który ma pokazać dopracowana tylko część docelowego produktu, nie pokazuje wszystkich funkcjonalności, za to oferuje możliwość doświadczenia i korzystania z wycinka wersji ukończonej. Doświadczenie takiego produktu ma być pełniejsze, bo rozumiemy wizję ostatecznego produkty. Ograniczone zostają nam negatywne doświadczenia i poczucie niekompletności, przez co odbiór ma być bardziej pozytywny. Ilu klientów zdecyduje się na MLP? Przekonamy się  w tym roku.

 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: