ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 769 11 32
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
E-Commerce wciąż charakteryzuje się dużą dynamiką wzrostu. Zwiększona konkurencja i chęć pozyskania nowych klientów powodują, że wiele nowinek szybko wchodzi do głównego nurtu. Internet to globalna społeczność, przez co pomysły z zagranicy błyskawicznie pojawiają się w Polsce. Oznacza to szybki rozwój sklepów internetowych i coraz więcej ciekawych propozycji dla klientów. Co może być istotne w 2022 roku?
Większość specjalistów jest zgodna co do przewidywań na ten rok, w których widać coraz większe nastawienie na pozyskanie klienta i zachęcanie go do zakupów. Nowe możliwości wyszukiwania i sprawdzania produktów, które chce się kupić, a także personalizacja produktów powinny być coraz powszechniejsze. Szybkie dostawy oraz wyjście do klienta z reklamą także będzie bardzo dobrze widoczne.
Odroczenie płatności pojawiło się już na wielu platformach sprzedażowych, między innymi na Allegro. Jest to nowe rozwiązanie, które powinno się rozwijać w tym roku. Według badań możliwość zapłacenia później skłania aż 69% klientów do zakupów. Najczęściej dotyczy to odroczenia o 30 dni, ale w pakiecie pojawia się też oferta rozłożenia płatności na raty.
Wyszukiwanie tylko za pomocą nazw to już za mało. Coraz częściej dostępna będzie możliwość znalezienia produktu za pomocą zdjęcia. Jest to z pewnością przydatne, gdy klient może nie kojarzyć nazwy danej rzeczy lub funkcjonuje wiele lokalnych nazw.
Dzięki algorytmowi uczenia maszynowego wyszukiwarki będą analizować przedmiot widoczny na zdjęciu i proponować najbardziej zbliżone rezultaty.
Nadal rozwijać się będzie sprzedaż za pomocą serwisów społecznościowych. Czy w 2022 roku pojawi się nowa platforma społecznościowa, na której będzie można promować swoje produkty? Jest to całkiem możliwe.
Także inne serwisy społecznościowe ewoluują i oferują nowe możliwości. Od dwóch lat na Instagramie funkcjonuje zakładka „zakupy”. Facebook oraz Pinterest także posiadają specjalne opcje dla e-Commerce.
Portale społecznościowe to nie tylko dobra platforma sprzedaży. Doskonale sprawdza się również jako nośnik reklamy. Połączeniem obu jest live e-Commerce. Zapoczątkowane w Azji, szybko trafiło na rynki amerykańskie i europejskie. Polega na sprzedaży produktów przez gwiazdy oraz celebrytów w czasie audycji na żywo. Rozwiązanie to testowane było między innymi przez Allegro w marcu zeszłego roku, jednak w 2022 może się mocno rozpowszechnić.
Subskrypcje to nic nowego. Na tym modelu opierają się portale z filmami, muzyką czy e-bookami. Jednak w nadchodzących miesiącach system subskrypcji może rozszerzyć się na zupełnie nowe branże, z jakimi nie był dotychczas w ogóle kojarzony. Zakup kosmetyków, środków czystości, czy żywności w regularnych odstępach czasu na podstawie miesięcznych opłat jest bardzo realny. Szczególnie gdy coraz więcej ludzi pracuje zdalnie i nie może zrobić zakupów po drodze do domu.
Szybkie zakupy to kolejne udogodnienie dla klientów z gwarancją dostawy nawet w kilka godzin. Quick Commerce to usługa szybkich zakupów i błyskawicznej dostawy, która jest szczególnie atrakcyjna na rynkach lokalnych. Taka usługa pozwala na zakup żywności bez wychodzenia z domu.
Rozszerzona rzeczywistość i możliwości, jakie ona oferuje, już dawno zostały zauważone na rynku sprzedaży. Możliwość stworzenia własnego pokoju, wirtualnego doboru rozmiaru, aby dobrać odpowiednie buty, to tylko drobne przykłady. Wirtualne przymierzalnie mają się rozwijać coraz szybciej. W ten sposób każdy będzie mógł przymierzyć nowe ubranie, biżuterię lub inne akcesoria na swoim zdjęciu lub modelu 3D.
Personalizacja produktów umożliwia stworzenie niepowtarzalnych i wyjątkowych rzeczy dla siebie lub znajomych w prezencie. Technologie cyfrowe spowodowały, że produkcja jednostkowa jest coraz tańsza i realizacja indywidualnych zamówień stała się bardziej dostępna.
Aspekty związane z ekologią coraz szybciej przechodzą do ogólnej świadomości. Mogą przełożyć się także na e-Commerce. Już teraz coraz większą popularnością cieszy się kupowanie z drugiej ręki. Jeszcze niedawno każdy chciał posiadać tylko nowe produkty, dziś więcej osób chwali się wspieraniem idei „zero waste”. Świadczą o tym pomysły takie jak najnowsza usługa InPostu, która po wyjęciu paczki z Paczkomatu pozwoli na zwrócenie opakowania do sklepu za pomocą skrytki. Eko commerce w najbliższej przyszłości będzie coraz bardziej przybierał na sile.
Prognozowane trendy wskazują, że coraz więcej zakupów dokonywanych będzie z domu przez internet. Z jednej strony wpływa na to sytuacja globalna, praca zdalna oraz wygoda. Z drugiej zaś coraz większe możliwości. Kupowanie żywności z dostawą tego samego dnia oraz wirtualne przebieralnie w sklepach odzieżowych powinny mocno wpłynąć na ilość zakupów dokonywanych przez internet.
Wzrastająca integracja e-handlu z portalami społecznościowymi, możliwość odraczania płatności oraz subskrybowanie zakupu coraz większej ilości produktów wpłynie na przywiązanie klienta do takich form kupowania i konkretnych sklepów.
Najważniejsze jednak jest to, że przy sprzedaży przez Internet niezwykle łatwo zaimplementować nowe rozwiązania. Pomysły błyskawicznie wdrażane są przez konkurencyjne sklepy. Dlatego e-Commerce bywa nieprzewidywalny i każdego dnia może nas zaskoczyć zupełnie nowym trendem.
Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.