ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 769 11 32
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Myślisz nad wyborem React Native do tworzenia swojej kolejnej aplikacji mobilnej? Jeśli zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie, poznaj listę 9 właściwości tego frameworka. Dzięki nim dowiesz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, co pozwoli Ci na podjęcie ostatecznej i trafnej decyzji.
Na początku jednak przypomnijmy, czym dokładnie jest Real Native. To platforma, która umożliwia programistom tworzenie natywnych aplikacji mobilnych przy użyciu języka JavaScript. Dzięki temu możliwe jest wykonanie aplikacji dla wielu różnych platform przy użyciu tego samego zbioru kodów.
Korzystanie z React Native skraca czas opracowywania narzędzia, a także zmniejsza koszt powstawania całego produktu. Co więcej, nie musisz projektować oddzielnych wersji aplikacji dla Androida i iOS. Wystarczy jedynie praca jednego zespołu z React Native.
Najbardziej cenioną właściwością React Native jest to, że możesz ponownie użyć kodu zbudowanego dla różnych systemów operacyjnych – iOS i Android. Praca więc może odbywać się w jednym systemie dla wielu platform. Ponadto możesz wykorzystywać React Native bez naruszania kodu natywnego, co jest znacznym ułatwieniem podczas tworzenia produktu.
Podstawową różnicą jest to, że React Native nie jest inną wersją React. React Native korzysta z React. Jest więc niestandardowym mechanizmem renderującym dla React. Podobnie jak w przypadku ReactDOM dla sieci. Poza przekształcaniem kodu React do pracy na Andodizie i iOS React Naive gwarantuje dostęp do funkcjonalności oferowanych przez te platformy.
Co prawda podczas pracy w React Native programiści przeważnie piszą kod React, który nie różni się od kodu pochodzącego z React for Web. Jednak należy być świadomym różnic i specyficznych właściwości platform mobilnych, które mogą być znaczące.
Podsumowując, programiści React nie są programistami React Native. Nie jest jednak powiedziane, że nie mogą oni zdobywać doświadczenia i umiejętności w poruszaniu się po React Native.
Okazuje się, że nie. Dlaczego? Większość kodu React dla sieci jest oparta na funkcjach dostępnych w przeglądarkach internetowych. Nie może więc działać na urządzeniach mobilnych. Z kole kod React Native zależy od danej platformy mobilnej, dlatego nie będzie działać na desktopie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać kod ponownie pomiędzy aplikacjami internetowymi a mobilnymi.
Na wstępie warto podkreślić, że tworzenie aplikacji mobilnej za pomocą PhoneGap to rozwiązanie, które dobrze funkcjonowało kilka lat temu. Obecnie jest już przestarzałą metodą, która nie odpowiada potrzebom większości użytkowników.
Aplikacje PhoneGap są hybrydowymi witrynami, które za pośrednictwem „WebView” są osadzone w aplikacjach mobilnych. Taki efekt można osiągnąć dzięki ReactJS, także w połączeniu z PhoneGap, jednak w obu przypadkach uzyska się jedynie ograniczony dostęp do specyficznych i natywnych funkcji danego urządzenia.
Dlatego też najbardziej znaczącą zaletą React Native jest znacznie większa wydajność w przeciwieństwie do aplikacji hybrydowych.
Niektórzy programiści wychodzą z takiego założenia. Dlaczego? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że Flutter to najnowsze rozwiązanie na rynku. Co więcej, jest ono bardzo promowane przez Google, co zapewnia mu ogromne wsparcie.
Flutter jest reaktywną platformą, która ma wysoką wydajność. Jest także łatwy do nauczenia się. Pozwala budować aplikacje, które wyglądają jak aplikacje natywne, a także umożliwia szybkie przeładowywanie.
Mimo to React Native wciąż jest bardzo popularny w tworzeniu aplikacji mobilnych na wiele platform. Jest też często pierwszym wyborem programistów. Dzieje się tak m.in. za sprawą tego, że język JavaScript w React Native jest bardziej popularny i łatwiejszy w adaptacji niż używany we Flutterze Dart.
Należy pamiętać, że oba systemy operacyjne – iOS i Android – oferują różne zestawy funkcji. Za wyrównanie obu środowisk nie jest odpowiedzialny React Native. Jest on jedynie sposobem na to, aby mieć dostęp do komponentów natywnych w obu systemach operacyjnych.
Podczas tworzenia aplikacji należy trzymać się określonych wytycznych związanych z interfejsem użytkownika dla danej platformy i nie próbować ujednolicać wyglądu aplikacji. Można to zrobić w prosty sposób, ponieważ React Native ułatwia dostosowanie interfejsu użytkownika do potrzeb konkretnej platformy.
React Native jest dobry dla większości aplikacji, które opierają się na interfejsie użytkownika w znacznym stopniu. Dzieje się tak, ponieważ przy niedużym wysiłku można dostosować interfejs do pracy na Androidzie i na iOS. Co więcej, można również dzielić logikę biznesową.
Warto zaznaczyć, że React Native używa Flexboksa do układu, który w identyczny sposób działa na Androidzie, IOS i Web. Dzięki temu można skorzystać z internetowych doświadczeń, zamiast uczyć się kolejnych silników.
Natywna aplikacja jest z kolei dobrym wyborem, kiedy rozważa się wykorzystanie wszystkich funkcji dostępnych na danej platformie. Na przykład modułów przetwarzania audio czy wideo lub wielowątkowości. Z racji, że React Native koncentruje się jedynie na interfejsie użytkownika, może okazać się mniej wydajny niż aplikacje z licznymi natywnymi funkcjami.
Nie – natywni programiści nadal są potrzebni w projekcie. Mają przecież duże doświadczenie w konfigurowaniu ciągłej integracji usług mobilnych, takich jak np. Bitrise, usług wewnętrznej dystrybucji aplikacji – HockeyApp, konfigurowania certyfikatów w XCode i w wykonywaniu wielu innych ważnych funkcji. Dlatego też nie można pominąć ich podczas pracy w React Native.
Co więcej, pomimo licznych zalet React Native, nie oferuje on łatwego dostępu do wszystkich funkcji na Androidzie i iOS. Natywni programiści potrafią jednak udostępnić te funkcje. Tworzą niestandardowy moduł, który udostępnia je JavaScript. Co prawda jesteś w stanie samodzielnie odszukać biblioteki dla natywnych funkcji i jest to dość rzadko potrzebne, jeśli jednak zajdzie taka konieczność, natywny programista szybko poradzi sobie z tym zadaniem. Ponadto aplikacje z React Native nadal mają część napisaną w kodzie natywnym.
Wiesz już, czy postawić na Ract Native w swoim projekcie? To narzędzie, które z pewnością ułatwi Twoją pracę!
Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.