ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 769 11 32
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Stanowisko project managera cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych osób poszukujących pracy. Nic dziwnego – takie zajęcie wiąże się z imponującymi zarobkami i prestiżem zawodowym. Na rynku przybywa także przedsiębiorstw, które poszukują do swoich zespołów osób potrafiących zarządzać projektami. Taki model organizacji przyjmują już nie tylko firmy IT, ale również agencje marketingowe, biura nieruchomości czy korporacje finansowe. Jeśli Ty też chcesz zostać project managerem, dowiedz się, jak zacząć!
Każdy, kto planuje zostać project managerem, wybierze dla siebie nieco inną ścieżkę. Nie istnieje bowiem żadna uniwersalna recepta na to, jak zacząć karierę w tym zawodzie. Na rynku znaleźć można całe mnóstwo kursów oraz szkoleń z zakresu zarządzania projektami, ale warto zauważyć, że najlepsze lekcje wynosi się już z pracy w zawodzie. Jak więc połączyć teorię z praktyką?
Wbrew pozorom wiedza teoretyczna może się okazać dla Ciebie cenniejsza na dalszym etapie rozwoju zawodowego. Na początku zdecydowanie ważniejsze będzie doświadczenie w zarządzaniu projektami. Oczywiście taka kolejność wielu osobom wydaje się nienaturalna, ponieważ bardzo trudno znaleźć pracę bez odpowiedniego portfolio. Na szczęście nie musisz zaczynać od przedsiębiorstw komercyjnych. Project managerowie są również poszukiwani w organizacjach studenckich czy fundacjach charytatywnych. To bardzo dobry sposób na zdobycie praktycznego doświadczenia jeszcze przed rozpoczęciem właściwej kariery.
Przyjrzyjmy się różnym możliwościom rozwoju teoretycznego i praktycznego, jakie masz do dyspozycji zarówno na początku swojej ścieżki zawodowej, jak i już podczas pracy na stanowisku project managera.
Swoją ścieżkę rozwoju możesz zacząć od studiów kierunkowych. Na taki krok decyduje się wiele osób, które chcą w przyszłości zarządzać projektami. Zazwyczaj edukacja w tym zakresie przyjmuje formę kursów podyplomowych, ponieważ na chwilę obecną dziedzina ta jest zbyt wąska dla studiów I czy II stopnia. Nie każda uczelnia i kierunek zagwarantują Ci jednak pożądany postęp w rozwoju. Wybierając kurs dla siebie, zweryfikuj jego program i zwróć uwagę na dostępność zajęć praktycznych. Zapoznaj się także z sylwetkami wykładowców i sprawdź, czy osobiście zajmują się project managementem, czy znają to zagadnienie wyłącznie z teorii.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na studia w zakresie zarządzania projektami, czy od razu zaczniesz zdobywać wiedzę na własną rękę, jednym z Twoich pierwszych kroków powinno być rozpoczęcie działalności we wspomnianych organizacjach niekomercyjnych. Zarówno stowarzyszenia studenckie, jak i rozmaite fundacje cechują się strukturą obejmującą project management. Możesz się w ten sposób dużo nauczyć, co zdecydowanie ułatwi Ci znalezienie pracy w zawodzie.
Kiedy zdobędziesz już pracę na wymarzonym stanowisku, Twój rozwój w zakresie zarządzania projektami wcale się nie skończy. Tak naprawdę dopiero wtedy docenisz znaczenie szkoleń i kursów internetowych przeznaczonych dla project managerów. Zdobytą do tej pory wiedzę wzbogacisz o praktyczne wskazówki osób specjalizujących się w tej dziedzinie. Plusem udziału w szkoleniach już po rozpoczęciu pracy zawodowej jest także redukcja jego kosztów. Twoja firma na pewno chętnie sfinansuje (w całości lub częściowo) rozwój swojego project managera.
Może to być również dobry moment na zdobycie wybranych certyfikatów z zarządzania projektami. Cieszą się one dużą popularnością wśród adeptów project managementu, choć niekoniecznie znajduje to odzwierciedlenie w wymaganiach rekruterów. Na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca prędzej zapyta Cię o zrealizowane projekty i posiadane umiejętności organizacyjne niż o konkretne certyfikaty. Niemniej, możesz się nimi zainteresować, jeśli czujesz potrzebę uporządkowania wiedzy i potwierdzenia swoich kompetencji.
Choć początkujący project managerowie – ze względu na niski próg wejścia – często wybierają certyfikat PRINCE2, to na rynku pracy nie okaże się on dla Ciebie szczególnie przydatny. Większą wiedzę i lepszą weryfikację zdobytych umiejętności zapewni Ci na przykład certyfikat CAMP (Certified Associate in Project Management) lub IPMA-D. Pamiętaj jednak, że tego typu dokumenty potrzebne są przede wszystkim doświadczonym managerom, którzy starają się wyróżnić na rynku. Jeśli wciąż zdobywasz wiedzę i chcesz się po prostu rozwijać, lepiej skup się na kursach online oraz branżowych lekturach.
Jak widzisz, istnieje bardzo wiele ścieżek, które możesz wykorzystać do rozwoju w zakresie zarządzania projektami. O ile bogata wiedza teoretyczna stanowi jego solidną podstawę, o tyle najbardziej wartościowe okaże się praktyczne doświadczenie w pracy nad konkretnymi produktami, kampaniami i wydarzeniami. Staraj się więc działać w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych i studenckich, a równolegle wzbogacać swoje wykształcenie poprzez branżowe książki i udział w kursach internetowych. Kiedy zaczniesz pracę zawodową na stanowisku project managera, przyjdzie z kolei czas na specjalistyczne szkolenia, a nawet konkretne certyfikaty.
Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.