Zastosowanie AMP w sklepie internetowym

11.07.2018 Angelika Siczek

Szybkość działania sklepu to jeden z kluczowych czynników do utrzymania niskiego współczynnika porzuceń oraz osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Wolne działanie serwisu jest jednym z decydujących powodów szybkiego opuszczania go przez użytkowników. Jeszcze większe znaczenie czynnik ten nabiera w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych, gdzie strony ładowane są wolniej niż w przypadku tradycyjnych desktopów. Co można zrobić aby temu zaradzić? Jednym z rozwiązań tego problemu jest właśnie AMP (Accelerated Mobile Pages).

AMP

Czym jest AMP?

Pod koniec stycznia 2016 roku Google Search Console pojawiła się nowa opcja pozwalająca na włączenie AMP czyli przyspieszonych stron mobilnych. Czym zatem jest AMP? AMP to projekt oparty na otwartym kodzie źródłowym oparty na istniejących technologiach internetowych i mający na celu poprawę przeglądania stron internetowych w zakresie mobilnego przeglądania oraz zapewniający lepsze i szybsze zakupy. Dzięki AMP zawartość strony na urządzeniach mobilnych pojawia się znacznie szybciej, zmniejsza się obciążenie oraz czas ładowania poprzez skupienie się na ładowaniu tylko najważniejszych elementów strony.

Strony AMP składają się z trzech podstawowych komponentów:

AMP HTML – prezentuje podstawowy układ HTML strony z elementami oznaczonymi specyficznymi tagami AMP,

Biblioteka AMP JavaScript – wspierająca szybsze ładowanie wybranych elementów

System Google AMP Cache oparte na proxy narzędzie dostarczające wszystkie elementy AMP w sposób automatyczny.

Dlaczego warto przyjrzeć się technologii AMP?

Wraz z wdrożeniem modułu AMP np. do sklepu internetowego opartego na technologii Magento znacznie podnosi się wydajność poszczególnych podstron w tym podstron kategorii czy podstron produktowych. Wszystkie elementy strony internetowej z obsługą AMP – teksty, ikony, opisy produktów lub recenzje, obrazy i widżety – zostaną natychmiast załadowane, a użytkownicy nie będą musieli czekać przez kilka sekund na pobranie wymaganych treści ze strony wyników Google.

Do najważniejszych zalet technologii AMP można zaliczyć:

– czas ładowania strony krótszy niż 2 sekundy (na urządzeniach mobilnych!)

– strony wspierające AMP są specjalnie oznaczone w wynikach wyszukiwania Google za pomocą specjalnego oznaczenia AMP

– poprawiony ranking w wynikach wyszukiwania, gdyż czas ładowania to jedna ze składowych wpływających na pozycje,

– większy komfort przeglądania oraz wzrost użyteczności dla użytkowników przeglądających strony wykonane w tej technologii na urządzeniach mobilnych,

– niektóre case studies wskazują że wdrożenie AMP może zwiększyć ruch na stronie nawet o 10%, a sprzedaż z urządzeń mobilnych nawet o 52%

Kto zyskuje na wdrożeniu AMP?

Rozwiązanie AMP jest publicznie dostępną inicjatywą od Google zaprojektowaną dla urządzeń mobilnych w celu ulepszenia sposobu przeglądania sieci dla wszystkich użytkowników. Rozwiązanie jest zaprojektowane jako open source, co oznacza że korzystanie z niego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Sklepy internetowe decydujące się na wdrożenie powyższego rozwiązani będą miała szansę dotarcia do większej liczby potencjalnych klientów, zmniejszyć współczynnik odrzuceń oraz zwiększyć współczynnik konwersji. Jeśli chodzi o użytkowników, łatwy dostęp i szybkie ładowanie zdecydowanie ułatwią im życie przy przeglądaniu stron na urządzeniach mobilnych. Wdrożenie AMP to zatem sytuacja win-win na której korzysta każdy zarówno właściciele e-sklepów jak i klienci.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: