Zalety i wady Magento

03.07.2018 Angelika Siczek

Nie ulega wątpliwości, iż Magento to jeden z najpopularniejszych silników do stawiania sklepów internetowych na świecie. Wbrew temu co mówią jego przeciwnicy, podnoszący argumenty iż Magento jest skomplikowane, wymaga dużych zasobów, nie działa tak jak powinno liczba wdrożeń platformy stale rośnie. Co więcej kto raz miał do czynienia z dobrze wdrożoną platformą i poświęcił czas na to aby w pełni opanować jego obsługę nie zamieni jej na żadną inną. Niemniej nie ulega wątpliwości, iż nie jest to system, który będzie odpowiedni dla każdego biznesu.

zalety i wady Magento

Zalety systemu Magento

Wydajność i skalowalność

To chyba najważniejsza cecha systemu, wpływająca na to iż jest on częstym wyborem dużych i średnich sklepów internetowych. 100tys produktów, setki atrybutów i obciążenie na poziomie kilkuset tysięcy sesji miesięcznie to dla Magento żaden problem. Dodatkowo po niewielkiej rozbudowie możliwości użycia dodatkowego typu cachowania jak Full Page Cache lub Varnish, użycie Redis, SOLR lub Elastic Search, wsparcie dla wielu serwerów z użyciem load balancera pozwala na obsługę wielu milionów sesji miesięcznie bez najmniejszego zająknięcia. W Polsce sklepy takie jak Neonet czy eobuwie są dowodem na to, iż nawet ruch na poziomie do 10 milionów sesji miesięcznie przy odpowiednim przygotowaniu programistycznym oraz serwerowym nie jest dla Magento żadnym problemem.

Rozbudowana funkcjonalność sklepu

Liczba funkcjonalności którą oferuje Magento nawet w podstawowej bezpłatnej wersji Community może zawstydzić nawet najbardziej rozbudowane oprogramowanie klasy Enterprise. Można tutaj wspomnieć choćby zaawansowane opcje rabatowania w zależności od dowolnej cechy, danych adresowych użytkownika, kategorii, wartości koszyka oraz wielu innych zmiennych Magento pozwala na tworzenie naprawdę zaawansowanych reguł promocyjnych. Możliwość dostosowania cen w zależności od ilości zakupów lub grupy do której należy klient sprawia, iż platforma równie często jest stosowana do wdrożeń B2B. Przykładem z polskiego podwórka może być TIM lub remontibudowa.pl należące do Saint-Gobain. Multistore czyli możliwość obsługi wielu sklepów wykorzystujących różne waluty oraz języki to również coś, czego nie uświadczymy w każdej platformie. Wiele typów produktów jak produkty, proste, konfigurowalne, do pobrania, zestawy, usługi to kolejny element, który pozwoli zrealizować nawet najbardziej wymagające potrzeby biznesowe. Rozbudowane raporty i historia zamówień, możliwość powiadamiania o ponownej dostępności produktu, możliwości jakie daje Magento są naprawdę imponujące. W podstawowej wersji znajdziemy nawet możliwość płatności subskrypcyjnych. Więcej na temat imponującej listy funkcjonalności Magento.

Społeczność programistów

To co wyróżnia Magento to społeczność, jakiej nie spotka się w przypadku żadnej innej platformy i nie chodzi tylko i wyłącznie aktywność na forach internetowych, Magento to cały ruch zapaleńców, posiadających własne spotkania i konferencje na całym świecie jak Meet Magento, Magento Live, Magento Imagine. Na świecie najsłynniejsza jest konferencja Magento Imagine Las Vegas, natomiast w Polsce Meet Magento Poland to wydarzenie, którego nie powinna pominąć żadna osoba zainteresowana platformą Magento.

Wyśrubowane SEO

Platforma Magento jest bardzo częstym wyborem firm pozycjonerskich, wielu właścicieli sklepów wybrało Magento właśnie ze względu na rekomendację firmy zajmującej się pozycjonowaniem. Często można spotkać się z opiniami, iż Magento pozycjonuje się niemal samo, wpływ na to ma między innymi dobra budowa adresów URL, wbudowane przyjazne linki czy mechanizmy automatyzujące tworzenie metadanych.

Gotowe komponenty

Magento posiada dziesiątki tysięcy płatnych oraz bezpłatnych modułów, które znacznie poszerzają funkcje platformy. Możliwości są niemal nieograniczone. Wchodząc przykładowo na nowe rynki mamy możliwość skorzystania z gotowych integracji do płatności czy kurierów wraz z możliwością generowania etykiet przewozowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zewnętrznych narzędzi – Salesmanago, Edrone, Nosto wszystkie posiadają gotowe wtyczki integrujące platformę z systemami.

Wady platformy Magento

Nie ma rozwiązań nie posiadających wad, to co jest dobre dla jednej osoby bardzo często nie będzie odpowiednie dla innej, posiadającej odrębne potrzeby biznesowe.

Wymagania i zasoby serwerowe

Rozbudowane możliwości idą w parze z wymaganiami, mimo iż w przypadku dużego ruchu skalowalność Magento jest nie do zastąpienia, to przy małym ruchu  również wskazany jest mocny serwer wirtualny, a najlepiej maszyna dedykowana.

Administracja wymagająca czasu na naukę

W przypadku Magento mnogość funkcji nie jednemu administratorowi sprawi trudność w pierwszych dniach obsługi sklepu. Na szczęście Magento w przeciwieństwie do sytuacji która miała miejsce kilka lat temu dysponuje obecnie rozbudowaną dokumentacją, dzięki której znacznie łatwiej poznać tajniki obsługi tego systemu.

Modyfikacja szablonów

Skrypt wymaga wiedzy oraz umiejętności programistycznych, jeżeli chcemy dostosować go pod swoje wymagania. Struktura Magento wiąże się również z większą pracochłonnością, każda modyfikacja systemu będzie się wiązała z większymi nakładami niż w przypadku prostszych skryptów jak Prestashop czy Shopify. Wdrożone przez niedoświadczonego programistę, który nie ma obycia z systemem czy właściwym ładowaniem kolekcji produktów z pewnością szybko stanie się ociężałe i powolne. Oszczędności szybko mogą się zemścić w postaci powolnego działania skryptu oraz większych nakładów serwerowych.

Koszt wdrożenia

Jest to chyba największa wada Magento, koszt wdrożenia w stosunku do prostszych odpowiedników może być nawet kilkukrotnie wyższy, a w przypadku dużego sklepu internetowego nad którym pracuje zespół osób, w którym występują dodatkowe integracje z systemami takimi jak ERP, PIM, WMS ilość roboczogodzin może ostylować w granicach tysięcy. Dlatego też Magento nie powinno być wybierane przez małe sklepy internetowe, a jeżeli już to należy unikać większych modyfikacji programistycznych, ograniczając się do gotowych szablonów.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: