4 pomysły na skuteczny Content Marketing dla B2B

07.05.2019 Angelika Siczek
Kołowroty maszyny z napisem b2b content i marketing. Jest to metafora zależności powodzenia b2b z działaniami content marketing.

Czym jest Content Marketing? To przede wszystkim potężne narzędzie, które szczególnie w branży B2B ma duży wpływ na osiąganie pokaźnych zysków, a gdy się o niego nie zadba, może okazać się, że firma poniosła fiasko.

Czym jest Content Marketing?

Content Marketing jest inaczej zwany marketingiem treści. Jednak nie odnosi się on jedynie do słowa pisanego, a swoim zasięgiem obejmuje wszystko to, z czego może skorzystać użytkownik, w tym: filmiki video, zdjęcia, podcasty i infografiki. Uwzględnia więc wszystko to, co jest w stanie zainteresować i utrzymać uwagę danego odbiorcy oraz nakłonić go do podjęcia konkretnego działania – np. zakupu produktów lub usług, albo pozostawienie w serwisie swojego maila itp.

Do czego służy Content Marketing?

Przede wszystkim umożliwia spersonalizowanie swojej marki i budowanie lojalności wśród swoich klientów. Dzięki prowadzeniu działań contentowych buduje się swoją tożsamość i tworzy wizerunek. W efekcie w serwisie generuje się ruch, który przekłada się na decyzje zakupowe klientów. Content Marketing to szczególnie potężne narzędzie w działalności e-commerce. Sklep B2B nie mógłby funkcjonować, gdyby nie odpowiednie przedstawienie swojej ofert i zaprezentowanie całej działalności firmy.

Interesuje Cię efektywne budowanie swojej marki i realny wzrost sprzedaży? Zobacz, jakie działania content marketingowe warto prowadzić, aby osiągnąć zamierzone efekty.

E-mail marketing

W dobie królowania mediów społecznościowych mogłoby wydawać się, że e-mail odszedł już w zapomnienie. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Odpowiednio przeprowadzona kampania e-mail marketingowa może zapewnić świetne rezultaty i zagwarantować lojalność klienta, który otrzyma na swoją skrzynkę spersonalizowaną ofertę.

Jeśli prowadzisz własną platformę B2B, wiesz, jak niezwykle ważne jest pozyskiwanie adresów e-mail. Listy mailingowe i spersonalizowane wiadomości  wysyłane do klientów, szczególnie w branży B2B, są niezwykle istotne, ponieważ przedsiębiorcy znaczną część czasu spędzają na korzystaniu ze skrzynki mailowej. Istnieje więc duża szansa, że otwierając korespondencję, zwrócą uwagę właśnie na Twoją ofertę.

Aby kampania e-mailowa była skuteczna, zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • Pisz wprost – tak aby Twój odbiorca od razu wiedział, czego dotyczy mail. Jeśli to obniżka, koniecznie ujmij w tytule maila o ile %.

 • Zwracaj się do odbiorcy po imieniu. Niezależnie od tego, czy w swojej etykiecie przyjmujesz formę Pan/Pani, czy wolisz mniej formalne zwroty, zawsze używaj imienia swojego odbiorcy. Im bardziej spersonalizujesz maila, tym lepiej zostanie on odebrany.

 • Zautomatyzuj swoje wiadomości. Jeśli np. Twój klient co tydzień dokonuje zakupu, a zdarzy mu się któryś pominąć, powinien automatycznie otrzymać wiadomość z zapytaniem, co się stało. Tego typu pytanie sprawi wrażenie, że jest on dla Ciebie ważnym kontrahentem. Pamiętaj, aby różne maile wysyłać do różnych odbiorców, żeby przypadkiem nowi klienci nie otrzymali wiadomości skierowanej do stałego odbiorcy usług.

 1. Blog

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tyle firm prowadzi własne firmowe blogi? Czy rzeczywiście, aż tyle się u nich dzieje? Blog firmowy spełnia dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest pozyskiwanie ruchu na stronie, który może przełożyć się na zdobycie nowych klientów. Drugą funkcją jest budowanie wizerunku eksperta w danej branży. Jeśli więc posiadasz specjalistyczną wiedzę z dziedziny, w której pracujesz, warto podzielić się nią z szerszym gronem. Potencjalni klienci, czytając Twój blog, zyskają pewność, że jesteś profesjonalistą i dobrze znasz się na swoim fachu.

Blog firmowy jest dobrze postrzegany również przez roboty Google’a. Ciekawa i użyteczna treść w połączeniu z działaniami SEO, czyli odpowiednią optymalizacją treści pod kątem wyszukiwarek, przynosi pożądane rezultaty w postaci wysokiej pozycji  Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. W efekcie potencjalni klienci wyszukujący danego zagadnienia powiązanego z Twoją dziedziną, trafiają na Twoją stronę, która dzięki pozycjonowaniu znajdzie się np. w TOP 10 wyników w wyszukiwarce Google.

W platformach e-commerce, np. Magento, blog jest często funkcją domyślną. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze artykułów blogowych i wybieraniu właściwych słów kluczowych, które będą wysoko rankować.  Aby dowiedzieć się, jakie słowa powinieneś użyć, skorzystaj z darmowych narzędzi – planerów fraz kluczowych, np. Answear The Public lub Ubersuggest. Warto pamiętać, że użytkownicy, poszukując danej odpowiedzi, wpisują w wyszukiwarkę całe zapytania – np. Jak zoptymalizować stronę pod kątem SEO?.  Jeśli więc dowiesz się jakich informacji poszukują Twoi klienci, możesz tworzyć artykuły blogowe odpowiadające dokładnie za ich zapytania. Dzięki temu naturalnie zwiększysz ruch w swoim serwisie, nie płacąc za dodatkowe reklamy.

Jeżeli na swoim blogu zadbasz o ciekawe i wartościowe treści, zyskasz odbiorców, którzy chętnie wrócą po więcej. Tym samym zbudujesz swoją grupę odbiorców, w oczach których będziesz prawdziwym ekspertem. Zwiększysz  współczynnik konwersji, ponieważ duża część odwiedzających stanie się kupującymi. Podniesiesz rozpoznawalność swojej marki, a także zbudujesz lojalność klientów, dając im powód do powrotu na Twoją witrynę.

 1. Treści za e-mail

Jak już wiesz, treść  to potężna broń. Potrafi równie skutecznie zachęcać, jak i zniechęcać klientów do zakupu. Treści w sklepie B2B pozwalają na różnorodne zaangażowanie klientów. Jednym z nich jest oferowanie klientom treści w postaci gotowych rozwiązań, np. szczegółowych instrukcji, eksperckich publikacji (e-booków), zapraszania do skorzystania z bezpłatnych webinarów, darmowego kursu, publikowanie eksperckich wywiadów, a wszystko to jedynie za pozostawienie przez nich swojego adresu e-mail. Dzięki takiemu działaniu obie strony odnoszą korzyści. Ty zyskujesz cennego leada w postaci e-maila. Możesz więc włączyć go do swojej listy mailingowej, aby wysyłać użytkownikowi swój newsletter i tym samym zachęcać do dokonania zakupu. Z kolei  odbiorca otrzymuje darmowy produkt w postaci użytecznej treści, które mogą mu się przydać w wielu różnych sytuacjach.  

Dobrym przykładem pozyskiwania adresów w sektorze B2B jest FreshBooks. Jako program umożliwiający wystawianie faktur, skłania przedsiębiorców do skorzystania ze swoich usług. W zamian za sporządzenie faktury pozyskuje adres e-mail, który następnie włącza do swojego grona odbiorców kampanii e-mail marketingowej.

Analizując oferowane użytkownikom, treści zastanów się, jaki ich rodzaj byłby najbardziej interesujący. Często osoby boją się powierzać komuś swój adres e-mail, żeby nie otrzymywać tzw. spamu. Dlatego też, zanim przystąpisz do sporządzania contentu, przemyśl dokładnie, czego oczekują Twoi odbiorcy z firm B2B.

 1. Potęga influencera

W dzisiejszych czasach nie przemawiają do nas eksperci ubrani w białe fartuchy i profesjonaliści tłumaczący niezrozumiałym językiem tajniki swojego fachu. Wolimy słuchać ludzi takich jak my – w podobnym wieku, o podobnych zainteresowaniach, ludzi, którzy potrafią przyciągnąć naszą uwagę swoim „zwykłym” życiem. Takimi osobami są właśnie influencerzy, którzy podbili social media i wiele rozmaitych rynków.

Treść, którą swoim odbiorcom przekazują influencerzy ma różne postacie. Może to być post na blogu dla ekspertów, post zamieszczony w mediach społecznościowych, wideo na YouTube, a nawet reklama z influencerem emitowana w TV.

Reklamowanie Twoich usług za sprawą influencerów to strzał w dziesiątkę,  jeśli wiesz, że za ich pomocą jesteś w stanie dotrzeć do grona swoich odbiorców. Ważne więc, aby osoby promujące dany produkt lub usługę, dobierać odpowiednio pod swoich klientów i branżę. Możesz również spróbować stworzyć własnego influencera, czyli personę, promującą tylko usługi Twojej marki i próbować uczynić ją znakiem rozpoznawczym Twojego przedsiębiorstwa.

Gdzie najlepiej sprawdzają się influencerzy? Największą popularnością cieszą się w branży lifestylowej, modzie, sporcie, czy fitness e-commerce. Dzięki licznemu zainteresowaniu tymi dziedzinami  łatwo trafić do grona potencjalnych odbiorców. Chwytliwe treści, kolorowe zdjęcia prezentujące produkty, przyciągają uwagę, więc rzadko kiedy pozostają niezauważone podczas scrollowania Facebooka lub Instagrama. Jednak rynek influencerów nie ma ograniczeń. Praktycznie dla każdej branży można znaleźć odpowiednią osobą do promowania produktów.

Content Marketing wyróżni Cię na tle konkurencji

Prowadząc działania z zakresu Content Marketingu pamiętaj, że Twój produkt nie jest dla klientów celem samym w sobie. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz dodatki, odzież, elektronikę, żywność, czy coś zupełnie innego. Klienci kupują go, ponieważ to dzięki niemu chcą osiągnąć zamierzony efekt. Z tego powodu możesz wykorzystać swoją potęgę, tworząc różnego rodzaju wartości – od treści eksperckich tłumaczących jak prawidłowo korzystać z produktu, jak go przechowywać, kupować, a nawet sprzedawać, po rankingi obowiązkowych produktów, które trzeba wybrać, aby osiągnąć wybrany cel. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i sprawnego działania. W dobie internetu trudno jest wyróżnić się, nie powielając tego, co już zostało zrobione. Na szczęście kreatywność to proces. Jeśli więc będziesz konsekwentny, zaowocuje upragnionymi efektami.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: