5 korzyści z posiadania ujednoliconej strony B2C i B2B

21.08.2018 Angelika Siczek
b2b i b2c na tablicy korkowej

Coraz więcej firm sprzedaje produkty jednocześnie w kanale B2B i B2C, aby zwiększyć sprzedaż i zwiększyć swój udział w rynku. Firmy, które wytwarzają produkt lub sprzedają go w większych ilościach, mogą czerpać korzyści z efektu skali i generować olbrzymie marże sprzedawane bezpośrednio konsumentom, a nie tylko firmom z rabatem hurtowym.

5korzysci

Ujednolicanie witryny B2C i B2B

Jednym z najbardziej oczywistych przykładów sprzedaży zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom jest producent. Zazwyczaj nie mogą sprzedać wystarczającej ilości produktów bezpośrednio konsumentowi, aby pokryć całą sprzedaż i polegać na sprzedaży B2B. Jednak korzyść płynąca z marży zysku polegającej na wycinaniu pośrednika z bezpośrednią sprzedażą konsumentowi jest zdecydowanie zbyt wysoka, aby ją zignorować.

Tradycyjnie wiele firm podzieliło swoje witryny na kanały B2B i B2C, co miało za zadanie uprościć operacje, w związku z różnicami, jakie występują w tych dwóch kanałach sprzedaży. Amazon zrobił to nawet z innym hurtowym adresem URL. Ostatecznie strona została zamknięta, a kanał B2B zintegrowany z flagowym Amazon.com, teraz zarówno firmy jak i konsumenci dokonują zakupów w ramach tej samej witryny. Dlaczego firma zdecydowała się na tego typu zmianę? Przyjęcie tej decyzji przez największą firmę handlu elektronicznego na świecie nie może zostać zignorowane.

Opierając się na doświadczeniach firm, które miały jedną witrynę lub wiele witryn, oto niektóre z kluczowych korzyści, posiadania jednej zunifikowanej witryny B2B i B2C:

1. Uniwersalne zarządzanie katalogami

Jedna witryna pozwala zarządzać wszystkimi produktami w jednej ujednoliconej bazie danych. Można włączać i wyłączać niektóre produkty dla niektórych użytkowników lub klientów B2B lub B2C, ale jest to o wiele łatwiejsze niż zarządzanie wieloma katalogami.

2. Mniej problemów technicznych

Jest tylko jeden kod do utrzymania. O wiele łatwiej jest zarządzać jedną stroną niż dwoma. Może istnieć dodatkowa personalizacja, ale ogólnie to mniej pracy niż utrzymanie i zmiana dwóch sklepów.

3. Jedna strona i marka do promowania

Jest to najbardziej kluczowy czynnik. Masz tylko jedną witrynę do zapamiętania dla klientów, jedną markę do promowania i nie ma wątpliwości co do tego, dokąd się udać. Jest to znaczne ułatwienie dla marketingu i promocji witryny.

4. Potencjalnie prostsze operacje

Mówię tu potencjalnie, ponieważ czasami jest dużo pracy technicznej, aby jedna strona działała zarówno dla B2B, jak i B2C. Jednak po uruchomieniu zazwyczaj jest łatwiej. Dzieje się tak dlatego, że na jednej stronie istnieje tylko jedno miejsce do integracji z systemami takimi jak ERP, CRM i innymi. W związku z tym można utrzymywać pojedyncze integracje i systemy, zamiast uruchamiać wiele stron internetowych, które mogą wymagać osobnych integracji.

5. Kupujący B2B chcą kupować jak konsumenci

Jako firma chcemy kupować szybko, sprawnie i po dobrej cenie. Czas jest najważniejszym zasobem pracownika, a żadna firma nie chce go marnować na kupowanie produktu. Nie chcemy tracić czasu na podróż do sklepu lub rozmowę przez telefon, jeśli można tego uniknąć bez szkody dla biznesu. Dlatego posiadanie doświadczenia, które pozwala nam wyszukiwać, poznawać produkt i kupować szybko, tak jak konsument, jest zwykle pożądane.

Posiadanie jednej strony zarówno dla B2B, jak i dla B2C ułatwia zaoferowanie konsumentom lepszego doświadczenia zakupowego. Często wystarczy jedynie nałożenie dodatkowej personalizacji B2B, takiej jak lepsze ceny, płacenie za faktury i inne opcje B2B.

Poruszaj się szybciej niż konkurencja

Coś musi być na rzeczy, gdy jedne z największych firm eCommerce na świecie uznają korzyści i idą naprzód wykorzystując tylko jedną witrynę. Nie sądzę, aby firmy mogły zignorować tak istotne korzyści operacyjne. Może to znacznie uprościć biznes i przyspieszyć działanie w świecie eCommerce.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: