7 metod na ulepszenie sklepu B2B

16.01.2020 Angelika Siczek
małe kartony z ikoną wózka zakupowego włożone do makiety wózka zakupowego

Prowadzisz działalność B2B, korzystając z platformy sprzedażowej? To dobry krok, ponieważ łatwiej docierasz do swoich potencjalnych klientów. Jednak nawet jeżeli prowadzisz satysfakcjonującą działalność, powinieneś wyjść poza dotychczas przyjęte schematy. Współcześni klienci szukają czegoś więcej niż sprawnie przebiegającej transakcji. 

 

Z badań i obserwacji wynika, że coraz więcej konsumentów w branży business to business poszukuje doświadczeń zakupowych podobnych do tych, które otrzymują poruszając się w sferze B2C. W badaniach Gallup’a udowodniono, że tylko 29% klientów jest w pełni zaangażowanych i chętnie inwestuje w firmy, z którymi prowadzi interesy. Oznacza to, że aż 71% przedsiębiorstw jest skłonnych zmienić swojego kontrahenta. Jeśli więc zależy Ci, aby nie być na przegranej pozycji, przyciągać nowych odbiorców i utrzymywać lojalność obecnych klientów, powinieneś dostosować swoją działalność do nowych wymagań rynku. W tym przede wszystkim postawić na nowoczesną stronę internetową i zoptymalizowane doświadczenia zakupowe. W jaki sposób to zrobić?

Ulepszenie sklepu B2B

Poznaj 7 metod ulepszenia swojego sklepu B2B

Zanim zapoznasz się z metodami, pamiętaj, że każdą z nich musisz dostosować do swojej branży. Wszystkie działania, jakie podejmiesz, powinny być poprzedzone odpowiednią dla Twojego przedsiębiorstwa analizą.

 1. Zaplanuj strategię marketingową i celowane kampanie reklamowe

Największym błędem, który możesz popełnić, jest stworzenie nowej witryny internetowej i wytyczenie specjalnej ścieżki zakupowej dla klientów, bez wcześniejszego wybrania swojej grupy docelowej. Pamiętaj więc, aby nie zaczynać całej pracy od końca! Zanim podejmiesz odpowiednie kroki, przeanalizuj swój target. Ustal, kto jest odbiorcą Twoich usług i gdzie możesz go znaleźć.

W tym celu stwórz całą strategię marketingu internetowego. Zrób to na samym początku działania! Przygotuj się na to, że będzie trzeba przeznaczyć odpowiedni budżet na kampanie reklamowe i zbadanie reakcji Twoich potencjalnych odbiorców. Tworząc reklamy, weź pod uwagę płatne kanały, w tym: reklamy displayowe, Google Ads, e-mailing i media społecznościowe.

 1. Postaw na wielokanałową sprzedaż

Pamiętaj, że opracowanie strategii wielokanałowego handlu zapewni Twoim klientom płynną nawigację podczas całego procesu zakupowego. Twoja obecność w różnych miejscach sprawi, że ze względu na łatwy i szybki dostęp, chętniej będą do Ciebie powracać. Możliwość korzystania z usług firmy przez urządzenia mobilne to obecnie priorytet w projektowaniu platform e-commerce.

Dzięki strategii omnichannel Twoi klienci będą mogli korzystać z Twoich usług za pośrednictwem każdego urządzenia. Od smartfona, przez tablet, po komputer desktopowy. Będą również mogli płynnie przemieszczać się pomiędzy kanałami –  np. wybierając produkty na jednym urządzeniu, a finalizując transakcję na drugim. Zapewni im to spójne doświadczenia w każdym momencie styczności z Twoją działalnością.

Co zyskasz oprócz zadowolonych klientów? Dzięki omnichannel będziesz mógł pozyskiwać dane o swoich użytkownikach, badać ich zachowania i preferencje, sprawdzać, co robią na Twojej stronie oraz jaka forma zakupu odpowiada im najbardziej. Zyskasz więc spójny obraz klientów i ich zakupowych nawyków. Pomoże Ci to w stworzeniu skutecznej strategii Customer Experience Management (CXM), dzięki której będziesz mógł spersonalizować oferty i zoptymalizować każdy proces zakupowy klienta.

 1. Stwórz optymalizację  pod urządzenia mobilne

Wiesz już, że strona zoptymalizowana pod urządzenia mobilne to warunek konieczny. Dlaczego? Okazuje się, że w 2019 roku przecięty dorosły Amerykanin spędza 2 godziny i 55 minut dziennie na smartfonie (Report by Yoram Wurmser, 30 maja 2019). To o 9 minut więcej niż w 2018 roku. Tendencja ta zapewne będzie dalej rosnąć. Dlatego w pierwszej kolejności warto się skupić na odpowiedniej platformie mobilnej.

Strona B2B musi być responsywna i prawidłowo funkcjonować na wszystkich urządzeniach. Powinna być też kompletna i wszędzie zawierać ujednolicone informacje. Warto wyposażyć ją w możliwość kontaktu, np. chatbota i w takie same systemy płatności. Jeśli będą istniały różnice pomiędzy urządzeniami, potencjalni klienci mogą zaniechać robienia zakupów u Ciebie i przenieść się na platformę konkurencji.

 1. Zadbaj o szybki kontakt z klientem za pomocą chatbota

Niestety mimo chęci nie zawsze mamy czas na odpowiadanie na każde zapytanie. Aby nam to ułatwić, stworzono chatboty, które są w stanie w skuteczny sposób odpowiedzieć na najczęstsze wątpliwości klientów. Chatboty pomagają też w sprzedaży, organizowaniu promocji, a co najważniejsze – są dostępne przez całą dobę.

Dlaczego jeszcze są tak pomocne? Trzeba pamiętać o tym, że jeśli klient nie znajdzie w witrynie odpowiednich informacji, może zniechęcić się i całkowicie zrezygnować z transakcji. To samo dzieje się w przypadku problemów ze złożeniem zamówienia czy z płatnościami. Badania Genesys dowodzą, że chatbot jest w stanie zmniejszyć porzucanie koszyków w kluczowych momentach transakcji aż o 50%!

 1. Personalizuj doświadczenia klientów

Każdy z nas lubi być wyjątkowy. Dlatego też dotyczy to także klientów B2B. Branża ta ma pokaźną historię budowania sieci kontaktów, podpisywania długoterminowych umów i nawiązywania relacji offline. Jednak w cyfrowej rzeczywistości tego typu działania również są ważne. Przybierają tylko nieco inną formę.

Jeśli więc chcesz stać się konkurencyjny, postaw na personalizację. Zapewnij swoim klientom indywidualne oferty, specjalne promocje i rabaty. Pozwól im na dostosowanie konta pod własne wymagania. Witryna e-commerce z możliwością personalizacji sprawia, że klient czuje się zaopiekowany i ma wrażenie, że nie jest jedynie kolejnym anonimowym numerem transakcji, a ważnym dla Ciebie kontrahentem.

 1. Pamiętaj o SEO

SEO (Search Engine Optimization) to optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Tego typu działania zapewniają Ci widoczność w internecie, czyli to, że wyświetlisz się swoim klientom, gdy będą poszukiwać produktów lub usług związanych z Twoją działalnością. Bez względu na to, gdzie mieści się siedziba Twojej firmy, jeśli posiadasz platformę e-commerce B2B, niezbędne jest zadbanie o pozycjonowanie i wysokie miejsce w rankingu wyszukiwania.

Przy odpowiednim pozycjonowaniu swoich usług będziesz zawsze o krok przed konkurencją. Badania dowodzą, że 50% osób częściej klika w wynik, jeśli marka pojawia się wielokrotnie w wynikach wyszukiwania – na różne frazy (40 Unbelievable SEO Statistics You Need to Know). Jeśli więc zoptymalizujesz swoją stronę zgodnie ze strategią SEO, Twoja firma z pewnością zyska nowych odbiorców.

 1. Stale dbaj o Content Marketing

Jeśli zaadaptujesz odpowiednią strategię SEO, nie może ona istnieć bez Content Marketingu. Jest on przecież nie tylko tworzeniem treści pod pozycjonowanie, ale także polem styczności z Twoim klientem i szansą na nawiązanie relacji z potencjalnymi odbiorcami. Na współczesnym rynku wiele firm korzysta z działań content marketingowych, odnosząc różne sukcesy. Warto również podkreślić, że wszystkie kreowane treści przyczyniają się też do budowy wizerunku eksperta w branży.

Co wchodzi w skład działań content marketingowych? To przede wszystkim dzielenie się branżowymi aktualnościami, wskazówkami, promocjami i wiedzą. Można więc tworzyć specjalistyczne blogi, na których edukuje się swoich klientów. Pokazywać, jak wyglądają Twoje produkty i jak z nich korzystać – filmiki i zdjęcia. Mogą to być także kanały prowadzone w social mediach. Dzięki tego typu działaniom zwiększasz swoją wiarygodność, budząc zaufanie odbiorców.

Pamiętaj, że udoskonalając stronę internetową, musisz szerzej spojrzeć na całą swoją działalność i holistycznie podejść do problemu. Pamiętaj, że w branży e-commerce klient oczekuje więcej niż tylko zakupionych produktów. Ważne są wszystkie doświadczenia w styczności z Twoją marką. Zaspokajanie potrzeb odbiorców bywa wymagające. Jeśli jednak zrobisz to w odpowiedni sposób, otrzymasz zwrot w postaci zwiększenia zysków i płynnego działania swojej firmy!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: