Architektura MACH – czym jest i jak działa?

25.03.2022 Oliwia
architektura mach

Odporny na przyszłe zmiany i skoncentrowany na potrzebach użytkowników – taki powinien być Twój sklep internetowy, aby mógł swobodnie się rozwijać. Te cele można osiągnąć na wiele sposobów, ale w ostatnim czasie architektura MACH wydaje się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. W tym artykule omówimy, czym jest i jak działa architektura MACH i jak możesz wykorzystać ją w swoim biznesie e-Commerce. 

Na początek wyjaśnijmy ten tajemniczo brzmiący skrót. MACH to akronim odnoszący się do czterech nowoczesnych technologii IT i z angielskiego oznacza:

 • Microservice-based
 • API-first
 • Cloud-native
 • Headless

Sklepy wykorzystujące architekturę MACH korzystają z tych technologii, aby zbudować biznesy, które są odporne na różnego rodzaju wyzwania, elastyczne i nowoczesne. Przyjrzyjmy się bliżej, jak to działa i przeanalizujmy poszczególne składniki architektury MACH. 

Microservice-based, czyli oparty na mikroserwisach

Jakiś czas temu, aplikacje były tak zwanymi monolitami. Oznacza to, że stanowiły jedną całość – można było korzystać albo ze wszystkiego albo z niczego. Każda funkcja i opcja była na stałe wbudowana w architekturę aplikacji. W przypadku mikroserwisów wygląda to inaczej. Są to niewielkie moduły, które są odpowiedzialne za wykonywanie tylko jednej czynności. Mogą być zatem rozwijane i zarządzane niezależnie, bez konieczności wpływania na inne elementy w tej układance. W świecie e-Commerce takim mikroserwisem może być wyszukiwarka lub moduł płatności. Modyfikowanie jednego z nich nie wpływa na pracę reszty sklepu. 

Wypływa z tego wiele korzyści. Jeśli jakiś element stanie się przestarzały, lub będzie wymagać ulepszeń – możesz je wprowadzić bez modyfikowania całej platformy. Oszczędzasz w ten sposób mnóstwo czasu i pieniędzy.

API-first, czyli uniwersalny sposób komunikacji

Ten akronim oznacza application programming interface, czyli interfejs programowania aplikacji. To powszechny sposób komunikacji między narzędziami, platformami i wtyczkami. Sklep internetowy oparty na API może łatwo wdrażać nowe rozwiązania (np. moduł analityczny, wtyczkę do śledzenia zamówień, notyfikacje push i całą masę innych usług) bez konieczności przebudowywania całej architektury. Jeśli zatem potrzebujesz dołożyć „nowy klocek” do swojego sklepu – z pomocą API zrobisz to szybko i łatwo. A jeśli masz doświadczonego programistę na pokładzie, całość da się ukończyć w naprawdę krótkim czasie.

Cloud-native, czyli z myślą o chmurze

Chmura to bez wątpienia przyszłość całego IT i e-Commerce. Aplikacje i platformy chmurowe są szybkie, bezpieczne i – co najważniejsze – łatwo skalowalne. Oznacza to, że możesz łatwo rozwijać biznes i nie musisz inwestować w nowe zasoby i infrastrukturę IT. Wszystko to spoczywa na barkach Twojego dostawcy. Gdy zabraknie zasobów albo przepustowości – po prostu decydujesz się na wyższy plan i… to tyle! Możesz działać dalej. 

Aplikacje i platformy cloud-native nie muszą być przenoszone do chmury. Zostały bowiem od początku zaprojektowane z myślą o tym środowisku. Jeśli obecnie korzystasz z rozwiązań, które nie działają w chmurze, prawdopodobnie prędzej czy później czeka Cię migracja do chmury (dotyczy to platformy e-Commerce, danych i innych rozwiązań, z których korzystasz). To może być drogi i czasochłonny proces. Lepiej od razu zdecydować się na rozwiązania cloud-native. 

Headless

Headless commerce to od jakiegoś czasu jeden z najważniejszych trendów w tym sektorze. O co chodzi? Na początek przypomnijmy, że każda platforma e-Commerce działa na dwóch poziomach: 

 • Frontend
 • Backend

Obie te warstwy są ze sobą ściśle powiązane. Zmiany we frontendzie skutkują zmianami w backendzie i vice versa. W modelu headless te warstwy działają niezależnie. Warstwa backendowa staje się „headless”, czyli dosłownie „bezgłowa”. W praktyce oznacza to, że możesz dowolnie modyfikować frontend sklepu bez wprowadzania zmian w backendzie. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala na praktycznie nieograniczoną elastyczność. Z headless commerce możesz wdrażać nowe usługi i rozwiązania bezproblemowo, nawet jeśli chodzi o technologie, które… jeszcze nie istnieją!

M + A + C + H = MACH architecture

Kiedy połączysz te cztery elementy w swoim sklepie, otrzymasz architekturę MACH. Twój sklep staje się niezwykle elastyczny (zarówno z punktu widzenia Twojego, jak i Twoich klientów) i odporny na przyszłe zmiany. Może rosnąć razem z rynkiem bez większych ograniczeń czy problemów. Co więcej, nie musisz polegać na jednym systemie, który zajmie się wszystkimi funkcjami. Z MACH możesz wybrać najlepsze rozwiązania i zintegrować je w jednej, w pełni funkcjonalnej platformie. 

Kwestie do rozważenia

Oczywiście nadal musisz pamiętać o kilku elementach, zanim podejmiesz decyzję o przejściu na architekturę MACH. Oto najważniejsze z nich:

 • Upewnij się, że wszystkie opcje i narzędzia, z których będziesz korzystać, wykorzystują/mogą wykorzystywać API.
 • Sprawdź, czy będziesz mógł rozwijać, skalować i aktualizować wszystkie elementy niezależnie.
 • Upewnij się, że Twój dostawca chmury zapewnia wystarczającą skalowalność i odpowiedni poziom obsługi (tzw. SLA).
 • Dowiedz się, jak wybrane rozwiązanie headless commerce będzie działać w praktyce.

 

Gdy już uzyskasz satysfakcjonujące odpowiedzi na te cztery kluczowe pytania, jesteś na dobrej drodze do stworzenia biznesu w pełni gotowego na to, co może przynieść przyszłość e-Commerce.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: