Audyt UX sklepu internetowego – na czym polega i jak może Ci pomóc?

02.08.2022 Angelika Siczek
audyt ux jak moze ci pomoc

Doskonałe doświadczenia użytkowników to chyba najważniejszy aspekt każdego sklepu internetowego. Jeśli chcesz przyciągać i utrzymywać klientów, musisz zaoferować im szybkie i wygodne wrażenia zakupowe (wiele opcji wysyłki, dostawy i szeroką ofertę). Jednakże typowy audyt UX skupia się przede wszystkim na tym, jak działa Twoja strona/aplikacja. I właśnie o tym dzisiaj porozmawiamy.

Na czym polega audyt UX?

Audyt UX to analiza Twojego sklepu i sposobu, w jaki działa. Celem jest sprawdzenie, czy Twój sklep (lub aplikacja) jest:

 • w pełni funkcjonalny,
 • intuicyjny w użytkowaniu (nawet dla mniej technicznych osób),
 • spójny ze współczesnymi trendami i wymaganiami klientów.

 

W dzisiejszych czasach sklepy internetowe muszą spełniać wiele wymagań. Powinieneś zaoferować przynajmniej kilka opcji płatności i dostawy, zapewnić wyczerpujące opisy produktów wraz ze zdjęciami wysokiej jakości. Bardzo atrakcyjne są również  dodatkowe formy zapoznania się z produktem (np. rozszerzona rzeczywistość, prezentacje 360), całodobowa obsługa klienta (poprzez chatboty). Intuicyjna nawigacja, przejrzyste menu, kategorie produktowe to także bardzo ważne aspekty dla klienta.

Audyt UX ma pokazać, czy klienci mogą łatwo znaleźć wszystko, czego potrzebują, żeby złożyć zamówienie. Musi odpowiedzieć na pytania – czy proces zakupowy jest łatwy i zrozumiały? Czy wszystko działa prawidłowo z technicznego punktu widzenia? Jeśli coś wymaga naprawy lub usprawnienia, audyt UX powinien przedstawić konkretne rekomendacje.

Jakie są korzyści audytów UX?

E-commerce dynamicznie się rozwija. Sklepy, które dobrze sobie radziły 10 lat temu, dzisiaj mogą mieć poważne problemy (jeśli nie rozwijały się razem z rynkiem i się do niego nie dopasowywały). Oczekiwania klientów się zmieniają, pojawiają się nowe formy płatności, powstają nowe technologie, nowe usługi stają się popularne. Musisz mieć świadomość zachodzących zmian i właśnie audyt UX pokaże Ci, czy Twój sklep może nadal skutecznie pozycjonować się  w rankingach.

Z drugiej strony, jeśli coś wymaga usprawnień, powinieneś szybko to naprawić i wrócić na właściwe tory. Nie oszukuj się, e-commerce to bardzo dynamiczna branża – sklepy muszą się stale rozwijać i usprawniać. Tylko w ten sposób prześcigniesz konkurencję.

Co należy wziąć pod uwagę podczas audytu UX?

Każdy audyt UX składa się z kilku elementów. Oczywiście poszczególne audyty mogą się od siebie różnić, w zależności od tego, kto je przeprowadza. Jednak jest kilka stałych elementów. Oto one:

WYWIAD Z KLIENTEM I RESEARCH

Profesjonalna firma audytująca zawsze zaczyna pracę od jak najlepszego poznania Twojej firmy. W jakiej branży działasz? Kim są Twoi klienci? Jakie produkty sprzedajesz? Na ogół te pytania są zadawane podczas wywiadu z klientem. Gotową lista pytań, dopasowana pod klienta, ułatwia uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji.

POZNANIE SPOSOBU DZIAŁANIA SKLEPU

Tutaj specjalista UX wciela się w rolę typowego klienta. Mamy kilka gotowych scenariuszy, które wskazują, jakie czynności należy wykonać, aby zobaczyć, na ile są one łatwe (i oczywiście czy się udadzą). Takie czynności to np.:

 • złożenie zamówienia,
 • wysłanie zapytania do obsługi klienta,
 • przeprowadzenie rozmowy z chatbotem,
 • znalezienie konkretnego produktu,
 • wprowadzenie zmian w zamówieniu po jego złożeniu itp.

 

Na tym etapie sprawdzane jest, czy wszystkie elementy są w pełni widoczne, łatwe do kliknięcia i zrozumiałe. Jeśli używasz trudnych terminów lub przyciski są małe (to częsty problem w aplikacjach mobilnych), prawdopodobnie nieświadomie tracisz część klientów.

ANALIZA DANYCH STATYSTYCZNYCH

Dzisiaj chyba każdy sklep ma podpięty moduł analityczny. Na ogół jest to Google Analytics, ale to nie jest wymóg. Przeprowadzenie pogłębionego audytu UX wiąże się z poznaniem analityki Twojego sklepu. Musimy poznać typowe zachowania użytkowników i sprawdzić, czy nie ma w nich nic niepokojącego. Na przykład wysoki wskaźnik odrzuceń wskazuje, że na stronie głównej jest coś, co zniechęca klientów. Im więcej danych mamy, tym lepszy jest nasz audyt.

DZIAŁANIE STRONY I WERSJA MOBILNA

To ostatni, ale wciąż szalenie istotny element. Po pierwsze, jakiś czas temu Google wprowadziło politykę mobile-first indexing. Oznacza ona, że to wersja mobilna (a nie desktopowa) jest indeksowana przez boty Google. Zatem wersja mobilna Twojego sklepu musi działać bez zarzutu. Po drugie, musisz pamiętać o najnowszych wymaganiach Google – tzw. core web vitals. Zgodnie z nimi strona powinna się ładować szybko (idealnie w czasie poniżej 2 sekund!) i być stabilna (jeśli w trakcie ładowania elementy się przesuwają, otrzymujesz minusowe punkty).

Kto powinien przeprowadzić audyt UX?

Na ogół masz dwie opcje. Możesz albo zrobić to wewnętrznie, albo nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną. Szczerze polecamy drugie rozwiązanie. Firma zewnętrzna (najlepiej software house) może dostrzec problemy, o których Twoi pracownicy mogą nawet nie pomyśleć lub pominąć.

Jeśli chcesz przeprowadzić audyt UX strony internetowej (niekoniecznie sklepu internetowego) – jesteśmy do Twojej dyspozycji! Przejdź do sekcji kontakt i wyślij zgłoszenie. Odezwiemy się, jak szybko to będzie możliwe.

 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: