Co musisz wiedzieć o funkcjonalnościach Magento dla B2B?

06.07.2022 Angelika Siczek
co-musisz-wiedziec-o-funkcjonalnosciach-magento-b2b

Magento (obecnie Adobe Commerce) to jedna z najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych platform e-commerce, na jakie można się zdecydować. Zdecydowana większość użytkowników wykorzystuje ją, aby sprzedawać produkty odbiorcom indywidualnym. Jednak Magento dobrze sprawdzi się także w relacjach B2B – gdy współpracujesz z innymi sprzedawcami, hurtownikami, producentami i dystrybutorami. Jeśli chcesz poznać biznesową stronę Magento, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jakiś czas temu Adobe wdrożyło coś, co platforma określa mianem modułu B2B. Celem jest dopasowanie Adobe Commerce do potrzeb użytkowników biznesowych. Krótko mówiąc, ten moduł daje dostęp do szeregu użytecznych funkcji i opcji, przede wszystkim do:

 • zaawansowanego zarządzania kontem,
 • nadzoru nad stanami magazynowymi,
 • zamówień hurtowych,
 • różnych metod płatności i wielu innych możliwości.

Musisz jednak wiedzieć, że wszystko to jest dostępne wyłącznie w Adobe Commerce, czyli tej rozbudowanej platformie e-commerce dla dużych firm. Jeśli pracujesz na Magento Open Source, nie będziesz miał dostępu do tych rozwiązań.

Przyjrzyjmy się teraz kluczowym rozwiązaniom B2B w Adobe Commerce.

Konta firmowe

Jeśli pracujesz z klientami B2B, możesz tworzyć dla nich specjalne konta w swoim sklepie. Dzięki temu Twoi klienci będą mogli tworzyć wiele sub-kont z dostępami i uprawnieniami zależnymi od pozycji w danej firmie. Innymi słowy, jeden klient biznesowy (np. hurtownia) może mieć wiele sub-kont dla poszczególnych pracowników.

companies

Szybkie zamówienia

Klienci B2B zamawiają produkty nieco inaczej niż osoby prywatne. Często korzystają z kodów SKU i kupują wiele produktów naraz. Dlatego w ramach modułu B2B klienci mogą korzystać z szybkich zamówień. Redukuje to proces zamawiania produktów do zaledwie kilku kliknięć. Co więcej, klienci mogą zamawiać wiele różnych SKU poprzez formularz szybkiego zamówienia, co czyni cały proces jeszcze szybszym i wygodniejszym.

quick order

Dodatkowo klienci mogą tworzyć tzw. listy zapotrzebowania. Ułatwiają one kupowanie często zamawianych produktów. Chodzi o listę składającą się z niezbędnych produktów, które automatycznie lądują w koszyku. Jeśli zatem klient przy każdym zamówieniu kupuje produkt X, może ten proces zautomatyzować.

requisition lists

Tutaj warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji – poleceniach zamówień. To zamówienia, które zostały wydane i zaakceptowane przez firmę z wyprzedzeniem. Polecenie zamówienia może być też użyte jako forma płatności. W ten sposób klient może płacić za zamówienie w swoim systemie księgowym.

Dzielone katalogi

Przydają się, gdy jeden główny katalog nie wystarcza. Możesz na przykład chcieć zaoferować określone produkty tylko jednej firmie lub masz dla niej inne ceny. W obu wypadkach możesz stworzyć katalog dzielony, który będzie zawierać produkty/ceny tylko dla wybranych klientów. Co więcej, takie katalogi można dystrybuować także wyłącznie wybranym pracownikom klienta.

shared catalog

Negocjacje cenowe

Możesz też chcieć umożliwić klientom biznesowym możliwość negocjacji cen. Tutaj przyda się funkcja My Quotes. Z jej pomocą kupujący mogą zamawiać produkty dla danej firmy i negocjować ceny.

my quotes

Metody płatności i wysyłki

Adobe daje dużą dowolność, jeśli chodzi o płatności B2B. Do wyboru jest ponad 10 metod, w tym PayPal, płatność kartą, gotówka przy odbiorze i przelewy bankowe.

payment methods

Podobnie sytuacja wygląda z dostawą. Do wyboru masz 8 różnych metod, w tym kuriera i odbiór w sklepie stacjonarnym.

shipping methods

Podsumowując, Adobe Commerce to świetna platforma e-commerce, która jest uniwersalna i sprawdza się w różnych scenariuszach, także B2B. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak można wykorzystać tę platformę do sprzedaży B2B – skontaktuj się z nami i powiedz nam o swoim biznesie i jego potrzebach. Postaramy się zaproponować optymalne rozwiązanie.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: