Czym jest m-commerce?

16.12.2022 Angelika Siczek
kobieta z zakupami

Handel internetowy stał się już jednym z najważniejszych trendów w korzystaniu z Internetu. Dzisiaj konsumenci chcą mieć szybki i łatwy dostęp do produktów i usług, także na urządzeniach mobilnych. I właśnie na tym polega m-commerce. M-commerce to po prostu handel internetowy ukierunkowany na urządzenia mobilne – smartfony i tablety. Co warto o nim wiedzieć?

Statystyki m-commerce

Szacuje się, że już prawie 4 miliardy ludzi korzystają z Internetu do kupowania produktów, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem. Kiedy rozważymy m-commerce jako procent całej sprzedaży e-commerce na całym świecie, wyraźnie widać konsekwentny wzrost:

m-commerce statystyki

Źródło: https://www.statista.com/statistics/806336/mobile-retail-commerce-share-worldwide/

A zatem, jeśli chcesz odnieść sukces w e-handlu, musisz zwracać baczną uwagę na użytkowników mobilnych.

M-commerce vs. e-commerce

W praktyce istnieje tylko jedna zasadnicza różnica między m-commerce a e-commerce. M-commerce skupia się na urządzeniach mobilnych, podczas gdy e-commerce – na tzw. urządzeniach desktopowych, czyli po prostu komputerach. Istnieją jednak pewne trendy w m-commerce, o których należy powiedzieć.

MODEL OMNICHANNEL

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, na pewno już nie raz słyszałeś to określenie. W omnichannel chodzi o dostarczanie użytkownikom tej samej wysokojakościowej obsługi niezależnie od wybranego kanału dotarcia. Innymi słowy, czy klient wejdzie do Twojego sklepu przez stronę internetową, czy przez aplikację mobilną, powinien zawsze mieć dostęp do tej samej oferty, cen i dostępnych funkcji. Dodatkowo komunikacja w tych kanałach powinna być w pełni zintegrowana, aby zbudować jeden kompleksowy UX. Bez m-commerce nie ma modelu omnichannel w e-handlu!

WYMAGANIA GOOGLE

W lipcu 2019 roku Google wprowadziło politykę mobile-first indexing, czyli indeksowanie zorientowane na urządzenia mobilne. Oznacza to, że to Twoja witryna mobilna (a nie desktopowa) jest indeksowana w wyszukiwarce. W praktyce oznacza to, że Twoja strona mobilna musi być dobrze zaprojektowana i w pełni przyjazna dla urządzeń mobilnych (tzw. design RWD), aby móc wysoko pozycjonować się w Google. To również miało swój wpływ na rewolucję m-commerce.

SZYBKA I ŁATWA OBSŁUGA POPRZEZ APLIKACJĘ MOBILNĄ

Handel mobilny musi być przede wszystkim szybki i łatwy. Nie musisz otwierać laptopa, aby szukać produktów i usług; możesz zrobić to samo za pomocą smartfona. Coraz częściej sklepy internetowe umożliwiają dostęp do swojej oferty za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które można pobrać na smartfona (tzw. aplikacje natywne) lub otwierać je poprzez przeglądarkę internetową (PWA).

Aplikacje mobilne dają Twoim klientom dostęp do:

 • Pełnej oferty Twojego sklepu: obejmuje to np. wyszukiwarkę produktów, funkcję skanowania kodów kreskowych, wyszukiwanie wizualne/głosowe, rzeczywistość rozszerzoną (AR) i wiele innych rozwiązań.
 • Składania zamówień: cały proces zakupowy powinien być możliwy do ukończenia bez konieczności przełączania się na inne urządzenie.
 • Płatności: na rynku znajdziesz kilka rozwiązań płatności online, które są w 100% przyjazne dla urządzeń mobilnych (np. BLIK, Google Pay, Apple Pay i PayPal). Standardowe przelewy także dobrze się sprawdzą.
 • Programu lojalnościowego: Wiele aplikacji mobilnych zachęca użytkowników do składania większej liczby zamówień poprzez dołączenie do programu lojalnościowego. W ten sposób mogą oni gromadzić punkty za każde zakupy i wymieniać je potem na vouchery i zniżki.

 

Pięć kroków do sukcesu w m-commerce

Jeśli chcesz docierać do użytkowników mobilnych i zapewniać im wysokiej jakości doświadczenia, zadbaj o tych pięć elementów swojej strategii mobilnej:

 1. Funkcjonalna strona mobilna: nawet jeśli nie masz aplikacji mobilnej, potrzebujesz strony internetowej w pełni przyjaznej dla urządzeń mobilnych. Skorzystaj z tego darmowego narzędzia Google, aby sprawdzić, czy Twoja strona jest mobile-friendly.
 2. Rozwiązania przyjazne dla urządzeń mobilnych: gdy klient wejdzie do Twojej aplikacji lub na stronę internetową, powinien mieć możliwość zrobienia tego samego, co mógłby zrobić na komputerze, od przeglądania produktów po złożenie zamówienia.
 3. Płatności mobilne: im więcej form płatności masz w swoim sklepie, tym lepiej. Co najmniej jedna forma płatności powinna być mobile-friendly. Inne warte rozważenia rozwiązania to płatności subskrypcyjne i BNPL (buy now, pay later, czyli kup teraz, zapłać później).
 4. Rozwiązania umożliwiające lepsze zapoznanie się z produktami: tutaj rozważ wdrożenie rozszerzonej rzeczywistości (AR), chatbota lub czatu z obsługą klienta. Dobrym pomysłem są też kalkulatory/konfiguratory, które ułatwią personalizację zamówienia.
 5. Marketing sklepu mobilnego: wykorzystaj dostępne kanały marketingowe, aby poinformować wszystkich swoich obecnych i potencjalnych klientów, że Twój sklep jest dostępny również w wersji m-commerce.

 

Case study: Neonet

Chcemy Ci pokazać dobry przykład biznesu e-commerce, który jest w pełni przyjazny dla użytkowników mobilnych. Neonet to sklep internetowy działający w branży RTV/AGD. Nasz zespół stworzył PWA, która umożliwia użytkownikom sprawne przeglądanie strony sklepu i składanie zamówień zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

neonet sklep

 

Twój sklep także może być mobile-friendly!

W Global4Net w pełni rozumiemy znaczenie m-commerce. Dlatego każdy sklep, który wdrażamy, jest w pełni przyjazny dla urządzeń mobilnych. Zobacz, jakie powinny być pierwsze kroki w świecie m-commerce i skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: