Czym jest SFA (Sales Force Automation) i jak może pomóc zoptymalizować Twoją sprzedaż?

25.04.2023 Angelika Siczek
mężczyna pracujący przy biurku

Coraz wyższy poziom konkurencji na rynku sprawia, że optymalizacja pracy Twojego zespołu sprzedaży może zadecydować o sukcesie lub porażce całej firmy. Sales Force Automation (SFA) to potężne narzędzie, które pomaga zautomatyzować i usprawnić wiele codziennych zadań, pozwalając specjalistom zająć się zdecydowanie ważniejszymi aspektami biznesu. W tym artykule przyjrzymy się działaniu SFA i odpowiemy sobie na pytanie, jak wykorzystać to rozwiązanie do optymalizacji wydajności Twojego zespołu sprzedaży.

Jak działa Sales Force Automation?

Sales Force Automation to pojęcie odnoszące się do technologii wykorzystywanej w celu automatyzacji i usprawniania procesu sprzedaży — od generowania leadów, aż po zarządzanie relacjami z klientami. Obejmuje szereg różnych funkcji, które pomagają zespołowi zarządzać całym lejkiem sprzedażowym, w tym między innymi:

 • zarządzaniem leadami,
 • zarządzaniem kontaktami z klientami,
 • zarządzaniem szansami sprzedażowymi,
 • prognozowaniem sprzedaży
 • i raportowaniem.

Te narzędzia pozwalają zespołom sprzedaży śledzić interakcje z klientami, automatyzować przebieg transakcji i pozyskiwać wartościowe dane na temat wydajności tych procesów.

Wprowadzając system SFA w swojej firmie, możesz zdecydowanie poprawić produktywność i efektywność swojego zespołu sprzedaży, jednocześnie redukując ilość pracy administracyjnej i poprawiając relacje z klientami. Rozwiązanie tego typu dostarczy Ci również cennych danych analitycznych, które przełożą się na bardziej trafione decyzje w zakresie strategii sprzedażowej.

Porównanie SFA i Marketing Automation

SFA może kojarzyć Ci się z marketing automation, ale warto zauważyć, że te dwa rozwiązania działają nieco inaczej. Pierwsze skupia się na usprawnianiu i automatyzowaniu procesu sprzedaży, zapewniając zespołowi możliwość koncentracji na finalizowaniu transakcji i budowaniu relacji z klientami. Drugie natomiast służy procesom marketingowym, obejmującym choćby generowanie i pielęgnowanie leadów, a także pracę nad zaangażowaniem odbiorców. W skład marketing automation wchodzą na przykład narzędzia do:

 • e-mail marketingu,
 • social media marketingu,
 • lead scoringu (wartościowania leadów)
 • i analityki.

Marketing automation wykorzystuje się, aby pomóc zespołom marketingowym w budowaniu i pielęgnowaniu relacji z potencjalnymi klientami. Celem tych działań jest pozyskiwanie leadów i generowanie przychodów.

Choć Sales Force Automation i MA mają sporo cech wspólnych, to różnią się zasadniczo pod względem obszaru zainteresowań. SFA koncentruje się bowiem na procesie sprzedaży, a MA na marketingu. Mimo wszystko oba te rozwiązania można ze sobą zintegrować, aby stworzyć kompleksowy system do zarządzania całym cyklem życia klienta — od wygenerowania leadu, aż po utrzymywanie relacji.

Porównanie SFA i customer relationship management

Sales Force Automation bywa też mylone z customer relationship management (CRM). Terminów tych często używa się zamiennie, ale to dwa różne rozwiązania. Oba służą co prawda zarządzaniu interakcjami z klientami, lecz tutaj podobieństwa się w zasadzie kończą.

CRM koncentruje się na zarządzaniu relacjami z klientami we wszystkich punktach styku z marką, wliczając w to sprzedaż, marketing oraz obsługę klienta. Obejmuje narzędzia do:

 • zarządzania danymi kontaktowymi,
 • śledzenia interakcji klientów
 • i analizowania ich zachowań.

CRM pomaga firmom budować i pielęgnować długotrwałe relacje z odbiorcami, prowadząc do ciągłego podnoszenia poziomu satysfakcji klientów oraz zdobywania ich lojalności.

Podsumujmy: SFA to swego rodzaju podkategoria customer relationship management, która koncentruje się na zarządzaniu samym procesem sprzedaży, podczas gdy CRM to szerszy termin odnoszący się do wszystkich interakcji marki z klientem.

Kiedy warto wdrożyć Sales Force Automation w swojej firmie?

Sales Force Automation może zapewnić korzyści każdej firmie, bez względu na jej rozmiar. Decyzja o wprowadzeniu tego systemu powinna jednak zależeć od kilku czynników. Oto kilka elementów, które mogą wskazywać na to, że już czas wdrożyć SFA w swoim przedsiębiorstwie:

 • Wzrost sprzedaży — jeśli Twoja firma odnotowuje znaczny wzrost sprzedaży, dobrym pomysłem może być wdrożenie SFA, które pomoże zarządzać całym procesem.
 • Produktywność przedstawicieli handlowych — wprowadzając SFA, zaoszczędzisz czas swoich przedstawicieli handlowych i pozwolisz im się skupić na sprzedaży zamiast na zadaniach administracyjnych lub ręcznym wprowadzaniu danych.
 • Zarządzanie procesem sprzedażowym — gdy masz trudności z zarządzaniem procesem sprzedaży lub dokładnym prognozowaniem jej poziomu, SFA może dostarczyć Ci cenne narzędzia do śledzenia szans sprzedażowych.
 • Analiza danych — jeśli potrzebujesz głębszego wglądu w wyniki sprzedaży, SFA zagwarantuje Ci raporty i analizy w czasie rzeczywistym, które pomogą Ci w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących strategii sprzedaży.
 • Działania konkurencji — jeśli Twoi konkurenci korzystają z SFA, a Ty nie, możesz znaleźć się w niekorzystnej sytuacji pod względem produktywności i efektywności sprzedaży.

Jeżeli szukasz więc sposobu na podniesienie jakości swoich procesów sprzedażowych, poprawę produktywności i generowanie wyższych przychodów, Sales Force Automation może Ci przyjść z pomocą.

Jak SFA może pomóc Ci w biznesie? Podsumowanie

Bez względu na to, czy prowadzisz mały biznes i chcesz zwiększyć liczbę transakcji w swojej firmie, czy jesteś managerem sprzedaży szukającym sposobu na podniesienie efektywności swojego zespołu, na Sales Force Automation możesz sporo zyskać. Wybierz więc funkcjonalną platformę SFA i zoptymalizuj swoją sprzedaż już dziś, zyskując znaczącą przewagę na rynku.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: