Czym wyróżnia się szyna Mule ESB?

10.09.2019 Angelika Siczek
czym wyróżnia się szyna mule ESB

Mule ESB to produkt umożliwiający integrację wielu aplikacji w sposób prosty i szybki. ESB (Enterprise Service Bus), czyli po polsku Korporacyjna Magistrala Usług, to rozwiązanie, w którym wiele systemów można dynamicznie włączać i odłączać w wielowarstwowym środowisku korporacyjnym. Mule umożliwia integracje danych w czasie rzeczywistym lub w batchu. Ma on uniwersalne możliwości podłączenia i integracji z różnymi systemami, włączając w to JMS, Web Services, JDBC i HTTP. Rozwiązanie to przypomina fizyczne szyny danych w komputerach stacjonarnych. Jednak tutaj mamy do czynienia z silnikiem Anypoint Platform opartym na Javie.

W skrócie platforma ta umożliwia komunikację różnych aplikacji, działając na zasadzie tunelu tranzytowego, którym przemieszczają się dane. Wymiana odbywać się może wewnątrz środowiska zamkniętego lub przez internet. ESB dyryguje integracją bez udostępniania informacji o fizycznej lokalizacji żadnej z innych usług czy protokołów informacyjnych.

Co sprawia, że Mule ESB wyróżnia się na tle innych produktów? Wymiana danych odbywa się pomiędzy różnymi formatami i protokołami. Możesz kierować wiadomościami, filtrować je, zbierać i zmieniać ich kolejność na podstawie ich zawartości i zasad. Mule ESB będzie towarzyszyć w każdej wymianie i chronić je przed formatowaniem wiadomości oraz separować logikę biznesową od komunikacyjnej.

Największe walory Mule ESB

Zalety i mocne punkty Mule ESB ujawniają się przy integracji co najmniej trzech aplikacji lub trzech punktów integracyjnych. System ten okazuje się niezwykle przydatny w sytuacji, gdy pracujemy przy bardzo mało związanych ze sobą elementach. Podobnie w przypadku stale rosnącego systemu lub zbioru danych.

Jeśli więc dokonujesz integracji trzech lub więcej aplikacji albo musisz skorzystać z kilku protokołów komunikacyjnych, to Mule jest produktem dla Ciebie. Poradzi sobie on w sytuacjach, gdy możliwa jest integracja nowych aplikacji w przyszłości.

To nie jedyne zalety Mule’a. Jest to produkt niewielki w wadze, co oznacza dobre dostosowanie do pracy zarówno przy projektach małych i dużych lub takich, które będą rozwijać się w czasie. Swoje obowiązki wypełnia w sposób niewidoczny, niezależnie od warunków, rodzaju integracji i tego, czy zachodzi ona w środowisku zamkniętym, czy w internecie.

Korzystając z Mule ESB nie przywiązujesz się do konkretnego producenta czy dystrybutora. Możesz pracować na jakimkolwiek środowisku i integrować wszystkie aplikacje. Mule nie jest tylko nadbudową istniejącej aplikacji, ale autonomicznym produktem o szerokiej elastyczności. Oznacza to całkowitą dowolność w doborze serwerów dla aplikacji i komunikacji.

praca programistyczna z szybą Mule ESB

Elastyczność Mule’a pozwala Ci tworzyć projekt na dowolnym frameworku, nawet na prostych rozwiązaniach typu POJO (Plain Old Java Object). Podobną dowolność daje w doborze obiektów i ich formatów – od SOAP (Single Object Acces Protocol) do obrazów binarnych. Oprócz tego Mule daje Ci dowolność w wyborze komponentów i języka programowania. Nie będziesz zmuszony korzystać z konkretnego API, ponieważ logika biznesowa i komunikacyjna są zupełnie osobne.

Mule może być obsługiwany w różnych konfiguracjach, nie tylko w ESB. Jego największą zaletą jest niska waga i możliwość dopasowania do projektu. Dzięki temu jesteś w stanie mocno zmniejszyć Time to Market, czyli czas od rozpoczęcia pracy na projektem do wejścia produktu na rynek. Skalowalność Mule’a zostawia możliwość modyfikacji projektu w trakcie jego trwania lub wymiany komponentów. Adaptuje się on do wszystkich zmian i dopasowuje rozmiarem, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Dzięki Mule ESB można zatem definiować przepływ procesów według własnych wymogów. Można również implementować złożoną logikę, pisząc w Java, Ruby, Groovy, Python, czy JavaScript. Przy budowie systemów korzystać możemy z usług SOAP oraz REST. Oprócz tego możliwa jest integracja za pomocą gotowych konektorów z bazami danych, serwerami JMS, udziałami sieciowymi FTP czy serwerami pocztowymi. W dopracowaniu projektu z pewnością pomoże opcja testowania jednostkowego i tworzenie dokumentacji przepływu w diagramach.

Dwie wersje Mule

Na rynku dostępne są dwie wersje Mule – Community i Enterprise. Ta druga posiada dodatkowe opcje i możliwości idealne dla projektów z potrzebą wysokich osiągów, profesjonalnej obsługi i wsparcia technicznego. Jednak obie wersje zbudowane są na tych samych platformach, więc istnieje możliwość upgrade’u z Community na Enterprise. Mule funkcjonuje w rozwiązaniu Open Source więc omijają Cię opłaty licencyjne, a wachlarz mechanizmów do zaimplementowania jest szeroki i wciąż rosnący. Mule ESB jest produktem na tyle elastycznym, że stawi czoła zarówno dużemu, jak i małemu projektowi. 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: