Czym zajmuje się e-Commerce manager?

04.07.2019 Angelika Siczek
e-commerce manager

E-commerce manager, manager sklepu internetowego, koordynator e-commerce, czy lider zespołu e-commerce – jeszcze kilkanaście lat temu zdziwilibyśmy się, słysząc taką nazwę stanowiska pracy. Dziś jednak nikogo nie zaskakuje zapotrzebowanie na tego typu pracowników. W dobie gwałtownego rozwoje handlu online obecność specjalistów mających rozeznanie w branży jest nieodzowna. Sprzedaż internetowa zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat – od zakupu unikatowych i ciężko dostępnych w stacjonarnych sklepach produktów, przeszliśmy do kupowania artykułów pierwszej potrzeby wraz z ich dowozem do domu. Z tego względu branża e-commerce rozwija się nieustannie i rośnie zapotrzebowanie na jej wykwalifikowany personel. Na czym polega praca e-commerce managera i z jakiego powodu jest on potrzebny w firmie?

Kim jest e-Commerce manager?

Transakcje online odbywają się za pośrednictwem dowolnego urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet, a także dzięki komputerom stacjonarnym i laptopom. Podczas robienia zakupów klient ma do czynienia ze stroną internetową sklepu. Jednak za całym procesem sprzedaży musi stać odpowiednia osoba. To właśnie nią jest e-commerce manager, który często odpowiada za dział sprzedaży oraz za działania wizerunkowe i marketingowe firmy. Pełniona przez niego funkcja wcale więc nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ona specjalistycznej wiedzy oraz licznych miękkich i twardych umiejętności.

Będąc menagerem ds. sprzedaży online jest się odpowiedzialnym z koordynację procesów dystrybucji usług i produktów za pośrednictwem internetu. Trzeba więc wykonywać biznesową analizę rynku, kontrolować płynność sprzedaży, dbać o dobre relacje z klientem, komunikować się z innymi specjalistami, a czasem także nadzorować pozostałych pracowników. Niejednokrotnie zdarza się także, że doświadczony specjalista handlu online prowadzi szkolenia dla osób, które otwierają własną działalność e-commerce lub chcą podszkolić swoich pracowników. Podsumowując, e-commerce manager odpowiada za sprzedaż, działania PR-owe i marketingowe, a często ze względu na swoją wielostronność, pełni też funkcję rzecznika w firmie.

Zadania e-Commerce managera

Na czym dokładnie polega praca e-commerce managera i jakie umiejętności są potrzebne do pełnienia tej funkcji?

Specjalista ds. handlu online musi być osobą potrafiącą szybko się uczyć i elastycznie dopasowywać do zmian. Powinien również posiadać interdyscyplinarną wiedzą. W tym znać zagadnienia z zakresu marketingu, reklamy, grafiki, programowania i sprzedaży, ponieważ w jego gestii leży wiele przeróżnych zadań. E-commerce manager musi cechować się wysokimi zdolnościami komunikacyjnymi, samodzielnością i przejawiać inicjatywę w działaniu, ale także odznaczać się umiejętnością pracy w zespole.

Wśród zadań osoby odpowiedzialnej za koordynację handlu online znajduje się przede wszystkim:

 1.  Przeprowadzanie analiz rynkowych, badanie i identyfikacja grupy docelowej oraz kierowanie do niej oferty produktowej, tak aby wzrastała sprzedaż.
 2. Aktualizowanie oferty produktowej i poszukiwanie nowych rynków zbytu.
 3. Przeprowadzanie analizy danych i monitorowanie zachodzących zmian przy użyciu dostępnych narzędzi analitycznych (zwracanie uwagi na najważniejsze dane – konwersję, wyświetlenia, czas przebywania na stronie, porzucanie koszyka itp.).
 4. Prowadzenie internetowych działań marketingowych, w tym obsługiwanie kampanii Adwords, monitorowanie i usprawnianie działań SEO, dbanie o profile społecznościowe firmy oraz inne miejsca działań content marketingowych, takie jak blogi, newslettery, kampanie e-mailingowe lub obecność firmy na forach internetowych.
 5. Współpraca ze wszystkimi działami i specjalistami odpowiedzialnymi za sprawne działanie sklepu internetowego –  np. z programistami, UX designerami, grafikami, zaopatrzeniowcami i kierownictwem. Ponieważ tylko dzięki wspólnemu działaniu można zagwarantować klientom wygodne i bezpieczne zakupy.
 6. Zarządzanie innymi osobami odpowiedzialnymi za sprzedaż internetową – kontrolowanie, czy wszystko przebiega zgodnie z założonymi celami i wytycznymi.
 7. Zdobywanie nowych klientów i dbanie o ich potrzeby, słuchanie ich informacji zwrotnych oraz nakłanianie ich do ponownych zakupów w sklepie online.
 8. Czuwanie i nadzorowanie budżetu firmy, tak aby zapewnić jej płynność finansową.

zadania e-commerce managera

Jak zostać e-Commerce managerem?

Ze względu na bardzo szybki rozwój handlu internetowego powstaje coraz więcej uczelni oferujących specjalne kształcenie właśnie w tym zakresie. Podejmując studia ekonomiczne, z zarządzania, a nawet związane z programowaniem, można wybrać ścieżkę specjalizacyjną związaną z e-commerce. Od zarządzania produktem, przez kontrolę procesów, po zarządzanie zespołem sprzedażowym i inne oferowane możliwości. Dobrą podstawą zawodową dla lidera e-commerce są wszystkie kierunki ekonomiczne, związane z kreowaniem wizerunku, brandingiem i content marketingiem, ale także psychologia i socjologia z elementami biznesu.

Sposobem na zdobycie wiedzy pozwalającej na pełnienie funkcji e-commerce managera, są także uzupełniające studia podyplomowe. Ich oferta jest naprawdę szeroka. Są one dostępne na różnych prestiżowych uczelniach. Zaletą tego typu kształcenia jest to, że zajęcia często prowadzą praktycy, posiadający własne działalności lub pracujący dla prestiżowych marek i mogący pochwalić się imponującym portfolio. Na tego typu studiach przyszły manager e-commerce ma możliwość zapoznać się z technikami wykorzystywanymi w handlu online, poznać niezbędne narzędzia pracy i zdobyć inne umiejętności potrzebne do pełnienia funkcji specjalisty. Często założeniem studiów podyplomowych związanych z e-handlem jest uzupełnienie teoretycznej wiedzy absolwentów o praktyczne umiejętności niezbędne w tego typu pracy.

Czy warto pracować jako e-Commerce manager?

Zawód e-commerce managera to branża, w której nie sposób się nudzić. Jeśli więc lubisz wyzwania i wysokie stawianie sobie poprzeczki, jest to branża, a której z pewnością będziesz się realizować. Specjalista ds. e-commerce nie może pozwolić sobie na stagnację. Musi orientować się w obowiązujących trendach, umieć skutecznie analizować zachodzące zmiany i na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Jest to wiec stanowisko, które przyniesie ogromną satysfakcję osobom lubiącym dynamiczne środowisko pracy.

Jak kształtują się zarobki e-commerce managerów? Wszystko zależy od wielkości firmy, w której jest się zatrudnionym. Jedno jest pewne – w sprzedaży nie ma górnej granicy i wiele zależy od efektów. Jeśli więc lider branży online przynosi firmie duże zyski, może też liczyć na wzrost swojego wynagrodzenia i docenienie swojej pracy przez kierownictwo.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: