Dlaczego warto robić wdrożenia na frameworku Symfony?

29.10.2019 Angelika Siczek
mężczyzna programujący przy komputerze i ktoś wskazujący palcem na komputer

Czym jest Symfony? To platforma programistyczna w języku PHP utrzymana w ruchu otwartego oprogramowania. Oznacza ono dostęp do kodu źródłowego i możliwość ingerencji w kształt platformy. Symfony cieszy się dużą popularnością wśród deweloperów ze względu na możliwość tworzenia dużych projektów. Zezwala również na korzystanie z PHP 5, za czym idzie szeroka możliwość konfiguracji. Symfony umożliwia tworzenie wielu linii kodu przy niskim koszcie.

Innymi frameworkami opartymi na PHP są m.in. Codeigniter, Zend i Cake PHP. Jednak to Symfony jest pierwszym wyborem wielu firm deweloperskich. Jest szybsze od pozostałych i wykorzystuje dwa razy mniej pamięci.

Wdrożenia na frameworku Symfony

Symfony a konkurencja

W czym jeszcze Symfony jest lepsze od konkurencji? Posiada uproszczony mechanizm zadań deweloperskich, dzięki czemu nie trzeba pisać dużej ilości linijek kodu podczas tworzenia aplikacji webowych. Ich tworzenie jest szybsze i stabilniejsze. Od Symfony można wiele wymagać. Zapewnia osiągi, stojące na wyższym poziomie niż u konkurencji, zużywając przy tym mniej pamięci.

Co więcej,  pozostawia duże pole konfiguracji dla wymagających deweloperów, chcących dopasować środowisko programowania na wielu niepodległych elementach. Tworzenie skomplikowanych aplikacji na przeglądarkę jest ułatwione dzięki obsłudze zdarzeń (event dispatching) i wstrzykiwaniu zależności (dependency injection).

W przypadku korzystania z Symfony nie ma ograniczeń projektowych. Każdy z nich będzie unikalny i z wieloma indywidualnymi funkcjami. Framework ten jest elastyczny, a wszystkie funkcjonalności są w paczkach (bundle). Każda z nich jest oryginalna i znacząco rozszerza zakres projektu. Korzystając z nich odpowiednio deweloper jest w stanie całkowicie przekonfigurować strukturę aplikacji.

Ponadto korzystając z Symfony, deweloper zaoszczędza czas na ciągłym przepisywaniu skomplikowanego kodu. To jedna z decydujących funkcji, która sprawiła, że ten framework cieszy się dużym powodzeniem w branży. Innym czynnikiem, któremu zawdzięcza swoją popularność, jest możliwość dostępu serwisów w API. Uruchomienie ich przy pomocy platform takich jak Google, Yahoo czy Twitter w prosty sposób rozbudowuje stronę.

Należy również wspomnieć o społeczności Symfony. Dzięki tak dużej popularności poziom wsparcia, ilość poradników i forum jest ogromny. Jakikolwiek problem, który pojawia się przy pracy nad aplikacją, prawdopodobnie wystąpił już wcześniej, został przeanalizowany i rozwiązany. Daje to poczucie komfortu przy pracach deweloperskich i motywację do obierania trudniejszej ścieżki w celu osiągnięcia bardziej satysfakcjonującego efektu. Otwiera też możliwość skupienia się na głównych celach projektu, zamiast na szczegółach i drobnych funkcjonalnościach. To z kolei owocuje dopracowaną i bezawaryjną aplikacją dostarczoną klientowi. Legendarny Web Debug Toolbar znacznie ułatwia pracę przy wykończeniu aplikacji.

Wsparcie wspólnoty Symfony w internecie oznacza również szybszy proces uczenia się dla początkujących użytkowników. Framework nie odstrasza poziomem skomplikowania. Jest elastyczny i szeroko dostępny. Profesjonalne wsparcie i dokumentacja uczą odpowiednich praktyk deweloperskich w sposób łatwy i płynny. Oprócz tego aplikacje są proste w konfiguracji, ponieważ ogranicza się ona do konkretnych zagadnień związanych z danym projektem. Z kolei ilość dodatkowych narzędzi interfejsu dostępnych w obiegu powinna być ostatecznym argumentem stojącym za korzystaniem z frameworka Symfony przez deweloperów.

Jakie inne korzyści wypływają z korzystania z Symfony?

Perspektywa pracy na frameworku Symfony jest atrakcyjna nie tylko dla dewelopera, ale również dla firmy zamawiającej aplikację. Możliwość ciągłej rozbudowy, nieustannej konfiguracji czy modyfikacji poszczególnych elementów to cechy bardzo kuszące dla właściciela. Nie tworzy bariery między gotowym produktem a dalszą przebudową. To z kolei generuje poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Symfony zaprojektowano z myślą o prędkości działania. Nie trzeba się więc martwić, że wraz z rozbudową projektu aplikacja zacznie zwalniać. Nawet jeśli optymalizacja została wzięta pod uwagę jako etap projektu, może okazać się, że nie będzie potrzebna.

Możliwości rozbudowy nie ograniczają się jedynie do pełnej aplikacji. Można korzystać z Symfony budując konkretną funkcjonalność w danym projekcie lub krok po kroku i etap za etapem tworzyć pełny projekt. Ma na to wpływ również funkcja korzystania z pakietów. Każda cegiełka całego projektu może zostać podmieniona w dowolnym momencie.

SensioLab, twórca frameworka Symfony, oferuje trzyletnie wsparcie na każdą dużą wersję, a także dożywotnie wsparcie funkcji bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o wersje mniejsze – kompatybilność gwarantuje API definiowane przez interfejsy publiczne.

Prostota korzystania z Symfony to argument nie do zbicia. Sposób funkcjonowania tego frameworka sprawia, że działania deweloperskie stają się przyjemnością. Zamiast żmudnej pracy przy szczegółach i powtarzaniu tych samych linijek kodu, twórcy aplikacji mogą skupić się na głównym celu projektu. Poprawia to morale i motywuje do działania, zarówno profesjonalistów, jak i początkujących. Symfony łączy w sobie wizjonerskie podejście do pracy przy długoterminowym  projekcie oraz skupienie na codziennym tworzeniu poszczególnych funkcji. Jego elastyczność i rozbudowana dokumentacja społeczności, pośród innych zalet, to powody, dla których ten framework cieszy się największą popularnością wśród deweloperów.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: