Jak transformacja cyfrowa wpłynie na Twój biznes?

06.05.2022 Angelika Siczek
transformacja-cyfrowa-biznes

Transformacja cyfrowa jest długim procesem, który pociąga za sobą głębokie zmiany w przedsiębiorstwie. Pandemia stała się istotnym impulsem do rozpoczęcia przemian, jednak jest to dopiero pierwszy krok. Nowa rzeczywistość wymagała szybkiego dostosowania się do panujących realiów. Wiele firm stanęło na wysokości zadania i wprowadziło u siebie wiele cyfrowych rozwiązań. Teraz czas na zmianę podejścia kadry menedżerskiej oraz zarządów. W tym aspekcie kluczowe mogą być korzyści płynące z transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców.

Transformacja cyfrowa to utrzymanie swojej pozycji na rynku

Dynamiczne zmiany, jakie zachodzą aktualnie na rynku, powodują, że wiele firm przechodzi udaną transformację cyfrową. W ten sposób się rozwijają nowe narzędzia oraz optymalizują swoją produkcję lub oferowane usługi. Przekłada się to na konkretne przewagi strategiczne nad innymi spółkami. Jeśli jakaś firma nie chce pozostać w tyle, musi pójść zgodnie z trendem.

W jaki sposób transformacja cyfrowa przyśpiesza i optymalizuje działanie organizacji?

Dzięki transformacji firma zyskuje trzy istotne elementy:

 • Technologię. Automatyzacja procesów pozwala na odciążenie pracowników. Dodatkowo korzystanie z nowych rozwiązań zwiększa innowacyjność i ułatwia dalsze doskonalenie działania przedsiębiorstwa.
 • Dane. Jest to kluczowa przewaga nad konkurencją. Nowoczesne firmy po transformacji cyfrowej opierają się przede wszystkim na danych. Przetrzymywanie ich w chmurze oraz automatyzacja ich analizy umożliwia wyciąganie trafniejszych ocen i pewniejszych prognoz.
 • Nowe sposoby funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kultura cyfrowa oparta jest na większym zaangażowaniu wszystkich osób biorących udział w danym procesie. Łatwiejszy przepływ wiedzy i nowych pomysłów przekłada się na lepszą współpracę oraz większą efektywność pod kątem czasu i zasobów.

Wykorzystując opisane powyżej cechy transformacji cyfrowej, łatwo można przyśpieszyć i zoptymalizować swoją działalność, co przełoży się na większą konkurencyjność na rynku.

Jak wykorzystać lepszy dostęp do danych?

Ideą transformacji cyfrowej jest dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Wymaga to zastosowania odpowiedniej strategii dotyczącej przepływu danych, która określa, jakie dane powinny być zbierane oraz w jaki sposób. Przejście tego etapu pozwala jednak oprzeć funkcjonowanie przedsiębiorstwa na twardych, zebranych informacjach, a nie tylko prognozach i przewidywaniach. Jakie korzyści niesie lepszy dostęp do danych?

Integracja procesów w firmie

Szybki przepływ informacji wewnątrz przedsiębiorstwa ułatwia zintegrowanie ze sobą poszczególnych procesów. Znaczenie ma tu także nowa kultura pracy w firmie, czyli większe zaangażowanie pracowników, oraz automatyzacja części produkcji lub usług. Lepsza współpraca wszystkich działów przekłada się na lepsze wykorzystywanie zasobów oraz niższe koszty działalności.

Nadążanie za konkurencją

Analizowanie danych dotyczących konkurencji w krótkim czasie, umożliwia bieżącą ocenę aktualnej pozycji na rynku oraz zmian, jakie zachodzą u innych firm. W ten sposób dużo szybciej zauważysz zmiany zachodzące u konkurenta i będziesz mógł natychmiast na nie odpowiedzieć, wprowadzając podobne zmiany także u siebie.

Lepsza odpowiedź na potrzeby klientów

Ocena danych w czasie rzeczywistym pozwala także zbierać i oceniać w sposób automatyczny tendencje związane z klientami. Jeśli poznasz ich oczekiwania, o wiele łatwiej będziesz mógł wprowadzić innowacje zwiększające sprzedaż, ponieważ będą one zgodne z aktualnymi potrzebami rynku. Firmy, które nie przeszły transformacji cyfrowej, zawsze będą o krok do tyłu i wdrażane przez nich rozwiązania mogą być nieaktualne.

Szczegółowe prognozy procesów w firmie

Analiza oparta o konkretne dane umożliwia tworzenie lepszych prognoz związanych ze wszystkimi procesami w firmie. Automatyczne przetwarzanie ogromnych ilości liczb oraz danych statystycznych to pewniejszy fundament pod ocenę tego, co dzieje się aktualnie w przedsiębiorstwie oraz prognozowania efektów, jakie pojawią się w przyszłości.

Podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych

Posiadanie sprawdzonych i pewnych danych dotyczących konkurencji, klientów, procesów zachodzących w firmie oraz prognoz przyszłości pozwala podejmować konkretne decyzje przez zarząd. Dzięki transformacji cyfrowej kierownictwo zyskuje dużą pewność w tym zakresie, ponieważ zawsze opiera się na konkretnych, twardych danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym. Pozwala to efektywnie ciąć koszty oraz szybko wdrażać optymalne i innowacyjne pomysły.

Transformacja cyfrowa to nowe szanse

Korzyści płynące z transformacji cyfrowej są bardzo duże. Jednak jej przeprowadzenie to proces wieloletni, wymagający odpowiedniej strategii oraz środków finansowych. Oprócz wdrożenia nowych technologii należy stworzyć nową kulturę pracy wśród pracowników oraz przedstawić się na analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Jednak to wszystko przynosi ogromne przewagi technologiczne i strategiczne nad konkurencją, przez co wiele firm decyduje się na ten krok.

 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: