Jak wybrać właściwy e-Commerce software house?

14.05.2019 Angelika Siczek
osoba w garniturze z wyciągniętym smartfonem z którego wylatują hologramy ikon

Dlaczego wybór odpowiedniego software house’u jest tak istotny w działalności online? W dużej mierze to właśnie od dostawcy oprogramowania zależy sukces i powodzenie całego przedsięwzięcia. Tworzenie przestrzeni przyjaznej klientom i wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom to bardzo istotne elementy, które, np. w przypadku handlu online zapewnia właśnie e-commerce software house. Podczas dokonywania wyboru oprogramowania do stworzenia własnego produktu cyfrowego należy określić swoje preferencje. Następnie przeprowadzić dobry reaserch rynku i zestawić otrzymane wyniki ze swoimi wymaganiami. Dostępnych jest wiele różnych ofert od szeregu software house’ów, które zachęcają swoim portfolio. Nie oznacza to jednak, że będą odpowiednie akurat dla Twojego produktu. Dlatego właśnie warto zrobić listę wymagań, które masz w stosunku do preferowanego oprogramowania.

Jakie pytania warto postawić przed wyborem software house?

Portfolio i różne osiągnięcia danego software house są istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru dostawcy programowania. Najpierw jednak warto, abyś odpowiedział sobie na kilka pytań, dotyczących charakteru planowanego przez Ciebie przedsięwzięcia.  

 1. Jaka jest specyfika przedsięwzięcia?

Czy umiesz określić, jakich specjalnych kompetencji wymaga Twój projekt? Czy potrzebujesz fachowego doradztwa, zatrudnienia zewnętrznych specjalistów, a może liczysz na kompleksową realizację całego przedsięwzięcia? Warto również, abyś określił czy potrzebujesz konkretnych rozwiązań technologicznych i programistycznych, które umożliwią funkcjonowanie Twojego projektu. Jeśli np. potrzebujesz uwierzytelnienia płatności mobilnych lub zabezpieczenia danych użytkowników powinieneś ustalić to na samym początku. Jeśli np. prowadzisz działalność z zakresu handlu online, wybierz E-Commerce Software House, który specjalizuje się właśnie w tej branży.

 1. Jaka jest wielkość Twojego projektu?

Czy Twój projekt wymaga zaangażowania całego zespołu, czy jedynie kilku osób? Jeśli posiadasz już jakieś kompetencje w zakresie prowadzenia swojej działalności, wskaż, czym one dokładnie są oraz wyznacz inne możliwe obszary specjalizacyjne, w których będziesz potrzebować wsparcia.

 1. Jaki budżet planujesz przeznaczyć na projekt?

W jaki sposób zamierzasz finansować swoje przedsięwzięcie? Czy budżet będzie zmieniał się na przestrzeni czasu, czy chcesz jasno ustalić go na samym początku? Powinieneś zaznaczyć również, czy finansowanie będzie pochodziło z zewnątrz, czy będzie wewnętrzne oraz jaki jest limit Twojego budżetu.

 1. Ile czasu chcesz przeznaczyć na projekt?

Czy masz zaplanowany termin, w którym planujesz się zmieścić? Jesteś pewien, że współpracujesz z interesariuszami, którzy mogą wstrzymać finansowanie, jeśli nie wywiążesz się z określonych deadlinów? Czy w swojej działalności przewidujesz jakieś sytuacje, które mogą wpłynąć na nie rozpoczęcie lub wstrzymanie Twojego projektu?

Jeśli sumiennie odpowiesz na wszystkie 4 pytania, będziesz mieć pewność, że udało Ci się wyznaczyć odpowiedni kierunek działania. Dzięki temu wyeliminujesz firmy, które już na wstępie nie spełniają Twoich wymagań. A zestawiając swoje odpowiedzi z wynikami firm, które realizowały podobne projekty, stworzysz wstępną listę potencjalnych kandydatów.

Na co zwrócić uwagę wybierając software house?

Portfolio i doświadczenie

W każdej dziedzinie najbardziej liczy się praktyka. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na prezentowane przez software house portfolio, które pokaże zrealizowane dotąd projekty. W szczególności należy uwzględnić:

 • Czy firma realizowała podobne projekty do Twojego? Czy jest np. specjalistą e-Commerce Software House?

 • Sprawdź czy współpracowała ze znanymi na rynku markami.

 • Czy firma specjalizuje się w wielu różnych sektorach, czy wybrała sobie tylko jedną dziedzinę?

 • Jej portfolio zawiera projekty związane z designem UX i UI, architekturą systemu lub z zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi – jakimi?

 • Czy firma zajmuje się także aplikacjami mobilnymi i PWA?

Sposób komunikacji z klientem

W udanej współpracy niezwykle ważną rolę pełni komunikacja. To od niej zależy powodzenie wielu przedsięwzięć. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wybór dostawcy oprogramowania, zwróć uwagę na to, w jaki sposób komunikuje się on ze swoimi klientami:

 • Czy dostawca oprogramowania angażuje się w kreowanie wizji produktu klienta i we wspólne wypracowywanie najlepszych rozwiązań?

 • Upewnij się, że tłumaczy specjalistyczne terminy i postępuje w taki sposób, aby usługa była zrozumiała i przejrzysta dla klienta.

 • Czy swoje rozwiązania ocenia także z perspektywy biznesowej?

 •  Zależy mu na sukcesie klienta, a nie jedynie na wykonaniu usługi.

 • Czy wykorzystuje specjalne narzędzia do komunikacji z klientem, czy w jakiś sposób umożliwia klientowi wgląd w prowadzone prace?

 • Kto będzie odpowiadał za prowadzenie projektu i w jaki sposób będziesz mógł kontaktować się z tą osobą? To szczególnie istotne, jeśli firma, którą wybierzesz, jest znacznie oddalona od miejsca prowadzenia Twojej działalności.

Polecenia i referencje

O tym, czy firma sprawdza się w tym, co robi, często decydują polecenia i referencje wcześniej obsługiwanych klientów. Jeśli w sieci możesz znaleźć pozytywne opinie na temat wybranej firmy, to jest to dla Ciebie dobra przesłanka do wyciągania wniosków. Możesz też sprawdzić, czy firma zdobyła jakieś certyfikaty, specjalne wyróżnienia lub nagrody istotne dla danej branży. Możesz również zaczerpnąć opinii na forach i portalach branżowych.

Sposób pracy

Mimo że tak naprawdę będziesz mieć do czynienia jedynie z efektami pracy software house, którego wybierzesz, warto zapoznać się z jego metodą pracy. Większość firm zajmujących się oprogramowaniem wykorzystuje metodologię Agile do zarządzania projektem. Jest ona efektywna i szybko przynosi oczekiwane rezultaty. Jednak software house może pracować także w systemie, np. Waterfall, który opiera się na wykonywaniu podstawowych czynności w ramach występujących po sobie odrębnych faz. Zapoznaj się więc z różnymi metodami pracy i oceń, która z nich najlepiej pasuje do Twojego projektu.

Kompetencje, technologie i zabezpieczenia

Co z perspektywy klienta interesuje Cię najbardziej? To oczywiście efekt współpracy, którą podejmiesz z software housem. Dlatego zwróć uwagę:

 • W jakich językach programowania specjalizują się programiści?

 • Czy firma wykonuje prace z obszaru front-endu, back-endu, czy może obydwu?

 • Firma produkuje aplikacje mobilne, aplikacje webowe i czy specjalizuje się w rozwiązaniach CMC oraz Internet od Things (IoT)?

 • Czy  e-commerce software house zwraca uwagę na wydajność systemu oraz, czy dba o jego zabezpieczenia?

Koszty współpracy

Z perspektywy każdego przedsiębiorcy jednym z najważniejszych aspektów biznesu jest cena. Dlatego przed ostatecznym wyborem dostawcy oprogramowania zwróć uwagę na koszty, które będziesz musiał ponieść. Upewnij się, czy wycena, którą najprawdopodobniej dostaniesz, jest szczegółowa i dokładnie określa zakres wykonywanych prac. Sprawdź, czy kosztorys uwzględnia koszt utrzymania oraz wprowadzania funkcjonalnych zmian w projekcie. To bardzo istotna sprawa, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, by zaoszczędzić sobie późniejszych ewentualnych nieporozumień.

Udana współpraca z software housem

Pytania, które postawisz sobie przed podjęciem researchu, a potem wybranej firmie zależą jedynie od specyfiki Twojego projektu. Im bardziej go przeanalizujesz, tym lepiej sprecyzujesz swoje oczekiwania. Pamiętaj, że wybór dostawcy oprogramowania jest bardzo ważny dla udanej współpracy. Dlatego w tym aspekcie nie warto iść na kompromis, a zdecydować się dokładnie na to, co najbardziej spełnia Twoje wymagania.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: