Jak wykorzystanie mikroserwisów wspiera architekturę e-Commerce?

21.03.2019 Angelika Siczek

Architektura monolitu to podstawa wielu istniejących serwisów e-commerce zarówno w branży B2B, jak i sektorze B2C. Po pewnym czasie takie monolity są trudne w aktualizacji, w dopasowaniu do nowego modelu biznesowego, a czasem też ciężko nimi skutecznie zarządzać. Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedzią mogą być mikroserwisy.

Serwisy stworzone w architekturze monolitu są tradycyjnym, zintegrowanym modelem projektowania oprogramowania. To przestarzałe podejście deweloperskie stosowane było w największych firmach zajmujących się e-commerce. Systemy te rosły wraz z rozwojem globalnego rynku internetowego i teraz trudno je zastąpić lub modyfikować.

mikroserwisy

Problemy architektury monolitu

Problemy dotyczące monolitów są związane z wdrażaniem, skalowaniem, zrozumieniem ogromnej bazy danych kodu, przejściem do nowoczesnych frameworków lub implementacją nowych funkcji. Aby utrzymać funkcjonujący system monolitowy, firmy zmuszone są utrzymywać całe działy IT, które z kolei muszą specjalizować się w dawnych językach, takich jak DB2, C, Pascalu, .NET, Java czy Cobol.

Przykładowo – gdybyś miał przestarzałą witrynę w architekturze monolitu, potrzebowałbyś całego zespołu deweloperów, którzy najpierw muszą nauczyć się starego frameworka, aby zrozumieć kod programowania. Gdy tego dokonają, dopiero mogą zacząć swoją pracę. Nie ma jednak gwarancji, że podczas naprawiania błędów nie zdestabilizują całej reszty systemu, ponieważ jest on w całości zintegrowany. To przynosi ogromne straty dla biznesu.

Mikroserwisy i ich zalety

Mikroserwisy reprezentują nowoczesne podejście do tworzenia oprogramowania IT. W przeciwieństwie do monolitów są to systemy skonstruowane z luźno powiązanych serwisów, połączonych lekkimi protokołami. Poza tym rozbijanie systemów na części pierwsze ułatwia zrozumienie ich działania do przeprowadzania testów i rozbudowy. Dzięki temu mogą na nich pracować niezależne zespoły developerów. W przypadku mikroserwisów, błędy w systemie usuwa się w konkretnej komórce. Dopiero gdy zacznie ona działać, będzie dodana do całości systemu. Jakakolwiek wprowadzona zmiana nie ma wpływu na stabilność całego systemu.

Od czego zacząć implementację mikroserwisów?

Istniejące systemy monolityczne są tak potężne, że rozbicie ich na mikroserwisy w jednym momencie mogłoby zaburzyć stabilność całego serwisu czy nawet organizacji. Nie oznacza to jednak, że dużych systemów nie można transformować. Jak mówi Martin Fowler, autorytet w dziedzinie architektury oprogramowania, „Niemal każdy udany system złożony z mikroserwisów zaczął od monolitu, który urósł zbyt duży i musiał zostać rozbity na części”. Architektura mikroserwisów jest na tyle elastyczna, że może być wprowadzona do monolitu element po elemencie. Można zaplanować rozłożony w czasie długi proces migracji lub skupić się na najbardziej palących potrzebach.

Duże systemy e-commerce są tego dobrym przykładem. Wiele znanych marek posiada kilka osobnych platform, które pracują dla różnych rynków. Mają więc problem z synchronizacją informacji o produktach czy identyfikacją wizualną. W tym przypadku mikroserwisy (oraz Progressive Web App) dają możliwość rozbudowy front-endu przez API i łączenia ich ze strukturą back-endu w kilku systemach jednocześnie. Można również zintegrować platformę e-commerce przez wspólne zarządzanie informacją produktową (PIM), zarządzanie treścią (CMS), zarządzanie relacjami z klientem (CRM) czy nawet wspólne programy lojalnościowe. Co więcej, przy pomocy PWA, możliwe jest zaprojektowanie front-endu dla urządzeń mobilnych, który będzie zintegrowany z Twoim systemem.

Mikroserwisy w praktyce

Implementacja krok po kroku może być procesem długotrwałym, ale daje ona czas na analizę i odpowiednie zaprojektowanie tego złożonego systemu. Mikroserwisy mogą stać się narzędziem do ratowania starych, monolitycznych systemów. Z wybranym narzędziem integracji, takim jak brama interfejsu API (API Gateway), mikroserwisy mogą być dodawane po kolei i testowane. Wykorzystując je, firmy mogą szybko adaptować się do otaczających zmian i pozostać dynamicznymi w rozwoju. Ponadto, dobrze rozpisana dokumentacja rozbudowy mikroserwisów ułatwi i przyspieszy kolejnym deweloperom pracę przy systemie, a także zachęci zewnętrzne zespoły. A w przyszłości, to samo API może zostać wykorzystane do implementowania najnowszych rozwiązań open source, jak AI lub aplikacje rozpoznawania mowy.

Jak więc wykorzystanie mikroserwisów wspiera architekturę e-Commerce? W zdecydowany sposób, ułatwiając tworzenie i obsługę strony.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: