Jak zwiększyć współczynnik konwersji wykorzystując dane

06.08.2019 Angelika Siczek
sprawdzanie-danych-na-komputerze

Odwieczną zagwozdką każdego sprzedawcy jest to, jak z osoby oglądającej zrobić klienta? Odpowiedź jest prosta – wykorzystując dane dotyczące ścieżki poruszania się użytkownika po witrynie sklepu oraz badania UX (User Experience).

Popularność danych w e-Commerce

Gdy dowiesz się więcej na temat tego, jak potencjalny klient korzysta z Twojej strony lub aplikacji, możesz dostosować się, aby zachęcić go do zakupów. Dostępność danych w sprzedaży internetowej to jej ogromna zaleta. W przypadku sprzedaży stacjonarnej podobne informacje nie są tak proste do uzyskania ani tak wielowymiarowe.

Monitorowanie i analiza danych dotyczących korzystania ze sklepu to nieodłączny element zestawu narzędzi przedsiębiorcy e-commerce. Wzmożona i rosnąca popularność Google Trends I Google Analytics potwierdza te tendencje.

Jak wykorzystać zebrane dane?

Aby zwiększyć współczynnik konwersji, należy dokonywać ciągłej analizy ścieżki klienta po sklepie. Jest to wskaźnik dający bezcenne informacje dotyczące zainteresowania kupującego poszczególnymi produktami lub grupami produktów. Dane takie konfrontować można z szeregiem danych towarzyszących, jak podstawowe informacje na temat klienta (jeśli na przykład korzysta z własnego konta). Następnie stronę można personalizować pod odwiedzającego, tak aby uzyskał dokładnie to, po co przyszedł oraz zapewnić mu krótszą drogę do zakupu.

Strategia wykorzystania danych

Zwiększanie współczynnika konwersji to proces, który zadziała tylko, jeśli będzie konsekwentnie realizowany według planu. Podczas gdy dane faktycznie są przydatne, muszą zostać wykorzystane według ścisłej strategii opartej na planie rozwoju firmy, a także na pewnych konkretnych wytycznych.

Analiza danych

Współczynnik konwersji

Same dane dotyczące zakupów dokonanych przez klienta mogą nie być wystarczające. Aby lepiej zrozumieć User Experience istotny jest kontekst, według którego lepiej określimy potrzeby kupującego. Oprócz tego istotne jest, aby uzyskane dane móc obrócić na swoją korzyść. Nie zrobisz tego bez odpowiedniej wiedzy branżowej. W Internecie istnieją poradniki na temat analizy i przetwarzania danych w celu stworzenia raportu dającego konkretniejszy ogląd niż suche wyniki. Wspólnota Magento wychodzi naprzeciw i udostępnia bogate doświadczenie ze współpracy ze swoimi klientami, którzy niejednokrotnie stają się aktywnymi uczestnikami społeczności. Niezależnie od branży, w jakiej działasz, z pewnością istnieje wsparcie dla Ciebie.

Rodzaj danych

Dane pochodzące jedynie z Google Analytics nie będą odpowiednim źródłem sukcesu, ani nie wpłyną znacząco na wzrost współczynnika konwersji. Potrzebne będą dane bardziej zaawansowane i szczegółowe, aby przy użyciu odpowiedniej strategii podnieść sprzedaż.

Najlepsze decyzje optymalizacyjne podejmiesz, jeśli będziesz analizować dane dotyczące: zachowania, sposobu nabycia, rodzaju użytego urządzenia i sposobu korzystania (jedynie w celu przeglądania, w celu kupowania, miejsce dokonywania zakupów itd.), współczynnika odrzuceń (użytkownik zagościł jedynie na stronie głównej, następnie opuścił sklep), zaników klientów (długoterminowe; również okoliczności ich powrotu).

Rozbudowane i zintegrowane dane będą doskonałym punktem wyjścia do rozeznania się w wadach strony Twojego sklepu, które zniechęcają potencjalnych klientów do zakupów. Istnieje mnóstwo narzędzi umożliwiających odpowiedni monitoring i zapisywanie danych, które ułatwią Ci prowadzenie biznesu e-commerce. Znalezienie odpowiedniego dla siebie i wykorzystanie uzyskanych danych według dobrej strategii to prosta droga do zwiększenia współczynnika konwersji.

Zdrowy sceptycyzm

Pamiętaj, że dane to nie wszystko. Mimo że odpowiednie ich wykorzystanie z pewnością daje doskonały rezultat, to nie ma gotowej porady na każdą sytuację. Zadbaj o odpowiednią strategię dopasowaną do Ciebie i Twojego biznesu e-commerce. Każdy sprzedawca jest inny, podobnie jak każdy sklep posiada unikalną klientelę i asortyment. Nie bierz każdej rady za pewną, tylko dopasuj ogół zasad do swoich uwarunkowań. Zdrowy sceptycyzm, ale przede wszystkim kreatywność, w tworzeniu najlepszego User Experience, to najszybsza droga do zwiększenia współczynnika konwersji.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: