Jak skutecznie wybrać platformę B2B?

23.07.2019 Angelika Siczek
dwaj-pracownicy-w-biurze-przed-laptopem

Zanim wybierzesz platformę e-commerce dla swojego sklepu, musisz zwrócić uwagę na wiele jej parametrów. W tym celu najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru. Na co zwrócić uwagę i co jest ważne w przypadku decydowania się na konkretny rodzaj platformy B2B? 

 Ustal korzyści, jakie chcesz odnieść  za pomocą platformy e-Commerce

Na początku zastanów się, jakie są cele biznesowe Twojej firmy. Ważne jest przecież, aby system B2B był z nimi komplementarny. Powinien więc odpowiadać na różne potrzeby, które chcesz spełnić. Zastanów się, czy chcesz zachęcić swoich klientów do zakupów przez internet, by zminimalizować koszty obsługi. A może chcesz ułatwić im zamawianie produktów przez urządzenia mobilne? Twoim celem może być także ułatwienie pracy zespołowi sprzedaży, usprawnienie bieżącej obsługi klienta, wzrost sprzedaży, zmiana komunikacji z klientem lub pozyskanie nowych kontrahentów. W zależności od tego, na jakie cele postawisz, wybierzesz odpowiednią platformę sprzedażową. 

Dobierz platformę B2B odpowiednią skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Proces sprzedaży różni się w zależności od charakteru działalności i struktury firmy. Niemożliwym jest więc, aby jedna platforma zaspokajała potrzeby wszystkich branż. Oddzielne systemy są dedykowane, chociażby sektorom B2C i B2B. Różnią się one np. sposobem dokonywania zakupów – koszykiem w przypadku sprzedaży B2C i specjalnym, bardziej złożonym rozwiązaniom w handlu B2B. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze platformy, zwróć uwagę, jakie funkcje oferuje i dla której branży jest przeznaczona. A także na to, czy możesz dopasować ją dokładnie pod Twoją działalność.

 Stwórz listę opcji obowiązkowych

Dobrym pomysłem na uporządkowanie oczekiwań względem platformy zakupowej, jest stworzenie checklisty funkcjonalności, które powinna ona posiadać. Dzięki temu już na początku poszukiwań odrzucisz oferty, które nie spełniają Twoich wymagań. Pamiętaj też, aby zwrócić uwagę na plastyczność platformy, czyli możliwość tworzenia w niej dodatkowych funkcji. Ułatwi Ci to jej doskonałe dopasowanie do Twoich potrzeb. 

Na jakie funkcje przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

 • Czy można spersonalizować zamówienia – np. pokazywać grupy produktów tylko niektórym, wybranym użytkownikom, czy można określić ich preferencje, minimalną wartość zamówienia lub indywidualną dla klienta cenę? 
 • Jak działa wyszukiwarka produktów? To bardzo ważne zwłaszcza w specjalistycznej branży. Istotne jest, aby platforma posiadała zaawansowane opcje wyszukiwania, które będą wygodne i intuicyjne.
 • Czy platforma e-commerce daje możliwość przeprowadzania cenowych negocjacji online?
 • Czy system B2B jest dostosowany do urządzeń mobilnych?
 • Czy oferuje możliwość indywidualnego wyceniania usług po złożeniu zamówienia? To szczególnie ważne w branżach, w których właśnie w taki sposób dokonuje się szacowania cen – np. za szkolenia dla większej liczby osób. 
 • Czy platforma obsługuje wieloetapowy proces zamówień, który uwzględnia możliwość zapraszania kolejnych osób do edycji zamówienia, komentowania zamówienia i udostępniania innym użytkownikom list zakupowych?
 • Czy system jest przyjazny zarówno dla klienta, jak i dla obsługującego go pracownika? W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na dostęp do informacji istotnych dla obu stron transakcji (informacje o sklepie, zamówieniach, reklamacji oraz informacje o klientach).
 • Jakie metody płatności oferuje platforma e-commerce?
 • A także, czy istnieje na niej możliwość złożenia ponownie tego samego zamówienia, bez konieczności ponownego wyszukiwania produktu w katalogu?

Określ, jakie integracje są Ci potrzebne

Jeśli chcesz zapewnić płynność działania Twojej firmie, musisz określić kanały informacyjne, które powinny ze sobą współdziałać i zapewniać szybkość przekazu. Należy więc  zwrócić uwagę na procesy biznesowe i ustalenie priorytetów. 

W pierwszej kolejności zastanów się nad procesami, które jedynie mają być wspierane przez technologię, a nie nad tymi, które tylko od niej zależą. Określ newralgiczne punkty, a dopiero późnej pomyśl, czy Twoja nowa platforma powinna być zintegrowana z systemem ERP, systemami back-officowymi, z metodami płatności i z systemem CRM.

Sprawdź, czy platforma B2B jest wyposażona w PIM

Jeśli posiadasz dużą ilość różnorodnych danych i informacji potrzebnych do funkcjonowania swojej działalności, powinieneś zadbać o odpowiedni system PIM (Product Information Management), który ułatwi Ci zbieranie danych z różnych obszarów. Dzięki niemu zadbasz o porządek w informacjach produktowych, pochodzących z odrębnych źródeł, które będą dostępne w jednym miejscu. I dopiero stamtąd dystrybuowane tam, gdzie są niezbędne, np. do aplikacji mobilnej, pliku pdf itd. Ułatwi Ci to szybkie i sprawne wprowadzanie nowych produktów do swojej oferty oraz aktualizowanie informacji o dostępnych już w niej towarach.

Wybierz formę licencjonowania platformy

Forma licencjonowania to istotny parametr, który zadecyduje o tym, jaki będziesz mieć wpływ na kształt platformy w przyszłości. Wybierać możesz spośród kilku opcji licencjonowania oprogramowania. Należą do nich:

 • Licencja zamknięta, czyli kupno gotowego programowania.
 • Licencja otwarta, która również oferuje gotowe oprogramowanie.
 • Oprogramowanie, które jest tworzone na zamówienie, jednak bez dostępu do jego kodu źródłowego.
 • Oprogramowanie stworzone na zamówienie wraz z dostępem do kodu źródłowego, bez prawa do dalszego rozpowszechniania oprogramowania.
 • Oprogramowanie stworzone na zamówienie, z dostępem do kodu źródłowego oraz z możliwością jego rozpowszechniania bez możliwości wprowadzania modyfikacji.
 • Oprogramowanie, które jest rozwijane na zamówienie, oparte na gotowym wzorze, z dostępem do kodu źródłowego oraz z prawem do jego rozpowszechniania w źródłowej i zmodyfikowanej wersji.
 • Oprogramowanie e-commerce dostępne ze wsparciem serwisu (Software as a Service).
 • Licencja zamknięta, czyli gotowe oprogramowanie udostępniane na zasadzie subskrypcji. 

Zwróć uwagę na UX i CX

Co jest niezwykle ważne dla powodzenia sprzedaży e-commerce? To oczywiście zadbanie o pozytywne User Experience i Customer Experience. Spojrzenie na platformę z perspektywy użytkownika biznesowego jest niezwykle istotne przy dokonywaniu wyboru oprogramowania do handlu online. W końcu to Tobie i Twoim klientom platforma ma służyć najbardziej. 

Pamiętaj, że Customer Experience to suma wszystkich doświadczeń w kontakcie z Twoją firmą. Obejmuje więc każdy etap zakupu – od pierwszego kontaktu, po realizację zamówienia. Uwzględnia więc wszystkie kanały komunikacji i punkty styku klienta z obsługą. Ważne więc, aby obsługa była na jak najwyższym poziomie – profesjonalna, rzeczowa i co najważniejsze sprawna, szybka i skuteczna.  

Handel międzynarodowy – wybierz odpowiedni typ systemu B2B

Jeśli prowadzisz działalność międzynarodową lub planujesz ekspansję na zagraniczne rynki, przystępując do zakupu platformy B2B, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe kwestie takie jak aspekt kulturowy i tłumaczenie na obcy język. Pamiętaj jednak, że platforma e-commerce jest Twoim sojusznikiem w ekspansji firmy. Dzięki niej masz mniejsze zapotrzebowania kadrowe. Możesz obsługiwać klientów w swoim własnym kraju. Szykbo i sprawnie wprowadzisz nowe produkty do oferty. Szybciej też możesz rozpocząć sprzedaż, bo przecież nie musisz otwierać stacjonarnego punktu. 

Rozwinięcie sprzedaży na nowym rynku dzięki  międzynarodowej platformie e-commerce jest nie tylko tańsze, ale i bezpieczniejsze od tradycyjnego otwierania działalności. W krótkim czasie przygotowujesz odpowiednią wersję platformy i uruchamiasz ją na nowym rynku. Dzięki temu szybciej też poznajesz zachowania klientów i wiesz, czy warto dalej inwestować w rozwój firmy w danym kraju. Jeśli okazuje się, że nie, bez większych strat możesz się wycofać, a nawet spróbować podobnie za jakiś czas.

Jeśli wybierając platformę B2B, weźmiesz pod uwagę wymienione wyżej kwestie, z pewnością dokonasz wyboru, który zaprocentuje Ci w przyszłości. A przede wszystkim spełni Twoje oczekiwania i zadowoli Twoich obecnych oraz przyszłych klientów.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: