Jakie są koszty wdrożenia i utrzymania platformy e-commerce?

05.04.2023 Angelika Siczek
mężczyna ze spartphonem

Gdy chcesz stworzyć firmę e-commerce, jedną z pierwszych decyzji jest wybór platformy e-commerce. Jeśli już trochę orientujesz się na tym rynku, wiesz, że na brak wyboru nie można narzekać. Od prostych i bezpłatnych platform po kompleksowe systemy klasy enterprise, świat e-commerce ma rozwiązania dla małych i dużych sklepów internetowych. Pozostaje tylko pytanie, ile to wszystko kosztuje.

Miesięczne koszty prowadzenia sklepu internetowego zależą od wielu czynników:

 • profilu Twojego biznesu,
 • liczby pracowników,
 • rozwiązań logistycznych,
 • infrastruktury IT/e-commerce (w to wchodzi domena, serwer, hosting i oczywiście sama platforma).

 

Ten ostatni element jest szczególnie ważny, ponieważ jest to koszt stały – musisz go brać pod uwagę bez względu na to, ile produktów sprzedajesz miesięcznie. Dlatego wybór rozwiązania, które nie ogranicza Twojego rozwoju i spełnia wszystkie kluczowe wymagania, ma duże znaczenie.

Oczywiście najprostsza odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi „to zależy”. Aby więc sprawa była bardziej zrozumiała, porównajmy platformy SaaS i open-source.

Platformy e-commerce w Polsce: SaaS

Są one przydatne dla małych/początkujących sklepów, które nie chcą inwestować zbyt dużych środków w samą platformę. Platformy e-commerce SaaS zwykle nie wymagają żadnych umiejętności kodowania. Otrzymujesz po prostu dostęp do panelu klienta, który pozwala ustawić wszystko tak, jak chcesz. Oczywiście opanowanie danej platformy zajmie trochę czasu, ale nie musisz spędzać miesięcy na nauce nowego języka programowania.

Najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce:

 • PrestaShop
 • Shoper
 • IAI Shop
 • Shoplo
 • Redcart

 

Koszt korzystania z takich platform zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Chociaż nie wydaje się to wysokim kosztem, musisz pamiętać, że każdy plan (platformy e-commerce zwykle oferują trzy plany cenowe) ma swoje ograniczenia, więc prawdopodobne jest, że najtańszy plan nie wystarczy na długo. Tutaj pewnym wyjątkiem jest PrestaShop – teoretycznie ta platforma jest darmowa do pobrania, ale aby móc cieszyć się w pełni sprawnym sklepem internetowym, trzeba do niej dołożyć różne dodatki i wtyczki, która już są płatne.

Platformy SaaS to dobry wybór, jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu na konfigurowaniu i zarządzaniu swoim sklepem, ale także, gdy nie masz żadnych niestandardowych wymagań (lista możliwych zmian jest na ogół ograniczona) lub gdy nie masz doświadczonego programisty, który pomógłby Ci w zarządzaniu wybraną platformą.

Przyjrzyjmy się teraz rozwiązaniom open-source.

Platformy e-commerce w Polsce: open-source

Te platformy są zwykle bezpłatne, ale wymagają zaawansowanych umiejętności kodowania, aby wszystko działało prawidłowo. WooCommerce jest doskonałym przykładem platformy open-source. To również najpopularniejsza platforma e-commerce na świecie, z prawie 37% udziałem w rynku

Mając taką platformę, możesz zrobić ze swoim sklepem internetowym prawie wszystko, co chcesz i dostosować każdy jego element, od sposobu prezentacji produktów po różne opcje płatności i komunikacji z klientami. Do tego jednak niezbędny jest programista, który wszystko ustawi.

Inny dobrym przykład platformy open-source to Magento Open Source. Jest ona darmowa i zapewnia dostęp do najważniejszych rozwiązań e-commerce. Gdy dobrze wykorzystasz możliwości Magento, możesz śmiało konkurować nawet z dużymi sklepami.

Jeśli darmowa platforma to za mało, możesz przejść na Adobe Commerce. Jest to komercyjna wersja platformy Adobe, przeznaczona głównie dla największych firm. Adobe Commerce umożliwia prowadzenie sklepów (zgadza się, wielu sklepów) na dużą skalę z pełnym wsparciem technicznym Adobe. Wersja Commerce zapewnia również dostęp do pełnego ekosystemu Adobe, co jest bardzo przydatne w codziennej pracy.

Jakiś czas temu opublikowaliśmy obszerne porównanie Adobe Commerce i Magento Open Source na naszym blogu. Zachęcamy do lektury – ten wpis pomoże Ci zrozumieć różnice między tymi dwiema platformami. Adobe Commerce jest płatne, ale firma nie udostępnia cennika. Każde wdrożenie jest oparte na wymaganiach klienta, dlatego każda chętna firma musi zgłosić się do Adobe po wycenę.

Stwórz swój sklep internetowy z nami!

Planując biznes e-commerce, musisz wziąć pod uwagę koszt usług web development. Takie usługi zazwyczaj rozliczane są godzinowo, od każdego zlecenia lub w modelu abonamentowym (gdy potrzebujesz stałego wsparcia web developera). W Global4Net możemy pomóc Ci w stworzeniu i zarządzaniu Twoim sklepem internetowym we wszystkich tych modelach rozliczeniowych. Ekosystem Adobe to jedna z naszych specjalizacji, więc jeśli chcesz wykorzystać Magento (lub Adobe Commerce) w swoim sklepie, jesteś we właściwym miejscu!

Wyślij nam krótką wiadomość opisującą Twoją aktualną sytuację, a my zajmiemy się resztą. Nasz zespół pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy i wesprze Cię na każdym etapie, od wyboru platformy po codzienne wsparcie techniczne.

 

¹https://www.statista.com/statistics/710207/worldwide-ecommerce-platforms-market-share/

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: