JavaScript: jak ulepszyć swoją aplikację?

14.09.2022 Angelika Siczek
mezczyzna z kubkiem kawy na tle tablicy

JavaScript to elastyczny i wszechstronny język programowania, który jest powszechnie używany w świecie web development. Znajduje zastosowanie w interaktywnych witrynach internetowych i aplikacjach webowych, a nawet w grach. JavaScript jest również często używany do łączenia serwerów ze stronami i aplikacjami internetowymi. Choć to bardzo dobra technologia, to czasami jednak pojawia się potrzeba ulepszenia aplikacji zbudowanej w tym języku. Jeśli to dotyczy Twojej sytuacji, to jakie masz możliwości? Jak możesz ulepszyć swoją aplikację JS? Sprawdźmy to!

JavaScript – co to za język?

Dzisiaj JavaScript to jedna z najpopularniejszych technologii webowych, jest prawie wszędzie w sieci. Aplikacje i strony stworzone przy pomocy JS są dynamiczne i interaktywne. Ze względu na elastyczny charakter tej technologii możesz używać JavaScript do tworzenia prezentacji, aplikacji serwerowych, aplikacji internetowych, aplikacji mobilnych, a nawet gier webowych i mobilnych. Nic dziwnego, że twórcy stron internetowych chętnie wykorzystują ten język. A dzięki wielu frameworkom, które usprawniają pracę, droga do Twojego wymarzonego produktu cyfrowego może być naprawdę krótka.

Nie oznacza to jednak, że JavaScript jest bezproblemowy, a aplikacje stworzone przy jego pomocy nie wymagają żadnych ulepszeń. Takie usprawnienia są konieczne, zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność i działanie aplikacji JavaScript. W tym wpisie pokażemy Ci, jak możesz ulepszyć swoją aplikację JS i usprawnić jej działanie.

Lekka aplikacja to szybka aplikacja

Jeśli chcesz, aby Twoja aplikacja JavaScript działała efektywnie, usuń z niej zbędny kod i komponenty. Im więcej kodu znajduje się w Twojej aplikacji, tym wolniej będzie ona działać. Zadaj sobie kilka pytań:

 • Czy naprawdę potrzebuję całego tego kodu?
 • Czy są jakieś elementy/komponenty, które nie są potrzebne, a spowalniają moją aplikację? 
 • Czy mogę osiągnąć podobny rezultat w prostszy sposób?

 

Zawsze zastanawiaj się, co zrobić, aby Twoja aplikacja była lżejsza i szybsza. Zwykle możesz osiągnąć ten cel, po prostu ograniczając ilość kodu w aplikacji. Dodatkową rzeczą, którą możesz zrobić, jest tzw. minifikacja (en. minifying). Technika ta polega na wyeliminowaniu wszystkich bezużytecznych elementów, które „zapychają” Twój kod. Chodzi np. o komentarze i puste wiersze. Choć one mogą być przydatne, przede wszystkim, aby kod był bardziej czytelny, to z punktu widzenia samej aplikacji – to bezużyteczne elementy, które po prostu zajmują cenną przestrzeń.

Sprawdź, czy Twoja aplikacja jest w pełni sprawna

Pamiętaj, usterki i problemy techniczne spowalniają działanie Twojej aplikacji. Od czasu do czasu warto przeprowadzić testy, aby upewnić się, że aplikacja działa bezbłędnie i że nic nie zakłóca jej działania. Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają weryfikację sposobu działania Twojej aplikacji JS (i jej kodu). Jednym z nich jest CodePen. Ten punkt jest o tyle ważny, że tylko w pełni funkcjonalna i bezbłędna z technicznego punktu widzenia aplikacja może działać naprawdę sprawnie.

Wykorzystaj kompresję Gzip

Gzip to zarówno format plików, jak i aplikacja używana do kompresji i dekompresji. Możesz użyć Gzip, aby skompresować pliki aplikacji JavaScript i w ten sposób poprawić jej wydajność. Jak działa Gzip? Dzięki tej technologii przeglądarka użytkownika otrzymuje spakowane pliki Gzip, które są mniejsze od zwykłych plików JS. W rezultacie oszczędzasz dużo przepustowości i czasu pobierania, a aplikacja staje się szybsza.

Ogranicz użycie pamięci

JavaScript posiada bardzo przydatną funkcję automatycznego przydzielania zasobów pamięci. Gdy obiekty są tworzone – dodatkowe zasoby są przydzielane. Gdy nie są już w użyciu, pamięć jest zwalniana (tzw. garbage collection). Nie oznacza to jednak, że nie musisz się martwić o wykorzystanie pamięci w swojej apce. Warto stale monitorować tę kwestię i, jeśli to możliwe, ograniczyć zużycie pamięci do minimum. W ten sposób Twoja aplikacja będzie szybsza i łatwiejsza do przetworzenia przez przeglądarkę internetową.

Opóźnij ładowanie niepotrzebnych funkcji i kodu

Oczywiste jest, że Twoi użytkownicy chcą, aby aplikacja ładowała się tak szybko, jak to tylko możliwe. Ale czy to oznacza, że ​​cała aplikacja musi załadować jednocześnie? Nie! Niektóre funkcje i części kodu można załadować nieco później, gdy już użytkownik zacznie korzystać z aplikacji. Oczywiście nie sugerujemy znacznych opóźnień w ładowaniu zasobów, ale nawet 50-100 milisekund może mieć znaczenie, umożliwiając w ten sposób szybsze ładowanie i działanie Twojej aplikacji.

Unikaj używania globalnych zmiennych

Jeśli chodzi o JavaScript, jako pierwsze przeszukiwane są zmienne lokalne, więc ładują się szybciej niż zmienne globalne. Im więcej zmiennych przetwarzanych jest lokalnie, tym lepiej. Jeśli możesz całkowicie uniknąć wykorzystania globalnych zmiennych (lub przynajmniej je ograniczyć), będziesz w stanie zauważalnie poprawić wydajność swojej aplikacji.

Podsumowanie: Droga do wydajnej aplikacji JavaScript

Chociaż w tym poście wspomnieliśmy o kilku rozwiązaniach, pozwalających ulepszyć aplikację JS to one wszystkie sprowadzają się do jednej kwestii – zawsze staraj się, aby Twoja aplikacja była jak najlżejsza i w pełni funkcjonalna. Tylko aplikacje wolne od błędów mogą działać naprawdę sprawnie i pomóc Ci zwiększyć UX i pozyskiwać więcej użytkowników. Zanim zdecydujesz się na wdrożenie którejkolwiek z proponowanych w tym wpisie zmian, przeprowadź kilka testów i zobacz, jak Twoja aplikacja działa obecnie. To dobry punkt startowy do dalszych prac.

A jeśli potrzebujesz pomocy w rozwijaniu lub ulepszeniu Twojej aplikacji firmowej, zespół Global4Net jest do dyspozycji! Napisz do nas i powiedz, co możemy dla Ciebie zrobić. Mamy doświadczenie w pracy z wieloma technologiami webowymi, w tym JavaScript i frameworkami tego języka programowania.

 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: