Kiedy warto stosować CDN?

04.06.2019 Angelika Siczek
Content Delivery Network - połączone komputery

Internet w ciągu ostatnich 10 lat zmienił się nie do poznania. Wraz ze stale rosnącą ilością stron internetowych i firm, które zaczynają istnieć w Sieci, zwiększa się standard ich wyglądu, treści, które zawierają, ale przede wszystkim szybkości działania i niezawodności. Niestety, strona ładująca się powoli lub wyświetlająca jedynie komunikat z błędem mocno zniechęca do jej właściciela, tworząc przekonanie, że skoro nie dba on o swoją stronę, to na pewno nie zależy mu na kliencie. W interesie każdego przedsiębiorcy leży więc zadbanie o to, aby jego witryna pozostała na bieżąco z trendami i standardami.

Czym jest CDN?

CDN zdecydowanie może pomóc w zadbaniu o swoją stronę internetową. Jest to skrót od Content Delivery Network. Oznacza sieć połączonych ze sobą komputerów, które pracują jako zapasowe lub wspomagające serwery Twojej strony. Kiedy główny serwer ulegnie awarii, w tle kilka kolejnych komputerów posiada najważniejsze dane z Twojej strony i umożliwia jej otwarcie. Nawet jeśli miałoby to oznaczać jedynie podstawowy szablon i informacje.

Jak to działa?

Gdy komputer użytkownika wchodzi na stronę, łączy się on z najbliższym sobie komputerem, który jest w sieci CDN. W ten sposób czas ładowania zawartości jest mniejszy, a przepustowość łącza zwiększa się. Komputery znajdujące się najbliżej siebie geograficznie, połączą się szybciej i szybciej pobiorą żądaną treść z serwera głównego lub wyświetlą kopię witryny. Jeśli nie posiadasz tego rozwiązania, a na stronę wejdzie kilku użytkowników z kilku miejsc na świecie, ci najdalej od serwera głównego będą musieli zaczekać nawet kilka sekund, ze względu na ograniczoną przepustowość. To za wiele dla niektórych użytkowników, którzy w tym czasie mogą się zniecierpliwić. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli sklepów internetowych, które posiadają duże ilości zawartości statycznej jak na przykład zdjęcia.

W jaki sposób z nich korzystać? Na serwery CDN można załadować konkretne treści – niekoniecznie pełne witryny. Najcięższe pliki lub statyczna treść, przez które czas ładowania wydłuża się, można zostać przeniesiona do CDN. W ten sposób serwer główny zostanie odciążony i pozostanie mu zająć się elementem najważniejszym czyli front-endem. Zmniejszy się wtedy ryzyko jego przeładowania w krytycznym momencie.

Stosowanie CDN

Korzyści płynące z używania CDN

Główną korzyścią płynącą z używania CDN jest szybkość ładowania strony www. Przede wszystkim, zyska na tym użytkownik, czyli osoba, dla której strona została przygotowana. W jego przeglądarce strona ładować się będzie szybciej, co oszczędza jego prywatny czas. Nawiasem mówiąc, z pewnością wpływa to również na jego opinię o właścicielu witryny, który zadbał o ten istotny szczegół. Strona ładująca się szybko to teraz nisko zawieszona poprzeczka i element obligatoryjny, w szczególności dla firm operujących w Sieci.

Kolejną korzyścią jest wyższe miejsce w rankingu wśród stron indeksowanych przez Google. Niestety, czy tego chcemy czy nie, roboty skanujące witryny biorą pod uwagę ich szybkość, na podstawie czego zyskuje się miejsce w klasyfikacji Google. CDN przychodzi z pomocą. Jeśli strona załaduje się szybciej, zostanie ona przesunięta wyżej w wynikach wyszukiwania, co wpłynie na większą ilość odwiedzin, co z kolei zwiększy potrzebę stabilnego i szybkiego działania serwera. Jest to system poprawiający wyniki i przygotowujący Cię na ich sukces.

CDN zapewnia również dodatkową ochronę przed atakami. Nie pozwala on bowiem na duże ilości zapytań z zewnątrz, czyli metodę ataku typu DoS lub DDos, które oznaczają blokowanie serwera przez wykorzystanie wszystkich jego zasobów.

Zalety i wady CDN

Do zalet z pewnością należy szybkość działania strony, która wpływa na ocenę użytkownika, ale również wyższe pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego serwer główny po odciążeniu działać będzie stabilniej. Nie ma obaw o zarzuty duplikowania treści, ponieważ roboty skanujące biorą pod uwagę domenę, a nie adres IP strony. Wchodząc na określony adres nie ma znaczenia z jakiego adresu będzie ona ładowana. Oprócz tego wzrasta poziom bezpieczeństwa i komfort we współpracy z użytkownikami z całego świata. Rozmiar Twojej strony również przestaje mieć duże znaczenie, bo grupa komputerów w porównaniu do jednego serwera, poradzi sobie lepiej.

Wadą może okazać koszt wdrożenia tego systemu i jego utrzymanie dla małych firm. Kilkaset dolarów miesięcznie może zniechęcić, ale biorąc pod uwagę ciężar zdjęty z ramion głównego serwera hostingowego, rozwiązanie to na dłuższą metę może być opłacalne. Oprócz tego, jeśli zdecydujesz się samemu wdrożyć CDN dla swojej witryny, nie posiadając przy tym żadnego doświadczenia, efekt wyższej pozycji w wyszukiwarkach może być odwrotny do pożądanego.

Rozwiązanie typu CDN to układ, w którym każdy zyskuje. Tworzy się infrastruktura, która przyspiesza działanie witryn. Ty opłacasz usługę, która jednak w przyszłości pozwoli Ci zmniejszyć koszty hostingu serwera głównego. Jeśli posiadasz witrynę z dużą ilością materiałów do pobrania, dużą ilością grafik, sklep internetowy, strony narażone na ataki ze względu na przechowywane cenne treści lub strony o zasięgu ogólnokrajowym lub nawet  ogólnoświatowym, to CDN jest z pewnością dla Ciebie.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: