Laravel – co wyróżnia ten framework?

03.12.2019 Angelika Siczek
framework Laravel dlaczego warto go wybrać

Czym jest Laravel? To nic innego jak framework do aplikacji internetowych. Został napisany w języku PHP i bazuje na wzorcu architektonicznym Model-View-Controller. Kod źródłowy Laravel’a jest udostępniany na licencji MIT.

Swoją popularnością Laravel bardzo szybko dorównał pozostałym, obecnym już od jakiegoś czasu frameworkom. Okazuje się też, że w dwa lata po powstaniu był najczęściej wyszukiwanym frameworkiem w Google. Czemu zawdzięcza swój sukces i czy to oznacza, że może być wykorzystywany w każdym projekcie programistycznym? Sprawdź, jak to naprawdę wygląda!

Co programiści doceniają w Laravelu?

Mimo że nazwa frameworka wzbudza zainteresowanie, to jednak nie ona przyczyniła się do jego sukcesu. Posiada on wiele znaczących zalet, dzięki którym tworzenie nowych aplikacji internetowych jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Zobacz, dlaczego Laravel jest tak chętnie wykorzystywany.

Poznaj zalety Laravel’a!

 1. Pierwszą zaletą Laravel’a jest autentykacja. Posiada on wbudowany system autentykacji, dzięki któremu wszystko, co trzeba wykonać, aby go uruchomić, to jedynie wpisanie komendy „make:auth”. To on sam stwarza za programistów wszystkie najczęściej wykorzystywane funkcje – np. strony rejestracji, logowania i resetowania hasła.
 2. Drugą cechą świadczącą o wysokiej jakości tego frameworka jest system szablonów blade. Są to specjalne, dedykowane szablony, które są proste, intuicyjne i posiadają wszystkie nowoczesne funkcje niezbędne do prostej obsługi.

Z doświadczeń wynika, że spora część programistów PHP nie lubi pisać szablonów w systemach dedykowanych. Jednak dzięki blade, sprawa przedstawia się inaczej. W tym przypadku wszystkie funkcje PHP są dostępne, ponieważ szablony kompilują się w czysty kod PHP. Nie jest to więc utrudnienie, a znaczące ułatwienie pracy.

 1. Trzecią niepodważalną zaletą Laravela jest obecność Eloquent model. To rozwiązanie pomaga w projektowaniu bazy danych. Robi się to za pomocą klas w PHP. Każda tabela w bazie danych jest więc przyporządkowana do klasy modelu w PHP. Dzięki temu obsługa bazy danych z Eloquent jest o wiele łatwiejsza.

 2. Czwartą korzyścią, którą niesie nasz framework jest jego rzetelna dokumentacja i tutoriale video (laracasts). Dzięki rzetelnej dokumentacji każdy nowy feature jest dokładnie opisany. Z kolei wspomniane tutoriale prowadzone przez specjalistę doskonale znającego Laravela są niezwykle pomocne w przypadku wystąpienia problemów lub wątpliwości wśród programistów.

 3. Piątą zaletą jest Astisan. To specjalna linia komend, która przyspiesza wykonywanie prac. Wszystkie najczęściej używane komponenty aplikacji programista może wygenerować dzięki jednej komendzie. Pomaga to zaoszczędzić naprawdę sporą ilość czasu.

 4. Szóstą niepodważalną zaletą Laravela jest oczywiście jego prostota. Docenia ją każdy, kto miał przyjemność pracować z tym frameworkiem. Posiada on przejrzysty i poukładany kod, a po napisaniu całej aplikacji ma się poczucie, że całość jest spójna i dobrze funkcjonująca. Spełnia więc ona oczekiwania programistów i użytkowników.

Czy warto wybrać Laravel?

Jak każde narzędzie Laravel posiada mnóstwo zalet. Jednak to, że przemawiają one za jego dużą popularnością, nie oznacza, że nadaje się on do każdego projektu. Wszystko zależy przecież od efektu, jaki chcemy osiągnąć i nad jakim projektem zamierzamy pracować.

Zanim zdecydujesz się na wybranie frameworka, określ dokładne ramy swojego pomysłu. Tylko dzięki takiemu rozplanowaniu, będziesz w stanie dostosować rozwiązanie stricte do swoich potrzeb. Pamiętaj, że dostępne w sieci opinie są bardzo subiektywne i niekoniecznie będą mieć przełożenie na Twoją sytuację.

Jako programista masz dostęp do naprawdę szerokiej gamy gotowych systemów, których możesz użyć podczas tworzenia swojej aplikacji. Jeśli jednak specjalizujesz się w PHP framework z pewnością ułatwi Ci pracę i rozwiąże pojawiające się problemy.

Laravel czy Symfony - co lepiej wybrać

Różnice pomiędzy Laravel a Symfony

Przyglądając się obydwu frameworkom można dojść do wielu wniosków. Jednym z nich jest to, że Symfony jest zdecydowanie mniej zautomatyzowany niż Laravel. Jeśli podczas programowania chcesz stworzyć takie same funkcje, używając Symfony, musisz napisać o wiele więcej linii kodu. Widać to m.in. we wdrażaniu procesu autentyfikacji. Co więcej, jeśli chcesz korzystać z tego rozwiązania potrzebna będzie Ci większa wiedza z zakresu działania samego frameworka, ponieważ jest on trudniejszy w obsłudze niż Laravel.

Jak już wspomnieliśmy, Laravel jest bardzo prostym i intuicyjnym frameworkiem. Oferuje wiele funkcji pomocniczych, z których możesz korzystać w swoim kodzie. Na przykład komenda „back()” przekierowuje Cię na poprzednią stronę – to duże uproszczenie. Jeśli chciałbyś to samo uzyskać w Symfony, musiałbyś odwołać się do sesji, co jest zdecydowanie trudniejsze. Nawet jeśli nie wydaje Ci się to dużą różnicą, to w przypadku rozbudowanej i skomplikowanej aplikacji ta drobna funkcja może mieć ogromne znaczenie.

Czym jednak przeważa Symfony nad Larevelem? To możliwość zbudowania aplikacji w oparciu o poszczególne komponenty. Za pomocą takiego rozwiązania możesz napisać aplikację zgodnie ze swoimi własnymi standardami. Bez konieczności martwienia się o to, co narzuca Ci lub wymaga od Ciebie dany framework. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku dokonywania zmian w zapisanym już wcześniej kodzie, jeśli klient zażąda zmian w konkretnych funkcjach.

Co więcej, dzięki oparciu aplikacji o komponenty, a nie o framework, zyskujesz pełną kontrolę nad swoją aplikacją. Nie musisz więc obawiać się ograniczeń i zastanawiać się jak je ominąć.

Wraca więc pytanie, na który framework postawić? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Odpowiedź nigdy nie jest prosta i prawie zawsze opiera się na tym, że… to zależy. Od czego? Oczywiście od Twojego projektu. Przed przystąpieniem do działania dokładnie rozpisz swoje założenia. Zwróć uwagę na cele aplikacji, jakie funkcje będą najtrudniejsze do stworzenia, jakie błędy mogą się pojawiać i z jakimi trudnościami będziesz musiał się zmierzyć. Dzięki tak dokładnej analizie będziesz mógł stwierdzić, które narzędzie najlepiej nadaje się do Twojego projektu, aby ułatwić Ci osiągnięcie zamierzonego celu.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: