Omnichannel – jak się przygotować?

27.08.2019 Angelika Siczek
stół-przykryty-wieloma-kartkami

Wielokanałowość jest niezbędna do efektywnego działania biznesu. Warto mieć tego świadomość, kiedy prowadzi się działalność, używając tylko jednego kanału. W takim momencie należy podjąć zdecydowany krok i pójść z duchem czasu. Jak przygotować się do takiego działania, kiedy wdrożenie omnichannel wydaje się prawdziwą rewolucją?

Jak rozpocząć wprowadzanie omnichannell?

Aby z sukcesem wdrożyć nowe rozwiązania w swojej firmie, najpierw trzeba skupić się na odpowiednim przygotowaniu. Zacznij od zebrania dokumentacji i wszystkich innych potrzebnych danych, dotyczących sprzedaży we wszystkich kanałach, które posiadasz. To dzięki nim dowiesz się, co trzeba udoskonalić i nad czym popracować. Następnie przejrzyj proces zakupowy Twojego klienta. Przyjrzyj się dokładnie podejmowanym przez niego krokom w każdym miejscu swojej sprzedaży. Szczególną uwagę zwróć na kanały internetowe, w których z dużą precyzją możesz prześledzić ruchy swoich klientów. Spróbuj też określić jakie wartości są ważne dla Twoich odbiorców – co cenią, czego oczekują i na czym i zależy. Możesz to zrobić, rozmawiając z kilkoma klientami, przeprowadzając ankietę w mediach społecznościowych na profilu swojej firmy lub w innym dogodnym miejscu. Warto też skupić się na badaniach jakościowych w postaci grup fokusowych. Podczas nich możesz wyciągnąć najistotniejsze informacje na temat swojej marki. 

Szykując się do zmian, pamiętaj także o przygotowaniu całej firmy na wprowadzenie innowacji. Zadbaj o odpowiednie szkolenia pracowników, wsparcie technologiczne oraz merytoryczne. Pamiętaj także o dobrej komunikacji, ponieważ to ona jest podstawą pomyślności procesu. A także o tym, by przygotować listę wdrażanych zmian i dokumentację całego przedsięwzięcia. To ona pomoże Ci rozwiązać trudności i naprawić ewentualne błędy. 

Czego nie robić podczas wdrażania strategii omnichannel?

Pamiętaj, że aby wprowadzać zmiany, musisz być do nich w pełni przekonany. Podobnie jest z zarządem firmy, jeśli jesteś jedynie pomysłodawcą. Ludzie lubią być przygotowani na nowe sytuacje i wiedzieć, czego mogą się spodziewać. Jeśli będą odpowiednio poinformowani, a zmiany zostaną podparte sensowną argumentacją, sami chętnie przyłożą się do ich wprowadzenia. Jeśli nie będą mieć świadomości wprowadzania zmian, mogą wykazywać opór, a czasem nawet sabotować Twoje działania. 

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Przede wszystkim przed rozpoczęciem całego procesu zorganizuj spotkanie, podczas którego wyjaśnisz, dlaczego zmiany są konieczne. Możesz przeprowadzić je zarówno z pracownikami, jak i ze swoimi klientami. Podczas tego typu spotkań zawsze zadawaj pytania o potrzeby, wymagania i problemy, z którymi mierzą się dwie strony. Dzięki temu lepiej zrozumiesz ich punkt widzenia, dostosujesz się do niego i znajdziesz dla siebie cenne wskazówki, które ułatwią proces zmiany.

Korzystaj z rozwiązania PIM i ERP

Czym jest system PIM? To on pomoże Ci w zarządzaniu informacją produktową w sprzedaży online. Dzięki niemu uprościsz zarządzanie bazą danych i będziesz mieć dostęp do wszystkich informacji produktowych potrzebnych Ci przy wprowadzaniu wszechkanałowej strategii. Ponadto na wprowadzeniu PIM skorzystają także Twoi klienci, którzy zyskają dostęp do potrzebnych im informacji o Twoim asortymencie – w aplikacji, katalogu lub na stronie www i w innych miejscach sprzedaży. Zminimalizuje to ryzyko zwrotów i nietrafnego odejmowania decyzji zakupowych, a także zwiększy standard obsługi Twojego sklepu.

Z kolei system ERP wesprze realizację zamówień, kiedy już wdrożysz swoją strategię omnichannel. Pomoże Ci w realizacji poszczególnej transakcji, niezależnie od jej źródła pochodzenia. Dzięki niemu obniżysz koszty pracy, poprawisz jej organizacje, zwiększysz bezpieczeństwo przetwarzanych danych oraz zmaksymalizujesz efektywność zarządzania całą firmą i procesami.

Co jeszcze jest ważne podczas wdrażania omnichannel?

Oczywiście Twoje odpowiednie przygotowanie. Pomijając kwestie formalne, istotna jest również Twoja motywacja, nastawienie na cel i zdobyte kompetencje. Należy więc odpowiednio przyłożyć się do pracy, aby odnieść założone efekty. Z pewnością pomogą Ci w tym zdolności analityczne, komunikacyjne oraz z zakresu zarządzania zmianą w organizacji. Ponadto umiejętność koordynowania działaniami zespołu i łatwość podejmowania decyzji. Ważna jest także konsekwencja i wytrwałość niezależnie od pojawiających się przeciwności. 

Podczas wprowadzania wszelkiego rodzaju zmian niezastąpione jest wsparcie. Dlatego też podczas wdrażania omnichannel warto wśród pracowników znaleźć kogoś, kto będzie Ci pomagał i nadzorował część zachodzących procesów. Możesz również wyznaczyć osoby, które będą zajmowały się promocją nadchodzących zmian. Dzięki temu zaangażują się w działanie i swoją motywacją zarażą pozostałych. 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: