Pimcore 6 już wydany

24.09.2019 Angelika Siczek

Korzystasz z platformy Pimcore? Właśnie pojawiła się jej najnowsza i najbardziej wyposażona wersja – Pimcore 6.0. Wzbogacona o nowe możliwości już staje się ulubioną otwartą i płynnie zintegrowaną platformą doświadczeń cyfrowych (DXP). Oferuje ulepszony interfejs użytkownika, najnowsze rozwiązania technologiczne oparte na framework Symfony 4 i wiele innych zaawansowanych funkcji dla profesjonalistów korzystających z Pimcore. 

Czym charakteryzuje się Pimcore 6.0?

Ta najnowsza i najbardziej przyjazna dla użytkownika wersja platformy działa zdecydowanie szybciej i płynniej od swoich poprzedników. Łączy MDM/PIM, DAM, WCM i handel cyfrowy. Oprócz zrewolucjonizowanego interfejsu użytkownika posiada także dodatkową gamę funkcji, umożliwiających łatwiejszą obsługę produktów. 

Zespół specjalistów współpracujących z ponad 200 członkami społeczności Pimcore, opracowując wersję 6.0, wyczyścił silnik wcześniejszego rodzaju platformy. Umożliwiło to uaktualnienie Pimcore do bardziej wydajnego silnika frameworkowego PHP – Symfony Framework 4. Liczy on aż ponad 3000 współautorów, w tym 600 000 programistów, a pobierany jest aż 50 milionów razy w miesiącu. 

Co oferuje nowy silnik Pimcore? Sprawia, że platforma jest dominującym narzędziem dla przedsiębiorstw, które chcą korzystać z technologii open source i zdecydowanie rozwinąć swoją działalność, by stać się liderem w branży. 

Czy nowa wersja będzie kompatybilna z Twoją wcześniejszą platformą Pimcore? Oczywiście tak. Zapewnione jest pełne dopasowanie wsteczne. Dzięki temu aktualizacja obecnego oprogramowania nie jest skomplikowana. Możesz wykonać ją samodzielnie i w szybki sposób.  

Jakie funkcje oferuje platforma Pimcore 6.0?

Do najważniejszych nowości w Pimcore 6 należy zaliczyć przede wszystkim całkowicie zrewolucjonizowany interfejs użytkownika. Gwarantuje on przyjemne doświadczenia zarówno dla użytkowników, jak i dla administratora i redaktorów serwisu. Zmieniony interfejs oferuje szybką i prostą edycję użytkownikom administracyjnym. Możesz więc pracować z milionami rekordów danych produktów oraz zarządzać tysiącami witryn w prosty sposób. 

Nową platformę cechuje przejrzysty i uporządkowany wygląd. Dzięki temu jest przyjemniejsza w odbiorze i bardziej intuicyjna w nawigacji. Redaktorzy mają możliwość używania pełnego zakresu znaków UTF-8 dla adresów URL i nazw dokumentów, oprócz dostępnych zasobów cyfrowych i obiektów danych. To spore ułatwienie i bardzo przydatna funkcja szczególnie podczas instalacji języków innych niż języki łacińskie. Poprawia to również kompatybilność platformy Pimcore w Chinach oraz dla innych języków na całym świecie. 

W „obiektach danych” autorzy platformy poprawili kompatybilność ze złożonymi przypadkami użycia MDM/PIM, dodając obsługę dostosowywania pozycji tabulatorów (np. w pionie). Tego typu funkcja umożliwia konfigurację strony tak, aby panele kart i inne pola wyświetlały się u góry, na dole lub z boku strony. 

Co programiści doceniają w Pimcore 6.0?

Najnowsza technologia open source, jaką jest Pimcore 6.0 jest szczególnie doceniana przez grono programistów. W końcu to oni mają możliwość pracy z wyczyszczonym kodem źródłowym, który stał się bardziej przejrzysty. Wsparcie Symfony 4 Framework pozwala programistom korzystać z wielu nowych funkcji tego oprogramowania w projektach Pimcore. 

Samo Symfony 4 Framework jest ulepszoną i pozbawioną niepotrzebnych funkcji oraz wtyczek wersją Symfony 3. Ze względu na to, że jest to mikro-framework, pozwala programistom na włączanie tylko tych funkcji, których w danym momencie potrzebują. Autorzy nowego pomysłu stworzyli tę aplikację w taki sposób, by zwiększyć jej skalowalność dla różnej wielkości projektów. Jeśli więc zależy Ci na zbudowaniu małego API lub dużej aplikacji internetowej, możesz wykorzystać Symfony 4. Co więcej, jest to aktualnie najszybszy framework PHP dostępny na rynku. 

Pimcore Data Hub dla usługi Content-As-A-Service

Mimo że Pimcore Data Hub dopiero niedawno został udostępniony użytkownikom, każdego dnia dodawane są do niego nowe funkcje. Narzędzie to jest ściśle zintegrowane z platformą Pimcore 6.0. Zapewnia ono centralny graficzny interfejs użytkownika (GUI) do przekształcania i przygotowywania danych dla kanałów wyjściowych i wejściowych. 

Pimcore Data Hub sprawia też, że Pimcore 6.0 jest kompatybilny z językiem GraphQL. Zapewnia dobrą i łatwiejszą łączność z frontendami Content-As-A-Service (CAAS) takimi jak PWA, Vue i React. Dzięki temu w niezwykle szybki sposób można przeprowadzić transformację danych do kanałów wyjściowych, np. aplikacji mobilnych. 

Szybka edycja rekordu danych masowych w PIM

Zależy Ci na szybkiej edycji danych o produktach, klientach, dostawcach, pracownikach lub stanach magazynowych? Taką możliwość oferują Ci obiekty danych, które zarządzają dostępnymi i uporządkowanymi informacjami. Siatka obiektów to potężna funkcja. Zapewnia ona przegląd danych podczas masowej edycji rekordów. Dzięki dodaniu nowych rozwiązań, w wersji Pimcore 6.0, autorzy uelastycznili konfigurację kolumny. Możliwe jest więc przekształcanie danych, zapisywanie i udostępnianie nowych konfiguracji, korzystanie z widoków do importu CSV i wiele innych funkcjonalności. 

Spersonalizowane treści w sprzedaży online 

Korzystając z Pimcore 6 masz dostęp do zaspokajającej wiele potrzeb platformy. Dzięki niej możesz spersonalizować doświadczenie swoich klientów i zaproponować im wyjątkową ofertę. W jaki sposób można to zrobić? Nowa wersja oferuje natywne zarządzanie treścią internetową. Rozwinięty mechanizm behawioralnego targetowania klientów umożliwia śledzenie zachowań użytkownika w pełni po stronie serwera, a nie, jak poprzednio, po stronie przeglądarki. Jest on również zintegrowany z bezpłatną platformą danych klientów Pimcore (CDP). Dzięki temu umożliwia wykorzystanie segmentowanych danych klientów do zindywidualizowania i spersonalizowania prezentowanych im treści handlowych. 

Jak przebiega aktualizacja starszej wersji platformy do Pimcore 6.0?

Sam proces aktualizacji jest dość prosty i szybki. Nowa wersja usunie niektóre przestarzałe funkcje Pimcore 5. Wysiłek, który poniesiesz w trakcie instalowania aktualizacji, będzie zależał od tego, ilu przestarzałych funkcji używasz. Na szczęście autorzy pomyśleli o ułatwieniu. Dzięki dodanej opcji awaryjnej każda funkcja, która nie została wskazana jako funkcja do wycofania (nie ma jej w komunikatach o wycofaniu), będzie bez problemu działała także w Pimcore 6. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić także komentarze w kodzie, ponieważ nie wszystkie funkcje generują ostrzeżenie. Wszystkie natomiast opatrzono odpowiednimi adnotacjami. 

Co w sytuacji, gdy nie używasz przestarzałych funkcji? W takim przypadku aktualizacja nie powinna stanowić problemu. Jeśli nie pojawią się żadne komunikaty o wycofaniu, swoją platformę możesz płynnie uaktualnić do jej najnowszej wersji. Wprowadź zmiany w pliku composer.json i kliknij aktualizację kompozytora. 

Jeśli podczas procesu aktualizacji wystąpią jakiekolwiek problemy lub błędy, możesz zgłosić to do dostawcy usługi. Zrobisz to za pośrednictwem GitHub lub na forach i w mediach społecznościowych. Autorzy podkreślają, że starają się natychmiast rozwiązać zaistniały problem. 

Pamiętaj też, że poprzednie wersje platformy (Pimcore 5) ma możliwość poprawek jedynie bezpieczeństwa. Taka platforma nie będzie już wyposażana w kolejne nowe funkcje. Poprawki będą wykonywane jedynie w krytycznych przypadkach związanych właśnie z bezpieczeństwem. Szczegóły, dotyczące dalszego postępowania znajdziesz na stronie dostawcy platformy. 

Jak nauczyć się obsługi Pimcore?

Chciałbyś nauczyć się sprawnego korzystania z platformy Pimcore? A może chcesz przeszkolić swoich programistów? Specjalnie w takim celu powstała Akademia Pimcore. Zaprojektowano ją po to, by pokazać przyszłym użytkownikom, jak poruszać się po platformie od każdej jej strony – technicznej i użytkowej oraz w jaki sposób budować aplikacje za pomocą Pimcore. W Akademii dowiesz się więc, jak tworzyć unikalne rozwiązania, które wesprą e-commerce. 

Platforma szkoleniowa, którą jest Akademia Pimcore, oferuje szkolenia na żywo, dostępne na żądanie. Znajdziesz tam wszystkie tematy dotyczące Pimcore. Od zarządzania danymi po zarządzanie doświadczeniami swoich klientów. Korzystając z dostępnych lekcji, odkryjesz różne możliwości. Zobaczysz próbki kodu, poznasz samouczki i przejdziesz przez odpowiednie egzaminy. 

Dlaczego warto wybrać Pimcore 6.0?

Oprócz wymienionych funkcji nowa wersja platformy posiada szereg innych udogodnień, interesujących szczególnie programistów. Wprowadzono wiele ulepszeń i poprawek, które ułatwiają obsługę platformy. Pimcore 6.0 możesz pobrać bezpłatnie i już dziś cieszyć pierwszą platformą cyfrową open source dla przedsiębiorców!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: