Pimcore X – najnowsze funkcje

04.03.2022 Oliwia
Pimcore x

Pimcore to platforma Open Source. Pozwala zarządzać danymi oraz doświadczeniami użytkowników (user experience). Od zeszłego roku można korzystać z jej dziesiątej wersji, opartej na nowoczesnej technologii oraz posiadającej nowe funkcje. Jakie możliwości ma najnowszy Pimcore X?

Czym jest Pimcore X?

Pimcore powstał jako system PIM (Product Information Management). Oznacza to, że jego podstawową funkcją jest zarządzanie informacjami o produktach w sklepach internetowych. Jednak platforma posiada także dodatkowe funkcjonalności. Z tego względu zdobyła dużą popularność i dziś korzysta z niej ponad 80 000 firm na całym świecie. Jest to oprogramowanie stworzone z myślą o średnich i dużych firmach, z możliwością łatwego skalowania sklepu i jego rozwoju.

Powstanie Pimcore X

Premiera najnowszej wersji platformy Pimcore miała miejsce 31 marca 2021 roku. Około dwa miesiące wcześniej pojawiła się wersja testowa, którą można było pobrać i zaimplementować na swojej stronie. Autorzy czekali na uwagi oraz zgłoszenia testerów. Łącznie pojawiło się niemal pięćset wątków i wszystkie zostały rozpatrzone. W ten sposób oprogramowanie na licencji Open Source zyskuje na aktywności swoich użytkowników.

Nowa wersja przeszła kilka rewolucyjnych zmian, które mają jeszcze bardziej zwiększyć wygodę użytkowników.

Najnowsza technologia

Pimcore X wykorzystuje najnowsze technologie. Można do nich zaliczyć:

 • Symfony 5. Jest to framework PHP, który wspomaga pracę deweloperów poprzez gotowe do wstawienia na stronie komponentów,
 • PHP 8 (które miało premierę 26 listopada 2020 roku), zapewniające bezpieczne wykonywanie skryptów,
 • ExtJS7 Modern toolkit. Nakładka na Pimcore udostępniająca zestaw narzędzi takich jak: bread crumbs (wspomagający nawigację na stronie), edytor widoku (konfiguracja siatek) czy architektura plików,
 • Pimcore Datahub – zapewnia łatwą do skonfigurowania warstwę interfejsu do dostarczania i wykorzystywania danych. Oprócz wewnętrznego PHP API jest to narzędzie do łączenia Pimcore z innymi systemami i aplikacjami, bez względu na to, czy są to aplikacje backendowe, takie jak systemy ERP, czy frontendowe, jak np. strona sklepu.

W ten sposób użytkowanie platformy jest jeszcze efektywniejsze i wygodniejsze. Pozytywne doświadczenia programistów w użytkowaniu Pimcore X przekładają się na możliwość wdrażania najlepszych, dostępnych aktualnie rozwiązań do Twojego sklepu.

Mało, ale rzeczowo

Nowa wersja Pimcore stawia na znaczące skracanie kodu i jego efektywnego wykorzystania. Dzięki temu platforma działa szybciej i lepiej, co przekłada się na pozytywne doświadczenia zarówno programistów, jak i użytkowników Twojej strony.

Optymalizacja Pimcore jest rewolucyjną zmianą, która może nie jest widoczna w interfejsie, jednak znacząco zwiększa możliwości platformy.

Coś dla administratorów

Zostały dodane także nowe funkcje dla administratorów i użytkowników platformy Pimcore. Najważniejsze z nich to:

 • Perspectives Editor. Ułatwia uporządkowanie i przetwarzanie danych o produktach, klientach i wielu, wielu innych.
 • Autosave, dzięki któremu nie traci się wprowadzonych zmian w przypadku wyłączenia programu.
 • Wygodne aktualizacje, aby zawsze posiadać najnowszą wersję oprogramowania.
 • Długoterminowy support w razie problemów, awarii lub pytań.

Dzięki temu platforma Pimcore jeszcze lepiej sprawdza się przy prowadzeniu dużych sklepów, gdzie ilość dostępnych danych jest bardzo duża, a ich odpowiednie uporządkowanie ma ogromne znaczenie.

Najważniejsze zalety korzystania z nowego Pimcore X

Choć początkowo Pimcore miał być systemem zarządzania informacjami o produktach, aktualnie jest to platforma zapewniająca wiele innych, ważnych funkcji, jak:

 • MDM (Master Data Management): zarządzanie danymi podstawowymi, w tym ich architekturą i konfiguracją atrybutów dla procesu walidacji, mechanizmu wersjonowania itd.
 • DAM (Digital Asset Management): zarządzanie zasobami cyfrowymi. Wielofunkcyjny menadżer zdjęć, grafik, filmów i gifów.
 • DXP (Digital Experience Management): zarządzanie doświadczeniem użytkowników związanych z kontaktem z firmą.
 • CDP (Customer Data Platform): zarządzanie danymi o klientach. Kanały sprzedaży, w tym także media społecznościowe, oraz tworzenie person klientów i ich segmentację. Sprzyja to personalizacji strony pod kątem danego użytkownika.

Dzięki zintegrowaniu wszystkich systemów, platforma Pimcore zapewnia pełne wsparcie przy prowadzeniu sklepów internetowych. Optymalizacja natomiast zapewnia szybkość działania oraz wygodę użytkownika.

Sukces platformy Pimcore X

Wprowadzone i opisane wyżej zmiany w Pimcore przyniosły pożądane rezultaty. Platforma działa szybciej i efektywniej, a użytkownicy zyskali nowe narzędzia do pracy ze swoimi sklepami. Dzięki otwartej fazie testów wszystkie funkcje zostały dopracowane z myślą o przyszłych użytkownikach na podstawie ich ocen.

Pimcore X był świetnym ukoronowaniem 10 lat działalności tej platformy i jest dziś doskonałym sposobem, by zarządzać swoim sklepem internetowym. Ogromna popularność i pozytywne opinie potwierdzają, że wprowadzone zmiany poprawiły funkcjonowanie Pimcore.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: