Przygotowanie do szczytu sezonu. Jak przygotować infrastrukturę na duży ruch?

10.11.2020 Angelika Siczek
ruch organiczny w serwisie

Każda branża charakteryzuje się pewną sezonowością. To specyficzny okres, w którym jej produkty cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów, np. sprzęty wodne przed i podczas wakacji. Jednak w ciągu roku istnieją także inne specjalne wydarzenia, które również wiążą się ze zwiększonym popytem na oferowane artykuły, np. wszelkiego rodzaju wyprzedaże, Black Friday, czy Cyber Monday. Te gorące okresy są szczególnie ważne w internetowej sferze handlu. To właśnie wtedy strony e-sklepów muszą być gotowe na zwiększenie obrotów – większą liczbę użytkowników, dokonywanych transakcji i idące za tym przeciążenia serwerów. Jak właściwie przygotować swój sklep, by sprostał wymaganiom klientów i przyniósł oczekiwane zyski?

Przedstawiamy specjalny przewodnik wzorowany na tym od Adobe, w którym wyjaśniamy, co należy zrobić, aby uzbroić się w odpowiednie narzędzia przed szczytową wydajnością sezonu. Wdrażanie zaleceń to nie wielka inwestycja czasu, która jednak powinna znaleźć się wysoko na Twojej liście priorytetów, ponieważ umożliwi Ci odpowiednie przygotowanie do osiągnięcia szczytowego ruchu sprzedażowego. Jeśli zastanawiasz się, kiedy należy rozpocząć prace – zacznij już dziś! Ponieważ najbardziej polecanym momentem na wdrażanie tego typu rozwiązań jest okres, co najmniej trzech miesięcy przed krytyczną datą w kalendarzu – sezonem na Twoje produkty!

Na co zwrócić uwagę, czyli 4 P szczytowej wydajności

Szczytową wydajność sezonu można podzielić na tzw. „cztery szczyty wydajności”, podczas których trzeba nastawić się na zachodzące w serwisie akcje. Jak to zrobić?

Przewiduj ruch i wielkość zamówień w swoim e-sklepie

Zauważasz pewną tendencję wzrostową w jakimś okresie? To dobrze, jeśli nie umknęła ona Twojej uwadze. Jednak nie można polegać wyłącznie na obserwacjach i intuicji. Potrzebujesz twardych danych. Warto więc sięgnąć do 4 kluczowych testów porównawczych (łatwe do przejrzenia przez Magento Business Intelligence lub MBI). Potraktuj tę funkcję jako przewodnik, który podpowie Ci, jaki ruch będziesz obsługiwać w trakcie szczytu sezonu. Wśród testów znajdziesz:

 1. Możliwość zbadania natężenia ruchu w Twojej witrynie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w ujęciu dziennym i tygodniowym.
 2. Możliwość zbadania natężenia ruchu w Twojej witrynie w szczytowych dniach zeszłorocznego sezonu.
 3. Możliwość obliczenia procentowego wzrost ruchu w szczycie sezonu w zeszłym roku w stosunku do średniej z ostatnich sześciu miesięcy przed szczytem sezonu.
 4. Możliwość sprawdzenia procentowego wzrostu ruchu rok do roku między zeszłorocznym a tegorocznym ruchem w witrynie.

Kiedy już otrzymasz wszystkie wymienione wyżej dane, użyj dziennych i tygodniowych średnich ruchu w witrynie i zastosuj do tych liczb obliczony wzrost procentowy z zeszłego roku w szczycie sezonu. Dzięki takiemu zestawieniu poznasz obraz tego, czego możesz spodziewać się w nadchodzącym szczycie sezonu. Wykorzystaj też ogólną stopę wzrostu rok do roku, aby zweryfikować wynikową prognozę, którą otrzymałeś, stosując ten odsetek do szczytów sezonu zeszłego roku. Jeśli okaże się, że otrzymane liczby nie są zgodne, przedyskutuj kwestię ze swoim zespołem. Wspólnie na pewno dojdziecie do wniosku, jak rozstrzygnąć te rozbieżności w oczekiwaniach waszych klientów. Dobrym podejściem jest także założenie z góry większego ruchu, ponieważ to pomoże Ci ustrzec się przed ewentualnym niedoborem sił.

Jeśli powyższa metoda prognozowania potrzebnych zasobów nie jest dla Ciebie odpowiednia, możesz skorzystać z innej – określenia typowych godzin szczytu sprzedaży i sprawdzenia obciążenia infrastruktury strony. Sprawdź więc np. pamięć, procesor, miejsce na dysku itp. parametry. Mnożąc te metryki trzykrotnie, opracujesz rozsądne przybliżenie zdarzenia o dużym natężeniu ruchu. Jeśli podczas obliczeń okaże się, że Twoje zasoby nie osiągną potrojenia tych wskaźników, być może Twoja strona wymaga zastrzyku dodatkowych zasobów, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu klientów.

Warto również podkreślić, że w dobie pandemii należy uwzględnić jej wpływ na wielkość ruchu w Twoim sklepie. Zastanów się, czy będzie on mniejszy, czy większy niż podczas zeszłorocznego sezonu.

testy AB

Poddaj swoje zasoby testom

Opierając się na modelu przewidywania zasobów na tegoroczny szczyt sezonu, przeprowadź testy obciążenia infrastruktury swojej strony, aby sprawdzić, jak Twoja witryna zniesie oczekiwany ruch. Na początku zapoznaj się z zaleceniami firmy Adobe na temat testowania obciążenia witryn Magento. To dobry pierwszy krok, który wskaże Ci dalszy kierunek działań.

Tego typu testy najczęściej wskazują kilka niedociągnięć. Upewnij się więc, że posiadasz precyzyjny proces dokumentowania konkretnych punktów awarii i przekazywania ich do odpowiednich działów organizacji, by szybko można było opracować wspólny plan działania. Jeśli natomiast pracujesz z partnerami lub integratorem systemów (SI), poproś ich o podzielenie się z Tobą ustaleniami lub by włączyli je do sporządzonego planu działania.

Przygotuj odpowiednio swoją stronę internetową

Ten punkt składa się z kilku mniejszych akcji, które należy przeprowadzić.

1) Zwiększ pojemność serwera lub pojemność bazy danych

Kiedy już przeprowadzisz test obciążenia witryny i na jego podstawie określisz obszary, których pojemność należy zwiększyć, zaplanuj odpowiednio sposób wykonania tych czynności. Może się okazać, że planujesz jedynie tymczasowe zwiększenie w okresach, w których spodziewasz się natężenia ruchu. Jeśli jednak Twoja strona zazwyczaj działa z dużym procentem obciążenia, to dobry czas na jej rozbudowę, by w razie potrzeby zaspokoić oczekiwania klientów w szczycie sezonu. A całej organizacji – dać możliwość swobody w miarę dalszego rozwoju firmy.

Z takim zjawiskiem mamy do czynienia z powodu COVID-19. Musimy pamiętać, że mimo iż pandemia jest zjawiskiem czasowym, z pewnością zdecydowanie wpłynie na zachowania i przyzwyczajenia konsumentów, tym samym wywołując konieczność dostosowania się e-sklepów do nowej sytuacji.

Co więcej, po zakończeniu testu obciążenia, możesz rozważyć dodanie węzłów do sieci WEB. W ten sposób zapełnisz braki, które wykazał proces testowania.

Jesteś klientem Magento Commerce i korzystasz z rozwiązania chmurowego? Poproś o zwiększenie przepustowości, aby czasowo zwiększyć liczbę serwerów. Jeśli z kolei interesuje Cię trwalsze zwiększenie mocy obliczeniowej procesora, rozmiaru dysku lub pamięci, skontaktuj się ze swoim dostawcą usługi.

2) Skorzystaj z sieci dostarczania treści

Innym, dobrym sposobem zaspokojenia potrzeb w zakresie wydajności w szczycie sezonu, ujawnionych podczas testów obciążenia, jest skorzystanie z sieci dostarczania treści (CDN). CDN wykorzystasz do wzmocnienia pamięci podręcznej, tworząc globalną sieć pamięci podręcznej statycznych plików multimedialnych, HTML, JS, arkuszy stylów itp. Istnieje wiele opcji do wykorzystania w przypadku CDN, ale jeśli korzystasz z Magento Commerce, masz dostęp do Fastly CDN, z którego potencjału naprawdę warto skorzystać.

content is king

Co jeszcze warto zrobić? Zaktualizuj konfigurację pamięci podręcznej. Możesz też rozwiązać potrzeby związane z infrastrukturą poprzez zmniejszenie liczby trafień na serwerze, wykorzystując lepsze konfiguracje buforowania. Zaleca się także wykonanie buforowania całej strony, bo dzięki niemu przyspieszy się działanie witryny Magento.

Praktyka dobrych nawyków

Wśród dobrych nawyków można wymienić wiele kwestii. Jednak przede wszystkim warto się skupić na dwóch.

1) Zoptymalizuj obrazy pod kątem szybkiej witryny e-commerce

Jak zapewne wiesz, obrazy i fotografie odgrywają kluczową rolę w procesie sprzedaży. To one przyciągają wzrok klienta i przyczyniają się do podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie. Jednak niestety mogą również wykazywać negatywny wpływ na wyniki, jeśli są niewłaściwie zarządzane – mogą obniżać wydajność strony. Pamiętaj więc, aby korzystać z obrazów o rozdzielczości 72 dpi, które są bezpieczne w środowisku internetowym.

2) Postaw na najnowszy pakiet ece-tools

Upewnij się, że Twoje środowisko chmurowe jest zaktualizowane do najnowszej wersji ece-tools, aby skorzystać z dostępnych ulepszeń narzędzi wdrożeniowych. Wszystkie najnowsze wersje zawierają ulepszenia dotyczące: lokalnego środowiska programistycznego, nawet czterokrotnego przyspieszania wdrażania zawartości statycznej, a także dodawania funkcji samoobsługi, by jeszcze bardziej umożliwić sprzedawcom produktywność.

3) Nie przejmuj się nadmiernie wdrożeniem

Pamiętaj, że to nie koniec świata i nie możesz poddawać się negatywnym emocjom – zamartwianie się nie przynosi żadnego efektu. Ważne jest, aby w okresie zwiększonej sprzedaży odwiedzający mogli robić zakupy bez zakłóceń, jednak w tym czasie mogą pojawić się także inne ważne kwestie, np. konieczność wprowadzenia zmian w środowisku produkcyjnym. Na szczęście dzięki nowym rozwiązaniom jeden proces nie musi wykluczać drugiego. Tak więc klient ma szansę otrzymać swoje zamówienie bez żadnego oczekiwania. Wszystko to dzięki jednemu z najlepszych sposobów sprawnego zarządzania infrastrukturą chmury – wykorzystaniem wdrożeń bez przestojów. O tym rozwiązaniu przeczytasz w innym artykule dotyczącym Magento.

4) Utwórz kopię zapasową swojej witryny e-commerce

Tworzenie kopii zapasowych jest istotne w każdej pracy z danymi. Jednak pamiętaj o tym, aby stosować odpowiednie zarządzanie kopiami zapasowymi, aby zapobiec czasochłonnemu przywracaniu środowiska.

Snapshot umożliwia tworzenie kopii zapasowych, a następnie przywracanie określonych środowisk w dowolnym momencie. Pozwoli Ci więc zaoszczędzić koszty i czas, gdyby przypadkiem coś poszło nie tak. Dzieje się tak, dlatego, że środowiska Magento są wdrażane jako pliki tylko do odczytu, a przywrócenie Snapshota pomoże szybko przywrócić całe środowisko.

5) Monitoruj swoją wydajność

Sprawdzanie efektów to kluczowy element prowadzenia działalności i wszelkiego rodzaju innych projektów. Zawsze więc warto monitorować wydajność za pomocą dobrze zaprojektowanych narzędzi do monitorowania. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i sposobów monitorowania wydajności strony. Pamiętaj więc, aby wybrać taki, który dobrze pasuje do Twojej organizacji. Jeśli korzystasz z Magento Commerce oraz z systemu zarządzania infrastrukturą chmury, postaw na New Relic.

6) Bądź w kontakcie ze swoim partnerem Magento

Pamiętaj o tym, aby zawsze potwierdzać, że informacje kontaktowe w ustawieniach konta Magento są aktualne i aby udostępniać kluczowe dane techniczne organizacji swojemu Magento CSM. Korzystasz z usług zewnętrznej firmy, która pomaga Ci w obsłudze platformy? Jeżeli tak, omów plany pomocy technicznej na okres wzmożonego zainteresowania Twoimi produktami oraz, by każdy stworzył swój plan awaryjny, gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Pamiętaj, że zawsze warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Liczymy, że wymienione wyżej wskazówki pomogą Ci przygotować się na gorący okres sprzedaży. W końcu Twój sukces, to także nasz sukces, jeśli skoro skorzystałeś z naszej pomocy!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: