Software House – definicja

23.06.2020 Angelika Siczek
grupa młodych ludzi w pracy siedząca przy komputerach

Usługi IT cieszą się ogromną popularnością na rynku. Praktycznie żaden przedsiębiorca nie może prowadzić swojej firmy bez korzystania z rozwiązań informatycznych. Tworzenie stron internetowych, programowanie i budowanie aplikacji to usługi, dzięki którym można mieć własną witrynę wizytówkę, korzystać z dedykowanego oprogramowania oraz oferować swoim klientom wygodne aplikacje, umożliwiające skorzystanie z usług firmy bez wychodzenia z domu. Jaką rolę w procesie tworzenia tych wszystkich rozwiązań odrywa software house, czym jest i w czym się specjalizuje? Sprawdź, co oznacza to, dla niektórych wciąż enigmatyczne pojęcie!

Software House

Co to jest software house?

Termin software house jest stosunkowo młodym terminem, który dopiero niedawno pojawił się w terminologii biznesu i w całym środowisku internetowym. Jego powstanie zapoczątkował ogromny i szybki rozwój technologii komputerowej oraz internetu. A także pojawiające się zapotrzebowanie na specjalistyczne i zaawansowane usługi związane z programowaniem. W odpowiedzi na zapytania rynku powstały więc software house’y, czyli firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania (stron, sklepów internetowych, aplikacji mobilnych oraz webowych) oraz jego administrowaniem. Przykłada się w nich ogromną wagę do przeprowadzania analizy procesów biznesowych klienta, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej danego rozwiązania, testowania stworzonego oprogramowania oraz jego integracji z innymi wykorzystywanymi systemami.

Firmy typu software house specjalizują się głównie w tworzeniu dedykowanych aplikacji oraz różnego rodzaju oprogramowań na zamówienie. Nie są to więc proste, uniwersalne programy, ale skomplikowane i funkcjonalne algorytmy programowane specjalnie pod potrzebny konkretnego klienta. Często są niezwykle rozbudowane, a także na bieżąco rozwijane i dostosowywane do nowopowstających wymagań zarówno klienta, jak i samego rynku technologicznego.

Jak funkcjonuje software house?

Funkcjonowanie poszczególnego software house’u zależy od przyjętej przez firmę metodyki pracy oraz dziedziny, w której działa. Nie każdy software house zajmuje się np. typowo branżą e-commerce i nie każdy może specjalizować się w konkretnej gałęzi biznesu. Przed wyborem odpowiedniego dostawcy usług, warto więc zapoznać się z jego portfolio i zorientować się, w jakich dziedzinach działa.

Warto zauważyć, że na rynku istnieją różne firm oferujące tworzenie stron internetowych. Agencje świadczące tego typu usługi, tworzą strony internetowe oparte o pewien schemat lub szablon.  Wykorzystują dostępne podstawowe funkcje bez ich rozbudowy, konstruując proste i nieskomplikowane witryny, często o ładnej oprawie graficznej. Tego typu rozwiązania odpowiadają oczywiście na potrzeby klientów, jednak nie spełniają mocno indywidualnych wymagań.

Jeśli jednak zależy Ci na bardziej spersonalizowanym rozwiązaniu, dostosowanym stricte pod Twój biznes, powinieneś skorzystać z usług software house’u. W takim miejscu strona zostanie dostosowana w 100 procentach do Twoich oczekiwań. Każda funkcja będzie mogła być dowolnie zaprogramowana, doskonalona i rozbudowywana. Dzieje się tak za sprawą korzystania przez specjalistów z software house z oprogramowania typu open source. Samodzielnie edytują oni kod, mogąc dowolnie go dostosowywać. Ta elastyczność oprogramowania sprawia, że strona nabiera indywidualnego charakteru.

Co więcej, software house może pochwalić się także doskonałą znajomością biznesu, ponieważ to na jej podstawie konstruuje swoje rozwiązania. Zanim programiści i developerzy przystąpią do pracy, przeprowadzane są badania potrzeb i przygotowywana jest specyfikacja firmy. Ten etap często trwa nawet dłużej niż samo tworzenie oprogramowania. Zdarza się też, że samo poznawanie firmy klienta oraz jej struktury, zajmuje masę czasu (nawet do kilku miesięcy), zanim przystąpi się do prac związanych z pisaniem programu. Z tego też względu z usług software house korzystają najczęściej mocno wymagający klienci, którym zależy na zindywidualizowanym oprogramowaniu szytym na miarę ich przedsiębiorstwa.

Co jest ogromną zaletą software house?

To przede wszystkim możliwość uzyskania porady. Zazwyczaj przed stworzeniem własnego serwisu, w głowie ma się już pewną koncepcję. Najczęściej jednak wymaga ona doprecyzowania i doszlifowania. W tym właśnie pomogą specjaliści z software house. Doświadczeni programiści, którzy w swoim dorobku posiadają już wiele stworzonych stron, znają się na rzeczy i potrafią doradzić najlepsze rozwiązanie. Nadają pomysłowi klienta odpowiedni kształt.

Wraz z rozwojem całego projektu serwisu tworzy się odpowiednią dokumentację, rozmawia o kluczowych funkcjonalnościach oraz o możliwości rozbudowania platformy w przyszłości. Współpraca z software house daje więc ogromne możliwości i nie ogranicza kreatywności w konstruowaniu i rozwijaniu serwisu. Tego samego nie może zagwarantować ani agencja, ani freelancer oferujący usługi stawiania stron internetowych.

Kiedy warto skorzystać z usług software house?

Prowadzisz firmę, która niezwykle szybko się rozwija? Korzystasz z gotowych rozwiązań programistycznych, jednak nie spełniają one wszystkich Twoich oczekiwań? A może w głowie masz pomysł na usprawnienie pracy swojego przedsiębiorstwa, jednak żaden z dostępnych na rynku programów nie spełnia założeń Twojej koncepcji? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że skorzystanie z usług software house jest właśnie dla Ciebie.

Możesz zgłosić się do wybranego usługodawcy i zaprezentować swój pomysł. Wspólnie ustalicie najważniejsze cele i założenia całego projektu. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych analiz i prac programistycznych otrzymasz gotowe rozwiązanie, które usprawni pracę w Twojej firmie. Nowy program może rozszerzać podstawowe funkcje, z których korzystałeś do tej pory. Mogą być one związane z każdym aspektem Twojej działalności – ze składaniem zamówień u dostawców, z obsługą klienta i wszystkimi innymi czynnościami zachodzącymi w serwisie.

Pamiętaj jednak, że usługi software house są zazwyczaj droższe niż te oferowane przez agencje masowo tworzące witryny internetowe. Dzieje się tak, ponieważ grono software house tworzą specjaliści, którzy programują aplikacje na zamówienie. Wybierając takie rozwiązanie, otrzymujesz gwarancję rzetelnie przeprowadzonego badania, dostosowania nowego narzędzia do wszystkich swoich potrzeb oraz zdecydowanej personalizacji rozwiązania. Jeśli jednak posiadasz mocno ograniczony budżet na działania związane z tworzeniem strony internetowej i nie potrzebujesz zaawansowanego rozwiązania, skorzystaj z usług agencji lub freelancerów.

Jak wybrać swój software house?

Decydując się na współpracę z software house, należy dopracować mnóstwo szczegółów, aby obie strony przedsięwzięcia były usatysfakcjonowane współpracą. Tak, jak wspomnieliśmy przed wyborem firmy, zapoznaj się z jej realizacjami i upewnij, że Twoja dziedzina pokrywa się z zainteresowaniami usługodawcy. Jeśli już zdecydujesz, przejdź do kolejnych kroków.

Podejmując współpracę z wybranym software housem, szczegółowo dopracuj budżet. Już we wstępnych etapach, należy o nim dokładnie porozmawiać, zwłaszcza gdy kwoty za oprogramowanie mogą opiewać na setki tysięcy złotych. Obie strony powinny więc wiedzieć, jaką kwotą dysponują.

Podczas uszczegóławiania współpracy istotne jest także ustalenie terminu realizacji i dopasowania poszczególnych funkcji w nowym narzędziu. Należy pamiętać, że implementacja specjalistycznych rozwiązań i dostosowanie ich do specyfiki danej branży może zająć sporo czasu. Nie wydarzy więc się z dnia na dzień. Warto jednak określić ramy czasowe, w których mniej-więcej będzie realizowany projekt.

Ustalenie tego typu kwestii z pewnością ułatwi współpracę obu stronom i zapewni zadowalające efekty. Pamiętaj, że korzystając z rozwiązań software house, z pewnością rozwiniesz swój biznes we właściwym kierunku!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: